Elektrotekno.com Ana Sayfa || Konu Dışı


yüksek lisans ne kadar yararlı

Yüksek lisans yapılmalı mı?

Evet yapılmalı
58%
58% (166)

Hayır gerek yok
41%
41% (116)

Toplam Oylar : 282


Kayıt: 26 Arl 2006
Mesajlar: 1
Konum: İstanbul
Offline
hezarfenn
Tarih: 24 03 2010 17:50

ben doktoraya yeni başladım. açıkçası akademisyen olmak niyetiyle yüksek lisansa başlamıştım. eğer özel sektörde çalışma isteğim olsaydı mba'i tercih ederim. artık e-mba programı veren bir sürü üniversite var. akşam evinizin rahatlığında dersleri takip edip sadece final için okula giderek 1,5 yılda diploma sahibi oluyorsunuz. ayrıca saha da teknik bir alanda çalışmıyorsanız işinizde yükselmek için belki birazcık daha şansınız olabilir.

kendi alanınızda yüksek lisansı, mesela ben elektrik-elektronik mühendisiyim, arge departmanında çalışmak arzunuz varsa yapabilirsiniz.

size 2 psikolojik durumdan bahsetmek istiyorum.

1) eğer arge departmanında çalışıyor iseniz veya akademik kariyere devam edecekseniz, projenizi daha ayrıntılı seçersiniz. kendinizi doktoraya kabul ettirmek için biraz daha farklı ve hırslı olmanız gerekiyor çünkü. bu şekilde bir yüksek lisans, doğru hoca ve hırslı öğrenci ile yani, faydalı olacaktır. tubitak onaylı bir proje ile deneyim de kazanabilirsiniz mesela.

2) sırf diploma için yüksek lisans yapılabilir. hocanıza eğer akademik anlamda kariyer yapma hedefiniz olmadığını söylerseniz size daha basitçe bir konu verir. hiç alakanız olmayacak daha sonra hiç işinize yaramayacak basit bir proje ile yüksek lisansınızı bitirmiş olursunuz. işte bu baya bir zaman kaybına sebep olur.

eğer iyi bir üniversitede iyi bir hocayla master yapma şansınız ve hırslı bir yapınız yoksa 2 yıl kaybetmeye gerek yok. iş hayatında 2 yılda daha çok deneyim elde edilir.

hem okul hem kendi dalında master da, eğer esnek bir hocayla çalışırsanız mümkün. şans yardım ederse, yoklama derdi olmayan basit geçilebilecek derslere denk gelir, sonra aldığınız konuyu 1 yılda uzatarak yavaş yavaş tamamlamış olursunuz. az biraz bilgi, bir de etiket sahibi olmuş olursunuz.

unutulmaması gereken şu ki, gerçek bilgi daha çok yüksek lisansta değil doktorada üretilir. o da ortalama 4 yıllık ciddi bir süreçtir.


Reklamlar
Kayıt: 11 May 2009
Mesajlar: 30

Offline
eyll
Tarih: 30 11 2010 19:32

peki elektrik elektronik mühendisi degisen gelisen sektore göre hangi alanda branslasmali yüksek lisansi o yönde yapmali ben henüz 3. sınıfım ve seneye alan secip branslasmam lazim önce lisans da hangisinde branslasmak mantiklı sektör olarak.
ben de bir elektronik te arge mühendisi olmak istiyorum ama türkiyede is bulamamaktan korkuyorum o yüzden otomasyon alanına daha cok agirlik veriyorum sizce ne yapmalıyım
Başa dön
Kayıt: 12 May 2008
Mesajlar: 221
Konum: Ankara
Offline
yas3min
Tarih: 22 02 2011 18:31

