Elektrotekno.com Ana Sayfa || Konu Dışı


yüksek lisans ne kadar yararlı

Yüksek lisans yapılmalı mı?

Evet yapılmalı
58%
58% (166)

Hayır gerek yok
41%
41% (116)

Toplam Oylar : 282


Kayıt: 10 May 2009
Mesajlar: 6

Offline
amigoska
Tarih: 08 06 2009 16:02

Labry sana katılıyorum fakat hala kararsızım amacım yüksek lisans yapıp 200 lira fazla almak ya da ondan bundan üstün olmak falan değil. Amacım mühendis olarak bu ülkeye birşeyler katabilmek. Bu gözle bakıyorum. Fuarlara gidiyoruz bakıyoruz bilmem hangi ülkeden adam makinasını yapmış burda bizim bmühendisler onun pazarlamasını yapıyor(mühendis abilerim affetsin). bu sözleri diyen ordaki mühendis abilerim. soruyorum bunu biz yapamazmıyız sermaye o bu lazım diyor. niye bu kablo bağlama işi sürsün gitsin. Sert eleştirilerden biri de bu Türkiye'de mühendis yapabcı malzemleri birleştirme işini yapıyor. Ben böyle olmasını istemiyorum. İnşallah bu doğrultuda yürürüz. Bu yüzden Yüksek lisansa sıcak gözle bakıyorum. Tecrübeli abilerimizin fikirleri çok önemli...
Teşekkürler...


Reklamlar
Kayıt: 05 Mar 2009
Mesajlar: 6

Offline
karatay
Tarih: 02 08 2009 23:17

tebrik ederim şimdiden. yüksek lisans üniversitede hoca olarak kalma haricinde başka bir işe yarayacağını zannetmiyorum ama piyasaya çıkınca yüksek mühendis oluyorsun yüksek lisansda edineceğin teknik deneyimleri ve hayat deneyimlerini lisans boyunca da kendi emeklerinle öğrenebilir iş hayatına daha erken atılabilirsin
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 03 08 2009 00:17

YÜSKEK adam (yazımda yanlışlık yok, özellikle öyle yazıldı)


teori ile pratik arasındaki uçurumu üniversiteler iyice açıyor. oku, oku nereye kadar? sıfatının başına bir de "yüksek" ibaresi konabilsin diye halktan ve "iş bitiricilikten" bunca zaman uzak kalmanın bence gereği yok. memleket acil önlemler beklerken, oyalanmayın durduk yere. sizin yaptığınız işi, bir tekniker de (hatta daha iyi) yapabiliyorsa, yanarım onca emeğe ve zamana. bilimin, bilmenin sınırı yok, kitaplarda çoğu yazıyor zaten, onları kafanıza dolduracağınıza bir an önce sezgilerinizi, duruma göre çözümler üretme yetinizi kullanın.

ama derseniz ki, "ben bu havayı solumayı seviyorum, ne işim var tozun dumanın içinde, kalem oynatmak, şık şık giyinip hava atmak varken?" o zaman diyeceğimiz bir şey yoktur. para da sizin, sürmek istediğiniz hayat da.
Başa dön
Kayıt: 29 Hzr 2009
Mesajlar: 14

