Elektrotekno.com Ana Sayfa || Analog devreler, projeler


psychotron

Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 19 12 2006 22:48

canlılar dünyası, insanlar dışında hayvanlar ve bitkilerden oluşur deniyor ama bitkilerin insan veya hayvanlar gibi fiziksel olaylara tepkisiz kaldığı düşünülür nedense. aşağıdaki devre sayesinde (ve tabii bir de osiloskopla) bunun hiç de öyle olmadığı görülebilir. bir araştırmacı değilseniz, osiloskopunuz yoksa devrenin size bir yararı olmayabilir ama bu konuda tez vb. hazırlayanlar için fikir verebileceği düşüncesindeyim. not: açıklamalar almancadır.
psychotron
psychotronpsychotron


Reklamlar
Kayıt: 08 Arl 2006
Mesajlar: 17
Konum: Kayseri
Offline
zidged
Tarih: 25 12 2006 18:45

Yeşil bir yaprağa, multimetre'nizin problarını sokup gerilim görebilirsiniz. Ya da yaprağı tuzlu su içine izilmiş bir şekilde koyarsanız da gerilim elde ederseniz. Nikel ve bakır problar kullanırsanız daha etkili sonuçlar alırsınız.

Deneyecek arkadaşlar, iyi çalışırsanız bir LED'i yakabilecek kadar akım sağlayabilirsiniz diyorum başka da birşey demiyorum. Lise yıllarımda bu proje ile yarışmaya katılıp derece alan bir arkadaşım vardı. Bende denedim gerçekten de akım ve gerilim elde edebiliyorsunuz. Arakdaşım MUZ ağacının yaprağını kullanmıştı. Birde yaprağa ya da sulandırılmış yaprak püresine kırmızı ışık da tutarsanız sonuca sizde inanamayacaksınız.

Eğer imkanınız varsa yaprağa prob saplamadan önce 60 derecede ısıtınız ki yaptak açığa çıkardığı enerjiyi kendine kullanmasın. Yani yapraktaki organelleri bozuyorsunuz fakat kloroplasta 60 derecede birşey olmadığı için yine enerji elde edebiliyorsunuz.

İyi denemeler.
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 27 12 2006 23:34

canlı


bravo yani. ben diyorum bu yaratık canlı, siz diyorsunuz sapla probu, canını- iliğini çıkar. bitkilerden gerilim elde etmenin konusunu açacak bir bu başlığı mı buldunuz?

zaten eskiden kılıcı çelikleştirmek için de, kılıç yapılacak demiri iyice ısıttıktan sonra canlı kölelerin gövdesine batırırlarmış, onlardaki sıvı nitrojenden yararlanmak için. sizinki de pek farklı değil, ne dersiniz sayın @zidged?
Başa dön
Kayıt: 12 Arl 2006
Mesajlar: 12
Konum: YTÜ
Offline
Can Terzioğlu
Tarih: 03 01 2007 15:01

Timpati haklı. Burada amaç bitkinin olası duygusal ve/veya algısal etkileşimini ölçmek.

Yalnız 3. Sınıf öğrencisiyim böyle devre görmedim Shocked
Başa dönpsychotron


Benzer Konular

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based