Elektrotekno.com Ana Sayfa || Bilgisayar || Bilgisayar Programlama


C programlama dili

Kayıt: 12 Eyl 2005
Mesajlar: 39

Offline
cb
Tarih: 21 02 2006 12:47

1.1. PICC Lite Derleyici
1.2. PICC Lite Veri Çeşitleri
1.3. Değişkenlere Tanım Esnasında Değer Vermek
1.4. Programda Açıklayıcı Yazılar
1.5. Değişkenlerin Bellekte Saklanması
1.6. Diziler
1.7. Program Değişken isimleri
1.8. Static Değişkenler
...
1.20 Konfigürasyon Bitleri


----------------
1. C PROGRAMLAMA DİLİ

C programlama dili günümüzde en yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biridir. Bir PC ve bir mikrokontrolör için yazılmış olan C derleyicileri her ne kadar birbirlerine benzeseler de aralarında bazı önemli farklar vardır. PC için yazılmış olan bir C derleyicisi genellikle daha büyük olup programcıya çok çeşitli fonksiyonlar sunmaktadır (örneğin dosya açıp kapama, dosya okuma vs). Bunun yanında, mikrokontrolör için yazılmış olan bir C derleyicisi daha küçük olup programcıya sunulan fonksiyon sayısı da oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte, standart C dilini öğrenmiş olan bir programcı, kullanmış olduğu mikrokontrolörün mimarisini de bildiği takdirde çok kolaylıkla C dilinde program geliştirebilir.

PIC mikrokontrolörler için yazılmış olan çok sayıda C derleyicileri bulunmaktadır. Örneğin, Forest Electronics firmasının sunduğu FED C, Hi-Tech firmasının ürünü olan PICC ve yine ayni firmanın ürünü olan ve ücretsiz olarak verilen PICC Lite, CCS firmasının PCM ve PCW derleyicileri ve bunun gibi daha birçokları.

Bu projede Hi-Tech firmasının ürünü olan ve oldukça popüler olan PICC Lite C derleyicisi kullanılmıştır.

1.1. PICC Lite Derleyici

Hi-Tech firması tarafından geliştirilmiş olan ve ANSI C standardını izleyen bu C derleyicisi pek çok özelliklere sahip olup birçok endüstriyel uygulamalarda, öğretim ve öğrenim amaçlı, ve ayni zamanda elektronik hobi olarak kullanılmaktadır.

PICC Lite derleyicisi, yine ayni firmanın ürettiği ve pazarladığı PICC derleyicisine çok benzemekte olup, ücretsiz olduğu için bazı kısıtlamaları bulunur. Örneğin, PICC Lite sadece 16C84, 16F84, 16F84A, 16F627, 12F629, 16F877 ve 16F877A PIC mikrokontrolörleri için kullanılabilir. Bunun yanında, sadece 2 tane RAM bankı desteklemektedir (2 bank PIC16F84 için yeterli olduğu halde, PIC16F877 için yeterli olmayabilir) ve 16F877 ve 16F877A mikrokontrolörleri kullanıldığında ROM kapasitesi 2K olarak sınırlandırılmıştır. Ayrıca, PICC Lite derleyicisinde printf fonksiyonu long ve float veri çeşitleri için kullanılamaz. Bu kısıtlamalar dışında PICC Lite ve PICC derleyiciler ayni olup her iki derleyiciyi de kullanarak çok karmaşık PIC uygulamaları geliştirmek mümkündür.

Bu bölümde, PICC Lite derleyicisinin özelliklerini ve bu derleyici ile C programı geliştirmeyi inceleyeceğiz.

1.2. PICC Lite Veri Çeşitleri.

PICC Lite C derleyicisi aşağıda belirtilen veri çeşitlerini desteklemektedir. Burada küçük harf kullanıldığına dikkat edilmelidir. .

bit
unsigned char
signed char
unsigned int
signed int
long
unsigned long
float
double

Şimdi bu veri çeşitlerini örneklerle daha yakından inceleyelim.

1.2.1. bit

Bu veri çeşidinde sayılar Boolean (0 veya 1) olabilir. Örneğin, aşağıdaki tanımda değişken flag sadece 0 veya 1 değerlerini alabilir.

bit flag;

1.2.2. unsigned char

Bu veri çeşidi ile 8 bitlik sayılar tanımlanır ve bu sayılar 0 ve 255 arasında değer alabilirler. Örneğin, aşağıdaki veri tanımında değişken q, 0 ve 255 arasında herhangi bir değer alabilir ve burada q 180 olarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, değişken a karakter R ye eşitlenmiştir. unsigned char tanımı ile hem 8 bitlik bir integer ve hem de bir karakter tanımlanabilir:

unsigned char q,a;
q = 180;
a=’R’;


Reklamlar

7 Kullanıcı bu konu için cb arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 08 Şub 2006
Mesajlar: 276
Konum: Artık Her Yerden...Kablosuz Ağ Sağolsun
Offline
eryyy
Tarih: 21 02 2006 15:36

sağol dostum eyw
Başa dönC programlama dili


Benzer Konular
- Bilgisayar Programlama Arasınav Soruları ve Cevapları
- C Programlama Ders Notları
- Algoritma ve Programlama (Sunum)

- PLC S7 200 programlama teknikleri

- plc de programlama mantığı
- OpenGL Programlama
- pıc 18f2550 mikroc dili c# ile usb port kontrol
- C Programlama (Türkçe Sunum)
- ccs c ile pıc programlama - part1 , part2 , part3

- ANK: Mikroelektronika LV24-33 PIC24 ve dsPIC33 Programlama ve Geliştirme Seti

- c dili döküman

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based