Okuyan mı çok bilir gezen mi çok bilir kıvamında bir soru bence.. Bazılarının gezmesine gerek kalmadan okuyarak bilgileri rahat bir şekilde edinebilir ama benim görmem gerek bir şeyde gelişebilmem için Smile Benim için tecrübe çok daha değerli bu yüzden yüksek lisansa başlamadım.
Başa dön
Kayıt: 24 Eyl 2008
Mesajlar: 788
Konum: gurbeti diyar
Offline
scorpioan
Tarih: 22 02 2011 21:10

uzun zaman önce bu konuda orum yapmıştım fakat o zamanlar yüksek lisansıma başlamamıştım şu almanyada yüksek lisansımıyapıyorum fikrim değiştimi asla sadece daha da netleşti.yüksek lisan yapacak arkadaşlara tek bir tavsiyem var okullarını seçerken staj ve okulun firmalarla olan bağlantılarını inceleyin almanaya bu konuda oldukça başarılı hem okuyup gerek okul bünyesinde gerekse dışarda çalışabiliyorsunuz.böylelikle hem yüksek lisans hemde tecrübe sahibi oluyorsunuz.
Başa dön
Kayıt: 12 May 2008
Mesajlar: 221
Konum: Ankara
Offline
yas3min
Tarih: 23 02 2011 10:26

scorpioan yazmış
uzun zaman önce bu konuda orum yapmıştım fakat o zamanlar yüksek lisansıma başlamamıştım şu almanyada yüksek lisansımıyapıyorum fikrim değiştimi asla sadece daha da netleşti.yüksek lisan yapacak arkadaşlara tek bir tavsiyem var okullarını seçerken staj ve okulun firmalarla olan bağlantılarını inceleyin almanaya bu konuda oldukça başarılı hem okuyup gerek okul bünyesinde gerekse dışarda çalışabiliyorsunuz.böylelikle hem yüksek lisans hemde tecrübe sahibi oluyorsunuz.

okuğdun okun, bağlantıları ve bölümünle ilgili biraz bilgi verebilir misin? Bir de nerelerden, nasıl araştırmalar yapabiliriz taktikleri versen =)
Başa dön
Kayıt: 24 Eyl 2008
Mesajlar: 788
Konum: gurbeti diyar
Offline
scorpioan
Tarih: 23 02 2011 21:20

aslında bu yazacaklarımı uzun zamandır planlıyordum ayrı bir konu altında açmayı da planlamıştım fakat sınavlara araya girince bit türlü nasip olmadı sırasıyla yüksek lisansımı nasıl seçebiliriz?
1)karar vermemiz gerekiyor mezun olduğumuz alanda mı devam edeceğiz yoksa farklı bir alana mı yöneleceğiz?bir çok mühendislik mezunu arkadaşlar 4 yıl süren mühendislik eğitiminden sonra genellikle işletme üzerine yüksek lisans programlarına katılıyor elbette ki bunun en büyük sebebi okuduğu mühendislik bölümünün yıllar içinde kendine uygun olmadığını anlamak bir diğer sebebi ise iş alanında işletme tarzı bir yüksek lisans yöneticilik ve masa başı işlere alınmasını kolaylaştırmaktadır.Yüksek lisans yapacak arkadaşların ilk olarak bunu göz önünde bulundurarak karar vermelerini istiyorum .
2)Eğer mezun olduğunu alanda yada buna paralel bir alanda devam etmek istiyorsanız burada yapmanız gereken ilk adım yurt içi yada yurt dışı okulları arasında bir karar vermeniz imkanlarınız ve cesaretiniz elbette ki sabrınız yeterli ise yurt dışı tercihini göz önün de bulundurun peki yurt dışında okulu nasıl seçeceğiz derseniz bu konuda tecrübeli biri olarak size ilk tavsiyem gideceğiniz ülkenin ve şehrin okuyacağınız alanda yeteri kadar iş kolu olmasına ve bu iş kollarının okullarla olan bağlantılarına bakın örneğin Almanya gerek elektrik gerekse otomasyonda dünya devi bu yüzden Almanya da bu alanlarda yüksek lisans seçimi size mezun olmadan iş bulamak ve iş kollarıyla görüşme yapmanızı sağlayacaktır. fakat bunun yanında bir ülkeyi sadece 2 farklı eğitimde sınırlandırmak biraz acımasızlık olur örneğin Köln üniversitesi hukuk alanında Avrupa da en iyi ikinci okul gördüğünüz gibi farklı alanlarda bize seçme şansı olabilir.
3)Tüm şartları yerine getirdik ülkemizi seçtik peki şehri ve okulu nasıl bulacağız? Durmadan tüm okullara mail mi göndereceğiz? Derseniz bu konuda Almanya biraz gelişmiş tüm lisans ve mastır programlarını bir sistemde toplamış üyelik gerektirmeden istediğiniz gibi okul-bölüm-kayıt için gerekli şartlar-geçim masrafları her şeyi yazıyor aşağıda verdiğim linkte mastır kısmını seçerek istediğiniz gibi bölüm arayabilirsiniz.
Buraya kadar yazdıklarım genel olarak nasıl ve nerden bilgi toplayabileceğimiz hakkında ebetteki sitedeki arkadaşlar Almanya hakkında bilgi almak isterlerse de yardımcı olurum.
Gelelim benim durumuma şu an Almanya Köln üniversitesi otomasyon ve bilişim sistemleri üzerine yüksek lisansa başladım ilk dönem bitti bölümün Almanya da olması ve okulun direk ana sponsoru Siemens olması bize gerek otomasyon gerek yeni teknolojiler hakkında her daim taze bilgi bulmamızı kolaylaştırıyor .normal derslerimiz devam ederken bir yandan da bir çok ünlü firmanın okul içi oluşturduğu birçok araştırma ekibine katılma hakkı tanıyor bu şekilde firmaları tanıyorsunuz hem de para kazanabiliyorsunuz .Tabi bu arada dünyaca ünlü otomasyon fuarlarına katılmak da üniverste örencisi olduğunuz için ücretsiz oluyor.

