Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs.


Alternatörler

Kayıt: 10 Eyl 2005
Mesajlar: 9

Offline
ahmet512
Tarih: 10 09 2005 16:18

Alternatörler

--------------------------------------------------------------------------------

Alternatorler

DC akımın özellikleri:

1)Depo edilebilir.
2)DA makinalarının devir ayarları çok geniş sınırlar içerisinde tutulabilir.
3)Elektrikle yapılan yüzey kaplamacılığı ve maden arıtma işlemleri DA il yapılır.

AC Akımın özellikleri:

1)Alternatif akım makinaları çok büyük güçte yapılabildikleri için enerjinin birim maliyeti küçüktür.
2)Trafo yardımı ile AC akımın iletimi ve dağıtımı verimli bir sekılde yapılır.
3)A.A makinalarının bakımları kolay ve DC makinlara göre daha az arıza yaparlar.AA senkorn jeneratorlerde üretilir. 35-45Kv gerilimlerde ve 1300 Nva güçlerinde alternatorler uretılır.Alternatorlerde uretılen AC akım genel olarak 3 fazlıdır.Bazı durumlar için Elektrik tren sebekelri gibi 1 fazlı olarak üretilirler.

Alternatorun Genel Yapısı
1)Stator (Endüvi)
2)Rotor (Endüktor,Kutuplar)

1)Stator:Senkron jeneratorun statoruna enduvi denir.silisli saç paketlerden yapılmış ve iç kısmına sargıların yerleştirilmesi için oluklar acılmıstır.Döner endüvili alternatorler büyük güçte yapılamazlar.Çünkü döner endüviden fırçalar vebilezikler yardımı ile büyük bir akım ve gerilim alınması çok zordur ve pahalıdır.Endüvinin duran kısmında yapılmasının çok faydaları vardır.Bunlar;
a)Endüvi sargılarında indüklenen EMK dış devreye fırça ve bilezikler olmaksızın baglanır.
b)Duran kısımdaki endüvi sargılarının sarılması ve izolasyonu kolaydır.
c)Duran kısımdan sargıların merkezkaç kuvvetinin etkisiyle yerlerinden fırlaması söz konusu değildir
d)Sargıların soğutulması daha kolaydır.
2)Rotor:Uyartım sargılarını tasıyan kısam enduktor denır.büyük güçlü Alternatorlerde endüktör,Döner şekilde yapıldığı için buna rotorda denilir.Endüktörü olusturankutuplar alternatörü döndüren sistemin devir sayılarına göre iki şekilde yapılır.
a)Çıkıntılı kutuplu alternatorler
b)Düz silindirik kutuplu alternatorler

Alternatörlerde Endüvi Sargıları

Endüvi ve Endüktör sargıları olmak üzere iki çeşit sargı vardır.Endüvi sargılarında AC akım,Endüktör sargılarında DC akım geçer,Endüvi sargıları üç tipte sarılır.Bunlar;

1)Kalıp Sargılar:Oyuk içerisinde 1 veya 2 bobin bulunmasına göre ikiye ayrılır.iki bobin kenarı varsa Tam Kalıp bir tane varsa yarım kalıp olur.
2)El Sargıları:Bu bobin sargısında bobinler değişik şekilde yapılırlar.endüklenen EMK nın sinüzoliyal olması için bu sargı şekli silindirik kutuplu alternatörlerin rotorlarında kullanılır.
3)Seri Sargılar:Dogru akım enduvılerındeki seri sargılar gibidir Alternatorlerin sargı basları.Asenkron motorların sargılarında farklıdır

Yıldız Bağlantının Üçgen Bağlantıya göre üstünlükleri
1)Aynı uç gerilim elde etmek için daha az sargı yeterli olur.(Örneğin:üçgende 100 sarım yapmak gerekirse yıldızda 100/3=58 spir yeterlidir)
2)Yıldız Bağlantıda 0 dan bir uç alınarak iki farklı gerilim elde edilir.
3)Yıldızda topraklama daha kolay yapılabılır.
4)Yıldız bağlantıdaki fazlar arası çıkış gerilimi daha sinüzolyaldır.
Alternatörün Çalışması:Kendisne verilen mekanık enerjıyı elektrık enerjsine donusturen makınalardır.mıknatıs alanı içerisinde bulunan ve dönen bir iletkende endüksiyon yolu ile EMK oluşması prensibine göre çalışır.Bu durumda kutuplar sabit,endüvi hareketlidir.Döner kutuplardaki sargıların bir mıknatıs alanı oluşturması için bu sargılara fırça ve bilezkler yardımıyla doğru akım uygulanır.Endüvide oluşan bu kuvvet fırça ve bileziklere gerek olmadan,doğrudan doğruya dış devreye alınır.Alternatörlerde Endüklenen EMK ya etki eden faktorler;

Alternatörün çıkışında oluşan gerilimin sinüzoliyal olması istenir.Bu gerilimin sinüzoliyal olması için şunların yapılması gerekir.
1)Hava aralığındaki manyetik akıyı sinüzoliyal yapmak:Alternatörlerde endüklenen gerilimin dalga şekli tamamen hava aralığındaki manyetik akıya bağlıdır.Bunun için kutup şekillerinde ve sargılarında düzenlemeler yapılır.Örneğin çıkıntılı kutupta alternatörlerde kutp yüzeyleri kavisli olarak yapılarak akı dağılımının sinüzoliyal olması sağlanır.
2)Endüvi sargılarını kısa adımlı sarmak: Endüvi sargıları kısa sarılarak gerilim dalgasındaki harmonikler giderilir.Harmonikler gerilimlerin bileşenleridir.Yüksek frekanslıdır ve küçük genliktedir.böylece endüklenne erilimn sinüs dalgasına benzemesi sağlanır.bu durum aynı zamanda işçiliğin ucuz olmasına ve iletken maliyetinin az olmasını sağlar.
3)Endüvi sargılarını oyuklara dağıtmak:Bir faza ait bobinlerin bir kutup altında fazla sayıda oyuğa dağıtılarak sarılan endüvi sarımında endüklenen gerilim daha fazla olmaktadır.
4)Yuvarlak roturlu alternatorlerde rotor sargılarını kademeli sarmak:Sargıları kademeleri(El Sargı)sarmakla gerilimin düzgün bir bür sinüs dalgası olması sağlanır.
5)Rotor yüzeyinin 2/3 ünü kullanmak:Yuvarlak kutuplu alternatorlerde roturun 1/3 ü boş bırakılarak sargılar rotorun 2/3 üne yerleştirilir.
6)Alternatör bağlantısını yıldız yapmak:Üç fazlı alternatörler yıldız bağlandığında gerilimdeki bazı hormonikler giderildiği için daha düzgün bir çıkış elde edilir.


ReklamlarAlternatörlerSitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72