Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


Nerden başlamalı?

Kayıt: 27 Arl 2005
Mesajlar: 139

Offline
coshkun
Tarih: 30 01 2006 20:17

Elektroniğe yeni başlamış arkadaşlar PIC programlama gibi şeylerden önce temel bilgileri edinirlerse daha güzel olur başlangıç için.Bir arkadaşın dediği gibi pasif devrelerle denemeler yapılıp aynı zamanda hobi devreleri ile uğraşılabilir.
Temel konularda kaynak olarak Prof.Dr. Uğur Arifoğlu'nun Elektrik-Elektronik Müh.Temelleri adlı 2 ciltlik kitabını tavsiye ederim.Eğer ingilizceniz iyiyse kaynak sıkıntısı olmaz."Fundamentals of circuit analysis", "introduction to electrical engineering" gibi adları taşıyan kitaplar işinizi görür.Bunların yanında temel dijital devreler kitaplarından dijital elektroniğin temellerini çalışabilirsiniz.PIC gibi mikrodenetleyicileri kavramanız da daha kolay olur.Programlama için de temel algoritma bilgisi gerekli.Başlangıçta BASIC gibi basit bir dille başlayıp sonradan C'ye geçebilirsiniz.Artık gerisi size kalmış.Eğer "merak" varsa gerisi geliyor zaten.


Reklamlar
Kayıt: 20 Eyl 2005
Mesajlar: 2

Offline
robotix
Tarih: 20 02 2006 17:10

Elektronik: Nereden nasıl başlamalı?


Öncelikle temel elektronik ve devre elemanlarının özelliklerini, sembollerini, çalışma prensiplerini, basit devreleri öğrenmelisin. Analog ve dijital elektronik nedir? Direnç, kondansatör, transistör, entegre ve diğer elektronik elemanların işlevlerini öğrenmek gerekir. Bunları bir temel elektronik kitabından öğrenebilirsiniz. Önereceğim kitaplar:Herkes için Elektronik - Eyüp Ersan SÜLÜN, Muzaffer ASLAN, 2003, (Elektronik devre uygulamaları için temel kitap: Temel bilgiler, devre elemanları, devre uygulamaları,)
Elektronik devre uygulamaları I, II, III, - Eyüp Ersan SÜLÜN, İzmir, 2000
Pratik Elektronik - Mehmet Ali Süzer, Aşan Elektronik Yayınları, 2002 (Öğrenciler ve amatörler için temel elektronik devreler, uygulamalar, teknik terimler, hobi projeler)
Bu kitaplarda bir çok örnek devre şeması ve açıklamalarını bulabilirsiniz.Daha sonra bir multimetre, bir havya alıp lehim yapmayı, basit devreleri birleştirmeyi öğrenmelisiniz. Önceleri yukarıdaki kitaplarda anlatılan basit devreleri veya elektronikçilerde satılan basit hobi kitlerini lehimlemeye başlayabilirsin. Çok az parça ihtiva eden basit devrelerle başlamak hevesinizin kırılmamasını ve ilerlemenizi sağlar.

Daha sonra internette arama yaparak binlerce elektronik sitesinden bilgilerinizi geliştirir veya guncelleyebilirsiniz. . Bilgilerinizi geliştirdikçe daha gelişmiş karmaşık devreleri çözecek veya mevcut bir devreyi ihtiyacınıza göre değiştirebileceksiniz. Devamı ise okumalarınız ve deneylerinizle adım adım gelir.

Bu işleri yaparken her zaman gerekli koruyucu önlemleri mutlaka alın, kendinize zarar vermeyin. Neyin, nerede, nasıl yapılacağını öğrenmelisiniz. Elektrik kazalarına dikkat edin, hem kendinizi hemde para vererek aldığınız elektronik parçaları koruyun. Aman dikkatli olun Tehlike geliyorum demez! Kaş yapacam derken göz çıkarmayın! Elektronik'de yapmış olduğunuz küçük hatalar, yaşamınızda unutamayacağınız anlara mal olabilir!!!
Başa dön
Kayıt: 08 Mar 2006
Mesajlar: 262
Konum: İSTANBUL
Offline
mühendis34
Tarih: 09 03 2006 23:56

arkadaşlar hepinize merhaba
forum u yeni buldum gerçekten sizlerle bilgi paylaşmak çok güzel:)ben kırıkkale üni e^2 müh. 3.sınıf öğrencisiyim.nerden başlamalı sorusuna ben öncelikle mesleği severek cevabını vermek istiyorum.çünkü sevilirse gerisi geliyor.temel olmadan hobi devreleri hep bir işe yaramaz.çalışır belki ama mantığı bence daha önemli.bu konularda tecrübem iyi sayılır ve danışmak istiyenlere yardımcı olmak isterim.herkese başarılar...
Başa dön
Kayıt: 14 Arl 2005
Mesajlar: 9

