Elektrotekno.com Ana Sayfa || Transformatörler


Trafo merkezlerindeki çeşitli ölçü aletlerinin çalışma prens

Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 21 01 2006 18:33

TRAFO MERKEZLERİNDEKİ ÇEŞİTLİ ÖLÇÜ ALETLERİNİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ VE OKUNMALARI

KONTAKLI TERMOMETRE

Tesis ve Kullanımı : Kontaklı termometre transformatör yağının sıcaklığını göstermek amacıyla kullanılır.Termometre transformatörde oluşan en yüksek sıcaklığı gösteren bir göstergeye haizdir. Biri alarm diğeri açma olmak üzere iki kontağa sahiptir.Bina içi ve dışı kullanıma uygun olmakla birlikte tropikal şartlardaki kullanıma da uygundur. Termometredeki sıcaklık algılayıcı bi-metal bir yaydır.
Sürekli çalışma sırasında transformatördeki yağ sıcaklığı 100 0C yi aşmamalıdır.Ancak olağanüstü koşullarda kısa süreli aşırı yükleme söz konusu olduğunda tepe yağ sıcaklığının 115 0C olmasına izin verilebilir.Bu şartlarda yalıtım malzemesinin yaşlanma prosesi önemli miktarda hızlanmaktadır.
Teknik Detaylar :
Yapı : Dış yüzeye emaye kaplı die-cast alüminyum alaşımdır.Skala bölümü şeffaf akrilik plastik bir pencere ile korumalıdır.Contalar hava geçirmez kauçuktan imal edilmiştir.Koruma sınıfı IP43 (IEC144) tür.
Tesis Edilmesi: termometre BSPI dişi olan bir tespit vidası vasıtasıyla transformatör kapağı üzerindeki özel bir cep içine monte edilir ve istenen pozisyona çevrilerek o pozisyonda kilitlenir. Termometre probu en az 95 mm yağa daldırılmış olmalıdır.
Kablo Bağlantısı: Gövde içinde kablo bağlantısı için bir terminal blok bulunmaktadır.Kablo rekoru tipi PG16 (SFS2193) dır ve bu 12,5 ile 15 mm çapındaki kabloların bağlantısı için uygundur. Kablo 4 damarlı plastik kılıflı olabilir.
Ölçüm Sahası: 10…120 0C gösterme ve kontak hassasiyeti 50…120 0C sahası içinde ±2 0C dir .
Maksimum Gösterge:Sıcaklık artışı olarak maksimum gösterge sıcaklık göstergesini takip eder ve ulaşılmış en yüksek sıcaklığı göstermek için orda kalır.Maksimum gösterge cihazının dışında üst kısımda bulunan bir düğme vasıtasıyla yeniden ayarlanabilir.
Kontaklar: Termometre iki bağımsız kontağa haizdir.Kontaklar manuel olarak ayarlanabilir. Ayar sahası 10…120 0C dir.Kontak devreleri elektriksel olarak birbirnden tümüyle yalıtılmıştır.Toprağa karşı yalıtım seviyesi 2000 V (50 Hz 1 dk) dır.
İşletme Sıcaklığı:


Reklamlar

2 Kullanıcı bu konu için admin arkadaşımıza teşekkür ettiler
Trafo merkezlerindeki çeşitli ölçü aletlerinin çalışma prens


Benzer Konular
- Mod tipi Trafo Binaları
- 1250 kVA Trafo Binası
- mod-5 tipi trafo binası

- 1600 kva trafo projesi

- 2000+2500 kva trafo tesisi og tek hat şeması
- trafo ve enh proje yeni yönetmeliğe göre
- 100 kva trafo tesisi
- Çeşitli Lispler
- 2000 kVA modüler hücreli trafo projesi

- OG Trafo Merkezi Tasarımı - 2500 kVA (Kültür Merkezi)

- Yük ayırıcılı Giriş çü Kesicili trafo koruma hücre şeması ve 15,8 /0,4 KV 1600

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based