http://www.daad.de/deutschland/studiena...35.en.html
Başa dön
Kayıt: 12 May 2008
Mesajlar: 221
Konum: Ankara
Offline
yas3min
Tarih: 24 02 2011 14:19

Benim ortalamam 2,46 bu yüzden çoğu yere başvurum kabul görmüyor. Acaba türkiyede ortalama problemi olmayan elektronik mühendisliği bölümleri var mı? Ben daha çok imge işleme video işleme düşünüyorum. DSP bu konular ilgimi çekiyor.

@scorpioan yazın çok güzeldi teşekkürler. Bunu da düşüneceğim.
Başa dön
Kayıt: 23 Oca 2011
Mesajlar: 7

Offline
drker
Tarih: 28 03 2011 14:36

amaç önemli eğerki akademik niyetin varsa mutlaka yap hatta doktorada yap...
Başa dön
Kayıt: 24 Eyl 2008
Mesajlar: 788
Konum: gurbeti diyar
Offline
scorpioan
Tarih: 28 03 2011 16:16

drker yazmış
amaç önemli eğerki akademik niyetin varsa mutlaka yap hatta doktorada yap...

kesinlikle katılıyorum fakat bir noktada belirtmem gerekir gün geçtükce iş bulmak zorlaşıyor yaşınız ve bütceniz ve elbetteki bünyeniz müsaidse yüksek lisansınızı yapın derim.Almanya konusnda elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım
Başa dön


Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

yüksek lisans ne kadar yararlı


Benzer Konular
- 9V Li-ion 780mAh Şarjlı Pil 1500 ŞARJ Yüksek Kapasite Yeni Nesil Şarjını Koruyan
- İTÜ Yüksek Gerilim Tekniği Çıkmış Sorular ve Çözümler (Prof.Dr.ÖzcanKalenderli)
- yüksek doğru gerilimlerin üretilmesi ve ölçülmesi

- Op-Amplı 4. Mertebeden Yüksek Geçiren Filtre Tasarımı

- Koruma Kontrol ve İzleme 1-2 (Özellikle TEİAŞ'ta ve yüksek gerilimde çalışanlar)
- Yüksek Gerilim Kısa Devre Hesaplama Programı (TEİAŞ)
- servo - step motorlar lisans bitirme tezi
- yüksek gerilim tesislerinde koruma
- Karadeniz teknik yüksek gerilim ders notları

- Yüksek Gerilim Tekniği Soru Bankası

- Rüzgar santrali yüksek lisans bitirme tezi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based