Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


Nerden başlamalı?

Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 13 08 2006 19:16

"elektronikçi" olup olmama konusunda kararsızlık yaşayanlar için benim önerimse şu yönde olacak:

normal bir hayat sürmek istiyorsanız tez yoldan bu sevdadan vazgeçin!..

başlamaya kesin kararlı olanları bekleyenler şunlar: tez zamanda saç dökülmesi, sosyal olaylara teknik bakış açısı yüzünden "meslekten olmayanlar" tarafından yadırganma (dışlanma, garip-tuhaf- bulunma), biriken malzeme ve alet-edavat çöplüğü, bitmemiş yüzlerce proje, çok bilip hiç kazanamanın ezikliği, basit sorunlara karmaşık çözümler bulma hastalığı (basit bir kapı zili için ses veya parmak izi-göz retinası taramalı sistemler kurmaya çalışmak gibi), günün neredeyse 24 saatinde kafanın meşgul olması (tuvaletteyken ve uyurken tasarı grafikleriniz tavana vurur), memleket meselelerine duyarsızlık (başka alemlerde yaşama), bilgi açlığının hiç tatmin olmaması ve ne yazık ki hiç bir zamanda olamayacağını bilmek ("keşfedecek çok şey var ama zaman yok" düşüncesi)...

bütün bunlara karşın avantajları da yok değil: bir çok insanın yapamadığını yapabilmenin (bilmenin ve yapıp başarmanın) gururu, uğraşı sırasında alınan amatörce zevk, sorunu olan kişilerin (veya kurumların) sorunlarını çözebilmiş olmanın mutluluğu (e yanında da üç-beş kuruş kazanılıyor illaki Very Happy )


Reklamlar
Kayıt: 29 Ağu 2006
Mesajlar: 3

Offline
cumbapa
Tarih: 08 09 2006 11:02

Arkadaşlar merhaba ben de matematik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Staj yaptığım yerin otomasyon şirketi olmasında ötürü kendimi 1 aydır plc programlamaya adamış durumdayım. Temel bilgileri ve uygulamaları az çok öğrendim diyebilirim. Ama bir yerde de tıkanmış gibi hissediyorum kendimi. Öğrendiğimi pratiğie dökememenin sıkıntısını yaşıyorum gibime geliyor. Plcyle alakalı tavsiye edebileceğiniz kitap var mı, temel seviyenin üstünde bilgilerin, uygulamaların yer aldığı veya tavsiye edebileceğiniz herhangi bir şey? Şimdiden teşekkürler...
Başa dön
Kayıt: 03 Ksm 2006
Mesajlar: 17

Offline
northshield
Tarih: 12 11 2006 17:49

hangi okuldasın bilmiyorum ama zaten sen ileride programlamayı öğrenmen gerekecek ben ilk sene c ve programlama bakmıştım yararını çok görsemde sonradan bunları öğrenme mecburiyetinden ilerlediler. Bana sorarsan bu senende değişik bişeyler bak cebinde olacak her zaman işe yarayabilecek şeyler web design gibi (gerçi ondada programlaama mantığı war ama gerekecek ama Very Happy) . Demek istediğim kısaca şu zaten ilerde zaman ayıramayacağın ama bilirsen güzel olabilecek bişey bul derim.
Başa dön
Kayıt: 12 Ksm 2006
Mesajlar: 28
Konum: istanbul
Offline
untayk
Tarih: 12 11 2006 18:58