Offline
margow
Tarih: 12 03 2006 17:10

bilgileriniz için çok teşşekkürler saolun kolay gelsin
Başa dön
Kayıt: 12 Mar 2006
Mesajlar: 15

Offline
selimmiles
Tarih: 29 04 2006 20:06

arkadaşlar belki çok alakasız gelecek ama elektrik-elektronik mühendisliğinde okuyan birisi bilgisayar da bilmesi lazım. çünkü bizim meslek sadece bizim bölümle sınırlı kalmıyor. ilerike sınıflarda programlamanın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. ileride "bilgisayarla otomasyon" sistemleri ya da devreleri göreceksiniz. bilgisayarla otomasyon yaparken kullanacağınız devre kadar bilgisayar ara yüzü de önem kazanıyor. bu yüzden daha 1.m sınıftayken bir tane visual program(viuasl c, visual basic, delphi ...) öğrenirseniz sizin avantajınız olur. hem programlama dili öğrenmek için donanımsal bilgiye çok ihtiyacınız yok. ama devre kurmak için bir çok malzemenin nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekir. onu sadece okuyarak öğrenmek sıkabilir. bu yüzden bir programlama dili öğrenmekle başlamanız en güzeli olur. ama programlama dilini öğrenirken seri ve paralel porta nasıl ulaşacağınızı ve bunlarlı nasıl kontrol edeceğinizi de öğrenin.

sizlere kolay gelsin.
Başa dön
Kayıt: 07 May 2006
Mesajlar: 326
Konum: GEBZE
Offline
tahir549
Tarih: 08 05 2006 17:10

evet bizim mesleğimizde elektrik elektronik hatta meakniksel bir takım şeyleri bilmek gerekiyor mekanikten kastım mesala ben dıjıtal saat devresi yaparken bu devreyi motor üzerine nasıl monte edeceğimi düşünüp çeşitli çalışmalar yapıyorum ve bu devreyi BİLGİSAYARLA programlayıp çalıştırmam gerekiyor azıcık pc bilgisi olması gerekiyor en önemli şey elektronik araştırıcı bir eğitime giriyor iyi bir araştırmacı olursanda güzel fikirler projeler çıkıyor

ben aktif ve pasif devre elemanlarından başladım şu an radyo vericileri üzerindede araştırma yapıyorum yardımım olacağı bir konuda seve seve yardım ederim

başarılar
Başa dön
Kayıt: 25 Nis 2006
Mesajlar: 249

Offline
elek
Tarih: 26 06 2006 19:06

öncelikle kendinize şimdiden gelecek için planlar yapın. teknik bilgileri nasıl olsa öğrenirsiniz.
Yabancı dilinizi şimdiden geliştirin.Bu çok önemli.Üniversitedemi kalacaksınız yoksa piyasayamı gireceksiniz bunları şimdiden düşünün.Piyasaya girecekseniz alanınızı belirleyip özel sektör ile temaslar kurun. tatillerde gerekirse bedava çalışın.İlerde şimdiki aklım olsaydı demeyin
Başa dön
Kayıt: 01 Tem 2006
Mesajlar: 10

Offline
herostratuss
Tarih: 08 07 2006 18:18

teşekkürler


çok sağolun arkadaslar. ben de yeni başlayacağım. yani daha hazırlık yeni bitti. imdi bire geçtim. yazdıklarınız için hepiniz sağolun. önerilerinizi uygulamaya çalışacağım.
Başa dön
Kayıt: 27 Arl 2005
Mesajlar: 139

Offline
coshkun
Tarih: 03 08 2006 12:40

Kendi sitem için hazırladığım bir yazıydı sizlerle paylaşıyorum.Umarım faydalı olur.

