Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Ders notları


mikrodalga tekniği ders notları - adnan görür

Kayıt: 03 Mar 2006
Mesajlar: 101

Offline
hamlet
Tarih: 13 10 2006 00:37

arkadaşlar, mikrodalga tekniği ile ilgili adnan görür 'e ait ders notlarını ekliyorum. güzel bi döküman.. faydalı olması dileğiyle.. notlardan biraz alıntı:Alıntı:
MİKRODALGA TEKNİĞİ

GİRİŞ

Mikrodalgalar terimi, 1 cm ile 1 m arasında uzunluğa sahip EMD’ları tanımlamak için kullanılır. Bu dalga boylarına karşılık gelen frekans bölgesi 300 MHz ile 30 GHz arasındaki bölgedir. 1mm - 10 mm dalga boyuna sahip EMD’lar Milimetrik Dalgalar olarak adlandırılır. Infrared ışıma spektrumu ise 1 μm - 1 mm bölgesinde dalga uzunluğuna sahip EMD’ları ihtiva eder. Infrared bölgenin ötesinde görünür optik spektrum, ultraviolet spektrum ve son olarak xışınları bulunur. Elektromanyetik spektrumdaki frekans bandlarını gösteren birkaç farklı sınıflandırma mevcuttur. Bu sınıflandırmalar Tablo 1-1 ve 1-2 de özetlenmiştir. Radar band sınıflandırması II. Dünya Savaşı esnasında kullanılmaya başlanmış ve her ne kadar yeni askeri band sınıflandırması tavsiye edilse de, II. Dünya Savaşında yapılan bu tanımlama günümüzde de kullanılmaktadır.

1 GHz’e kadar olan UHF bandında, toplu parametreli devre elemanları kullanılarak pekçok haberleşme devresi oluşturulmaktadır. 1-100 GHz bölgesinde, toplu devre elemanları yerine transmisyon hattı ve dalga kılavuzu elemanları kullanılır. Bu nedenle, Mikrodalga Mühendisliği teriminden, genellikle 30 cm - 3 mm dalgaboylarına karşılık gelen 1 GHz - 100 GHz frekans bölgesindeki bilgi elde etme ve işleme sistemlerinin tasarımı ve mühendisliğini anlayacağız. Daha kısa dalgaboylarında, kullanılan tekniklerin pek çoğu klasik optik tekniklerden türetildiği için, optik mühendisliği terimi kullanılır. Mikrodalga Mühendisliğinin karakteristik özelliği kısa dalgaboylarıdır. Bu dalgaboylarında kullanılan devre elemanları ve düzenler hemen hemen aynı mertebededir.Reklamlar

7 Kullanıcı bu konu için hamlet arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 11 Eyl 2005
Mesajlar: 82

Offline
haxan
Tarih: 13 10 2006 01:00

teşekkürler
Başa dön
Kayıt: 29 Hzr 2006
Mesajlar: 8
Konum: ankara-niğde
Offline
devadam
Tarih: 12 02 2007 16:27

kardeş yoksa sen de mi niğde ü. desin
bir de bana Adnan hocanın elektromanyetik alanlar notları lazım
Başa dön
Kayıt: 03 Mar 2006
Mesajlar: 101

Offline
hamlet
Tarih: 18 02 2007 17:49

devadam yazmış
kardeş yoksa sen de mi niğde ü. desin
bir de bana Adnan hocanın elektromanyetik alanlar notları lazım

ben niğde üniversitesi 'nde değilim, o notların arşivimde olduğunu sanmıyorum ama eve gidince notlarıma bakarım bi daha varsa bahsettiğiniz notları da eklerim..
Başa dönmikrodalga tekniği ders notları - adnan görür


Benzer Konular
- AB Sınıfı Amplifier (Ege Üni. Mikroelektronik II ders projesi)
- Görüntü Sistemleri Ders Notları - Dr. İbrahim Türkoğlu - Fırat Üniversitesi Pdf
- YTÜ Elektroniğe Giriş Ders Notu

- YTÜ Yarıiletken Fiziği Ders Notu

- YTÜ Devre ve Sistem Analizi Ders Notu
- YTÜ Elektromanyetik Alan Teorisi Ders Notu
- Siemens PLC ders notu ve 24 adet Temrin
- İTÜ Yüksek Gerilim Tekniği Çıkmış Sorular ve Çözümler (Prof.Dr.ÖzcanKalenderli)
- Elektrik kumanda teknikleri ders notları MARUN - TEF

- uzaktan eğitim sakarya mekatronik ders notları

- C Programlama Ders Notları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based