Offline
haliltatlı
Tarih: 24 08 2009 19:12

merak


Merhaba ben halil mersin üniversitesi fizik mezunu yum aynı zaman da elektrik elektronik mühendisliğinde çiftanadal yapıyorum ve mühendisliği bu yıl bitirecem ve bu yıl türk telekom da staj yaptım ve okulda ne kadar eksikolduğumu gördüm çünkü düşünün ki 3 lük kablonun ne işe yaradığını bile bilmiyorum bunda üniversiteyi de suçlamak istemiyorum çünkü ders proğramında bize bunuöğretecek bir ders yok ondan dolayı artık günümüzzde bilgiyi bulmanın çok kolay olduğunu düşünüyorum ve artık okullar da bilgiyi vermede yetersiz kalıyor çünkü teknoloji gelişiyor ve düşünün ki önceden doğa bilimleri bir ders iken (fizik , kimya , biyoloji (belki matematik) ) şu anda hepsi ayrı bölümler olarak okutuluyor ve bunlarda kendi alarında anabilim dallarına bölünmüş durum da aslında bende fizikte ylisans yapmayı düşünüyordum ve geri vazgeçtim iki bölüm bir arada zor oluyor diye...
bence ylisans ta bir alan üzerinde yapacak sanız yapın ve etiketli bir üniversitede yapın yada yurt dışında yapın ülkesini seven biri olarak yurt dışındaki eğitime ne kadar karşı olsamda onların yüksek lisans ve doktora eğitimleri türkiyedekinden daha ii malesef ama lisans ta türkiye daha ii eğer kararlıysan yurt dışına git ve orda ii eğitim alarak Türkiye'ye dön...
staj yaptığım telekom şu anda özelleşmiş olduğu için benim çalıştığım bölümdeki mühendiste niğde de tezsiz yüksek lisans yapmış elektrik mühendisliği üzerinde ve aldığı maaş 1500 ytl ve prim yok aynı yerde çalışan tekniker 2500 ytl artı 3 ayda bir prim...
ben mühendise sordum yüksek lisansın size bir katkısı oldumu işe alınmanız sırasında pek olmadı dedi aslında ben işi anladım çünki biraz torpille gelmiş...

neyse bu forumu bende takip edecem aklıma başka şey gelirse yazarım şimdiden kolay gelsin...
Başa dön
Kayıt: 12 May 2008
Mesajlar: 221
Konum: Ankara
Offline
yas3min
Tarih: 28 09 2009 00:05

Re: merak


okuyan mi cok bilir gezen mi??
Başa dön
Kayıt: 14 Oca 2009
Mesajlar: 143

Offline
nietzsche59
Tarih: 28 09 2009 09:56

Yüksek Lisansın katabilceği şeyleri ikiye ayırabiliriz 1-Diplomanın kattıkları 2-Öğrenilenlerin kattıkları,

1-akademisyenlik düşünülmüyorsa diplomanın kattığı hemen hemen hiçbir şey olmuyor, yıllarca yüksek lisans diplomalı öğretmen olarak çalıştım ve bu diploma sayesinde 10 kuruş bile kazanmadım. Bunun yanında herhangi bir pozisyona yerleşme noktasında ise yönetmeliklerde hiçbir ibare olmadığından kamu kurumları yüksek lisanslılara bir öncelik sağlamıyor. Özel sektörde çalışmadım ancak yüksek lisans diplomasının özel sektörde de bir fayda sağlayacağını sanmıyorum, firmalar diplomadan önce faydalı çalışmaya bakar hale geldiler.

2- Yüksek lisansım süresince lisansta öğrendiklerim kadar fazla şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Bunda lisans süresince hedefim diplomayken yüksek lisansta hedefimin "öğrenmek" olmasının önemli payı olduğunu düşünüyorum. Bugün geriye dönüp baktığımda hiçbir maddi getirisi olmasa da yüksek lisans yapmış olmaktan hiçbir zaman pişman olmadım. Herkese iyi çalışmalar.
Başa dön
Kayıt: 16 Tem 2009
Mesajlar: 516
Konum: Kayseri
Offline
muhendisbey
Tarih: 02 01 2010 00:44

Yüksek lisans için GANO nun 2.5 mu olması gerekiyor? Böyle birşey duydum. Birde akademisyen olmak için 2.5 gano gerekiyor mu yoksa sadece Ales ve ÜDS de alınan puanlar yeterli mi? Cevaplayanlar olursa memnun kalırım.
Başa dön
Kayıt: 03 Nis 2009
Mesajlar: 6

Offline
jeanne
Tarih: 06 02 2010 21:36

Sadece bilişim sektörü hakkında konuşabilecek bir bilgisayarcı olarak kurumsal şirketlerin bazılarında terfi için yüksek lisansın şart olduğu gerçeği bir yana, sektörde çalışılan işle ilgili yapılan bir yüksek lisans hoş olurdu bence. Diğer yandan, zorunlu değildir diyen arkadaşların fikrini paylaşıyorum.
Başa dön
Kayıt: 02 Mar 2009
Mesajlar: 3

