Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Ders notları


Baskı teknolojileri ders notu - Kocasinan MYO

Kayıt: 23 Oca 2006
Mesajlar: 6

Offline
foreverblue
Tarih: 17 12 2006 07:56

Kocasinan MYO dan indirdiğim bu dosyada Baskı teknolojileri anlatılmaktadır.

---------------------
TTB254-1 Baskı Teknolojisi,
Öğr. Gör. Ömer ŞENGÜL

I. BASMACILIĞIN TARİHSEL GELİŞİMİ

Basmacılığa bölgesel bir renklendirme olarak tanımladığımıza göre, bundan binlerce yıl öncesinde kumaşların doğal inorganik pigmentler kullanılarak renklendirmesini, prensip olarak basmacılığın başlangıcı kabul ederiz .
Yunanlı tarihçi Herodot M.Ö. 5. yüzyılda Hazar denizi kıyılarında yaşayan kavimlerin,giysilerini doğal pigmentler kullanarak hayvan figürleriyle süslendiklerini anlatır. Doğal pigmentlerin çeşitli yaratıcılarla birlikte kumaş üzerine fırçayla sürülmesine dayanan bu yöntemle elde edilen boyamaların kısa ömürlü oldukları görülmüş.
Daha sonra günümüzün rezerve tekniğine ışık tutan Batik’i görüyoruz. Bu teknikle boyanın liflerini nüfusunu mekanik olarak engelleyen bir madde (örneğin ermiş balmumu) sürüldükten sonra boyanıp boyamı işi bitirildikten sonra balmumunun uzaklaştırılmasıyla boyalı zemin üzerinde beyaz motifler elde edilir. Boyalı kısımların balmumu yeniden örtülmesinden sonra kumaşın başka bir boyarmaddeyle boyanmasıyla iki renkli desenler elde edilir.
Daha sonra üretimi artırmak amacıyla tahta kalıplar kullanılmaya başlanmıştır. Tahta kalıplarla baskıyı öğrenen insanlar, mordan boyarmaddelerini direkt baskı için kullanmışlardır. Bu amaçla bez üzerine önce metal tuzları basılır, sonradan boyanır. Kullanılan metal tuzların cinslerine göre aynı boyarmadde ile çeşitli renk efektleri elde edilir.
Tahta kalıplarla baskıda, sonradan doğal pigmentler de kullanıldı. Doğal pigmentlerin bezir yağı, Albümin gibi maddelerle kumaşa basılması yöntemi 16. yüzyılda Avrupa’da büyük gelişme göstermiştir.
Vasco de Gama’nın Hindistan seferi basmacılık tarihinde yeni bir çağın başlangıcı olmuştur. 1500 yıllarında ilk defa renkli, pamuklu Hint kumaşlarının Portekiz gemileriyle Avrupa’ya geldiğini görüyoruz. Baskı ve fırça tekniği ile renklendirilmiş bu kumaşlar Avrupa’da büyük ilgi gördü. Artan istekleri karşılayabilmek için, Hindistan’dan alınan Pamuklu kumaşları kendi ülkelerinde basma, daha sonraları dokuma ve basma fikri Avrupa’da yeni bir endüstrinin gelişmesine yol açtı.
Avrupa’da ilk basma fabrikaları 17. yüzyılda İngiltere’de, Hollanda’da, İsviçre’de ve 18. yüzyılda Almanya’da kuruldu.
Artan istekleri karşılayabilmek için üretimi çabuklaştırmak gerekiyordu. Buharlı makinelerin icadı ile artık insan gücü yerine makineler imdada yetişmişti.
1875 de İngiliz Bell, derinliğine gravure edilmiş silindirlerle çalışan bir baskı makinesi buldu. Prensip olarak bugünkü rulo basma makinesinden farklı olmayan bu makine önceleri pek ilgi görmedi.
1834 de Fransız Perrot, kendi adıyla anılan Perrotin Basma Makinesini buldu. Bu makine eskiden beri uygulanmakta olan el basmacılığının makineleştirilmiş bir şekliydi.
Rulo basma makinesinin gelişmesiyle Perrotin makinesi kısa zamanda ortadan kalktı .
Film baskı yöntemi ise Rulo ve Perrotin yöntemlerinin tersine bir Avrupa buluşu değildir.
Film baskısı (Almanca film druck, İngilizce screen printing) yüzyıllardan beri Japonların Ju-Zen baskısı diye tanınan bir yöntemden esinlenerek yüzyılımızın başında Amerika’da geliştirilmiş ve I. dünya savaşı sıralarında Avrupa’ya geçerek büyük bir ilgi toplamıştır.
Orijinal Ju-Zen baskısında şablonlar, özel olarak sudan geçirilerek hazırlanmıştır. Birbirine yapıştırılmış birkaç tabaka kağıttan oluşmuş mukavvanın basacak kısımları oyularak çıkarılıp, boşlukta kalan kısımları ise ipek iplikler veya insan saçı ile tutturulur.
Modern film baskı şablonlarının hazırlanmasında önceleri ipek, bronz sonraları poliamid, poliester ipliklerden dokunmuş elekler kullanılmıştır. Basacak kısımlar açık bırakılıp diğer kısımlar boya geçirmeyen bir Lak’la kapatılır. Bu şekilde hazırlanan şablon üzerine boya koyup tahta veya kauçuk bir çubukla sıyrılarak boya beze geçirilirdi. Önceleri elle uygulanan film basmacılığı zamanla mekanikleştirilmiş ve bu gelişme en sonunda filmdruck otomatlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.
II. Dünya savaşından sonra, düz şablonlu otomatik Filmdruck makineleri giderek rulo basma makinelerinin yerini almaya başlamıştır. Boyamacılıkta olduğu gibi basmacılıkta XIX. yüzyıl ortalarına kadar doğal boyarmaddeler kullanılmıştır.
1856 da W.Perkin ilk yapay boyarmaddeyi yapması ile başlayan büyük gelişme, boyacı ve basmacılara yeni boyarmaddeler kazandırmıştır ve doğal boyarmaddeler yerini kısa zamanda yapay boyarmaddelere bırakmıştır.
Ülkemizde fabrikasyon yönetimiyle basmacılık ilk rulo basma makinesinin bulunmasından 150 yıl sonra Sümerbank’ın 1937 de Atatürk’ün eliyle açılan Nazilli fabrikasında başladı. Tekstil Sanayimiz de 1950’lerden sonra
Düzenleyen: admin 17.12.2006, 13:51:ReklamlarBaskı teknolojileri ders notu - Kocasinan MYO


Benzer Konular
- AB Sınıfı Amplifier (Ege Üni. Mikroelektronik II ders projesi)
- Görüntü Sistemleri Ders Notları - Dr. İbrahim Türkoğlu - Fırat Üniversitesi Pdf
- Hassas ve İnce Baskı Devre Çıkartma

- YTÜ Temel Elektronik Devreleri Defter Notu

- YTÜ Elektroniğe Giriş Ders Notu
- YTÜ Yarıiletken Fiziği Ders Notu
- YTÜ Devre ve Sistem Analizi Ders Notu
- YTÜ Elektromanyetik Alan Teorisi Ders Notu
- Siemens PLC ders notu ve 24 adet Temrin

- mini sumo baskı devresi ve açık şeması

- Elektrik kumanda teknikleri ders notları MARUN - TEF

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72