TAVSİYELERİM:
Genel:
- Kendinizi geliştirmek için devamlı araştırma içinde olun.Bilgi artık her yerde ama sadece ona erişmek isteyene kendini veriyor.
- Mutlaka ingilizcenizi geliştirin.Özellikle "teknik ingilizceninizi" ilerletin.İnternette bulabileceğiniz birçok kaynak ingilizce olacaktır.Ayrıca teknik alanda Türkçe kitap sayısı çok az.
- Programlama mantığını ve en az bir programlama dilini öğrenin.Artık günümüzde programcılık sadece bilgisayarcıları ilgilendiren bir konu değil.Artık elektronik mühendisliğinde de programcılık büyük önem kazanmış durumdadır.Programlanabilen cihazların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.
-MATLAB/Simulink veya benzeri bir programı öğrenin.Günümüzün rekabet şartlarında firmalar similasyon programlarını kullanarak üretim sürelerini ve maliyetleri kısaltmaya çalışıyorlar.Bu tür programlar size istediğiniz sistemi tasarlayıp deneyler yapma imkanı verecektir.Yabancı mühendislik kitaplarına baktığınızda ,birçok örneğin MATLAB dilinde verildiğini göreceksiniz.
-Matematik öğrenin! Mühendisliğin temeli olan matematiği ne kadar iyi bilirseniz ufkunuz o kadar genişleyecektir.
-İnternetteki teknik konulardaki forum sitelerini takip edin.Bu forumlarda birçok bilgili insan bilgisini paylaşmaktadır.Ayrıca yabancı sitelerde dünyadaki diğer insanların nelerle uğraştıklarını görebilirsiniz.Dünyada herkesin aynı problemlerle uğraştığını görmek kendinize olan güveninizi artırabilir."Kimbilir adamlar nelerle uğraşıyordur be! " psikolojsinden kurtulmamız için bu önemli.(Forumlarla ilgili yazımı okumak için tıklayın)
-Bir konuda çalışırken tek bir kaynağa bağlı kalmayın.Aynı konudaki değişik yazarların kitaplarını kullanın.Teknik kitaplarda hep aynı konular anlatılıyor olsa da yazarların konuyu anlatış biçimleri farklı olabiliyor.Değişik yaklaşımları görmek faydalı olacaktır.
-Bilgisayarınızda internetten topladığını dökümanları düzgün bir şekilde biriktirdiğiniz bir klasörünüz olsun (kütüphane mesala).Bu klasörde de konulara göre alt klasörler(otomatik kontrol,mikroişlemciler...vs) oluşturun.Bir konu hakkında istediğiniz dökümanı istediğiniz zaman bulabilmeniz kolaylaşacaktır.
-Bilgi paylaştıkça büyür ilkesini unutmayın.3 kuruşluk bilgisini saklamaya çalışan zavallılardan olmayın!
-Bütün bunları yaparken sosyal olmayı da unutmayın!Ara sıra dışarı çıkın,arkadaşlarınızla takılın! Smile

Teknik İngilizce:
-Öncelikle grameri halletmelisiniz.
-Gramer bilginiz iyi ama yine de teknik kitapları anlamakta zorlanıyorsanız bunun sebebi büyük ihtimalle kelime haznenizin yeterli olmamasıdır.Bol bol teknik kitapları okuyun.Bilmediğiniz kelimeleri sözlükten çıkarın ve bir kağıda yazın.Zamanla belli kelimelerle tekrar tekrar karşılaştıkça aklınıza yerleşecekler ve giderek çıkardığınız kelime sayısı azalacaktır.Teknik kitaplardaki dilin belirli yapılar ve kelimeler etrafında döndüğünü göreceksiniz.

Programcılık:
- Programcılıkla ilgili hiç bilginiz yoksa ilk olarak programcılık mantığını anlatan bir kitapla öğrenmeye başlayın.Başlangıç için basit bir dili öğrenin (BASIC gibi mesala) Mantığı kavradıktan sonra C gibi dillere geçebilirsiniz.Temel programcılık mantığını öğrendiğinizde belirli yapıların bütün dillerde ortak olduğunu göreceksiniz.

Mikroişlemciler:
- Temel lojik devre ve sayı sistemleri bilgisi bu konunun temelini oluşturuyor.
- Programlama için kullanılan işlemcinin assembly dilini öğrenmelisiniz.Assembly dilleri zor olmakla beraber donanıma tam olarak hakim olmanızı sağlar.Değişik işlemcilerin kendi assembly dilleri olsa da kullanılan komutların işlevleri genelde aynıdır.Temel mimari ve çalışma mantığını anladığınızda değişik ürünlerle çalışabilirsiniz.
- C dilini öğrenin.Birçok mikrokontrollörün C derleyicileri bulunmaktadır.C ile daha kolayca kod yazabilirsiniz.Sadece C ile de işlerinizi yürütebilirsiniz ama asaembly bilmek her zaman bir artıdır.
- Gömülü sistemler denildiğinde işin içine donanım ve yazılım olmak üzere iki boyut giriyor.Yazılıma yoğunlaşacaksanız ,yazılım mühendisliği kavramlarına aşina olmalısınız.