timpati arkadaşıma bir konu hariç katılıyorum. o da saç dökülmesi konusu. Şahsen 41 yaşında olmama rağmen saçlarım hiç dökülmedi... Çünkü 30 yaşından itibaren beyazlamaya başladı Mr. Green
Şaka bir yana , dediklerinizin çoğu doğru. Ancak işte o herkesin yapamadığını yapabilme , aylarca uğraşıp çözemedikleri sorunları çözme ve kendi yaptığın bir devrenin ya da cihazın çalışmasını görme gibi zevkli yanları bu işin cazibeli yanı bence. Ayrıca çok şükür ki bu güne kadar da kimseye muhtaç etmeyecek bir geliri de sağlamıştır.
Yeni başlayan arkadaşlarımıza daha önce bazı arkadaşlarımızın da belirttiği gibi ilk önerim kesinlikle bir veya iki dil öğrenmeleri. Teori zaten okulda ediniliyor. Pratik olarak da amtör hobi devreleri ile uğraşmak , hem okul için bir problem çıkarmaz , hem de el ve düşünme pratiğinizi geliştirir ve aynı zamanda stres atmanıza yardımcı olur. Kendinize olan özgüveninizi arttırır. En önemli nokta ise pratik ile teorik bilgileri aynı anda kullanabilmektir. Maalesef ülkemizin en büyük sıkıntısı maalesef budur. Müh. çıkıyorsunuz teori mükemmel ama hayatınızda bir transistör ölçmemişsiniz. ya da pratik mükemmel , teori sıfır. Pratik uygulamasını yaptığımız devre çalışmıyor veya bir problemi var , müdahale edemiyoruz.
Şahsen ben Mototola nın ve Philips in databook larındaki şemalarda bile hatalar olduğunu gördüm. veya en bilindik elektronik dergilerinde dahi hatalı şemalara rastladım. teori sıfır ise " yaa bu devrede bir hata yok ama niye çalışmıyor acaba ? " dememek işten bile değil.
Ayrıca bilgisayar olayını da unutmamak gerek. İlk aşamada bir bilgi ağacı olarak , ikinci aşamada artık tasarım , simülasyon , çizim vs. gibi konularda klasik kalem kağıdın yerini alması olarak kesinlikle boşlanmaması gereken bir olay. El ile rapido , aydinger , jilet , bant gibi malzemelerle üstelik de şimdiye bakarak leş gibi bir pcb çizimini yapmak günler haftalar sürebiliyordu. şimdi ise birçok program sayesinde mis gibi kasmadan pc başında ve şiir gibi bir pcb çizebilmek mümkün. Y da şeması olan bir devreyi otomatik olarak çizdirebilmek veya tasarımı başlı başına bir muamma olan mesela bir RF veya audio devresini kurallarına uygun olarak çizdirebileceğimiz özel amaçlı programlar mevcut.
Son olarak da tavsiyem , ilerideki çalışma yapılacak sektör ile ilgili sitelere forumlara veya amatörlere üye olunup bir çevre edinilmesidir. Şunu unutmamalıyız ki , bir kişi herşeyi bilemez. ama çok kişi çok şeyi bilebilir. Karşılıksız yardımlaşılabilecek dostlar edinin her sektörden.
Saygılar.
Başa dön
Kayıt: 23 Şub 2006
Mesajlar: 12

Offline
ruges
Tarih: 16 11 2006 17:30

başlanacak yer derslerin


öncelikle derslerine dikkat et ve ders içeriklerini tamamıyla öğrenerek ( kavrayarak ) ilerlemeye bak, bu teori derslerinden bıktım , bu teoriler benim pratikte ne işime yarıyacak gibi sorular ancak tembel insanların çalışmamak için uydurdukları bahanelerdir. Ondan sonra zaten sen kendi eksiklerini göraceksin ve öğrenrendiğin teoriyi en azından bilgisayarda simule etmek isteyeceksin ve bu zaman gelincede ne tür bir programı kullanman gerektiğini anlarsın.
habi elektronik kitablarını kullanmanı tavsiye etmem.Zaten projesi hazır bir devreyi sadece elemanları birleştirerek yapman sana elemanların davranışını inceleme becerisi verir ama bence kendi devrelerini ( en basitinden ) başlayarak bir bord üzerine kurman daha iyi olacktır. ikinci sınıfa geçince transistör ve op-amp devrelerini kurmaya ve davranışlarını incelemeye başlarsın.
Başa dön
Kayıt: 11 Mar 2007
Mesajlar: 32
Konum: Ankara'dan
Offline
adm87
Tarih: 14 03 2007 22:07

Merhaba,

İlk başta yapman gereken istemektir. Çünkü elektrik görünmeyen bir seydir ona yön vermek dogru kullanmak bazı temel durumları bilmekten geçer. Bence şuan seninde eminim bildigin Ohm kanunu Akım=gerilim/direnc olarak gormekten daha ileri anlamda dusunerek tekrar elden gecirmek. (((Evet gercekten cok basit bir kanun bir ucgen ciz elini kapa ve ne istiyorsan onu bul))) <<< bence ohm kanunu sadece bu degildir. Ve elektronik devre elemanlarının ne işe yaradıkları. sana mesela f16 ucagının radar kilitleme devresini yap deseler gözün kapalı yapman lazım. Elemanları neyi nerede kullanman gerektiğini bilmelisin. Suan sana yön gösterici durumda degilim kimse yanlıs anlamasın. Senden mi öğrenecegiz bunları falan diyen olabilir. Basarılar cok iyi bir bolumdesin
Başa dön


Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Nerden başlamalı?


Benzer Konular
- elektronik parçaları internet aracılığı ile nerden isteyim
- Nerden,Nasıl Başlamalıyım
- eagle da otomatik cizimde yol kalinligini nerden ayarliyoruz???????????

- Yıldız bağlamadaki direnç formülü nerden geliyor ?

- Antenler üzerine çalışmaya başlamaya nerden başlamalıyım
- Nerden,Nasıl Başlamalıyım
- AD705 Analog Amp Entegresi nerden bulurum
- 20M ohm direnç nerden bulurum?
- PIC Programlamaya Nasıl Başlamalı?

- Bu entegreyi nerden bulabilirim? - 3773 E10521 330

- Lazer dizisi nerden bulabilirim?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based