Offline
islerya
Tarih: 27 02 2010 04:39

yüksek lisans / doktora gereli mi?


merhabalar, aslında oldukça ilginç bir tartışma konusu. ben biraz daha genişleterek doktora eğitimini de kapsam içine aldım. doktoramı yeni tamamladım ve şu an yardımcı doçent olarak göreve başladım. kısacası akademisyenim. benim için zaten kaçınılmaz bir şekilde yüksek lisans ve doktora zorunlu idi. ama çevremde olup ta özel sektör ve üniversite dışındaki diğer kamuda çalışan arkadaşlardan edindiğim tecrübeleri paylaşarak bu konu başlığına katkıda bulunmak istiyorum.

özellikle yüksek lisans yapan arkadaşlar üç gruba ayrılıyor: birinci ve çoğunluk olan grup askerden belirli bir süre daha yırtmak. çünkü bir işe giriyor ve biraz tecrübe edindikten sonra askerden dönüşte rahat iş bulurum düşüncesine sahipler. ne yazık ki doğruluk payı da var. ikinci grupta olanlar iş buluncaya veya askere gidinceye kadar oyalanmak için gelenler. bu grupta olanların yaklaşık olarak yarısı daha sonra üçüncü gruba dahil oluyor. diğer yarısı ise hocaların kaprisli olduklarından ve kendilerine göre olmadığından dert yanarak ayrılıyorlar. üçüncü grupta ise mecburen yüksek lisans/doktora yapanlar (akademisyenliğe gönül vermiş olanlar), artık lisans eğitiminin hiçbir meslek grubunda yeterli olmadığını düşünerek en azından yüksek lisansı tamamlayıp daha sonra (belki yükseğe devam ederken) bir işe girmeyi hedefleyenler bulunuyor.

bugün azınlıkta da olsa (tabii ki branşa göre değişiyor) bazı özel şirketler (AR-GE ağırlıklı olan ASELSAN ve HAVELSAN gibi) de lisansüstü eğitimi teşvik etmektedirler. Benim nacizane tavsiyem: yuksarıdaki gruptan hangisine girdiğinize karar verip yolunuza devam etmeniz. Lakin en azından yüksek lisansı tavsiye ederim. Bence öğrenmenin tadına o zaman varacaksınız. Hangisini seçerseniz seçin, hakkınızda hayırlı olmasını dilerim.
Başa dön
Kayıt: 16 Şub 2006
Mesajlar: 13

Offline
Uvur
Tarih: 27 02 2010 15:31

Buraya 4. bir gurup oalrak akademisyen olmak istemeyen ama bir alanda uzmanlaşmak ve bu uzmanlıgını bir diplomayla belgelelmek isteyenleride ekleyebilir miyiz?
Başa dön


Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki

yüksek lisans ne kadar yararlı


Benzer Konular
- 9V Li-ion 780mAh Şarjlı Pil 1500 ŞARJ Yüksek Kapasite Yeni Nesil Şarjını Koruyan
- İTÜ Yüksek Gerilim Tekniği Çıkmış Sorular ve Çözümler (Prof.Dr.ÖzcanKalenderli)
- yüksek doğru gerilimlerin üretilmesi ve ölçülmesi

- Op-Amplı 4. Mertebeden Yüksek Geçiren Filtre Tasarımı

- Koruma Kontrol ve İzleme 1-2 (Özellikle TEİAŞ'ta ve yüksek gerilimde çalışanlar)
- Yüksek Gerilim Kısa Devre Hesaplama Programı (TEİAŞ)
- servo - step motorlar lisans bitirme tezi
- yüksek gerilim tesislerinde koruma
- Karadeniz teknik yüksek gerilim ders notları

- Yüksek Gerilim Tekniği Soru Bankası

- Rüzgar santrali yüksek lisans bitirme tezi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based