Burada tavsiyelerde bulunuyor olmam,benim bu konularda "süper bilgili" olduğum anlamına gelmiyor.Sadece kendimi geliştirmeye çalıştığım konularda önerilerimi sunuyorum


Ayrıca
http://bilimonline.blogspot.com/ sitesinde bu konudaki görüşlerimi paylaştığım yazılarım bulunuyor.Sizlere faydalı olacağını umuyorum.Reklam gibi olmasın,eğer bu sorun oluşturacaksa admin arkadaşlar silebilirler mesajımı.
Başa dön
Kayıt: 10 Ağu 2006
Mesajlar: 123

Offline
enderpiyale
Tarih: 12 08 2006 12:58

nasil devam etmeli?


Gecen seneden itibaren bende ayni soruya kafa yoruyordum ama bence asil soru nasil baslamalidan öte nasil devam etmeli?
İlk once bir genel arastırma yapın internette bulamayacagınız sey yok, elektronigin en cok nesi sizin dikkatinizi cekiyor, ileride hangi alanda calısmaktan daha cok zevk alacaksınız? 2. sınıfa gececegim ve bu yaz tatilimde bos gecirmek istemiyorum gecen okul doneminde bir cok seye merak saldım ama benim için zaman kaybı ve cok iyi tecrubbe oldular. Okulumda hep üst sınıflarla takiliyorum, IEEE kolundayim ve orda klup odasının ihtiyaclarina gore basit devrelerle ugrasıyoruz (sifreli kilit, IEEE tabelasi, cizgi izleyen robot...) İstanbulda yasayan ve ya okuyan arkadaslar gercekten cok sanslılar aradıkları her tür malzemeyi olanagı burda bulabilirler. Neredeyse her türlü konuda kurs var mesela...
İnternetteki kapsamlı hobi sevrelerinden once kücük ama anlasılır analog devreleriyle baslamanızı oneririm, bunu kavradıktan sonra dijital devrelere bir giris olan lojik devrelerle ugrasmanızı öneririm, bunların mantıgını kavradıktan sonra kendi kücük devrelerinizi tasarlamaya baslayabilirsiniz bile. Unutmayın bütün kompleks sistemler basit devrelerin birlesmesinden olusuyor. Pic programlayi simdilik 2. plana atmanizi oneririm ama bu picin onemsiz oldugu anlamına gelmesin kesinlikle. Pic programlamaya gecmeden once bir programlama mantıgını kapmıs olmanızı ve bence programlama dillerinin babasi olan C dilini bilmenizi oneririm hemen pic programlamaya kalkısırsanız hevesiniz kırılır bende oldu ordan biliyorum Smile Pic programlama dilleri daha cok orta seviyeli diller (C gibi) ve ya düsük eseviyeli dillerden olusmaktadir (asm gibi) Programlama mantıgını ve C dilini ogrenirseniz ogrenemeyeceginiz programlama dili yoktur cunku gunumuzde populer olan cogu dil C'den türemiştir...
Herkese calısmalarında basarılar dilerim bunlar kendi goruslerimdir zaman daha ne gosterir bilinmez, burdaki abilerime gore bayaa kücügüm ilerde nasil düsünürüm bende bilmiorum Very Happy
Başa dön


Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Nerden başlamalı?


Benzer Konular
- elektronik parçaları internet aracılığı ile nerden isteyim
- Nerden,Nasıl Başlamalıyım
- eagle da otomatik cizimde yol kalinligini nerden ayarliyoruz???????????

- Yıldız bağlamadaki direnç formülü nerden geliyor ?

- Antenler üzerine çalışmaya başlamaya nerden başlamalıyım
- Nerden,Nasıl Başlamalıyım
- AD705 Analog Amp Entegresi nerden bulurum
- 20M ohm direnç nerden bulurum?
- PIC Programlamaya Nasıl Başlamalı?

- Bu entegreyi nerden bulabilirim? - 3773 E10521 330

- Lazer dizisi nerden bulabilirim?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based