Elektrotekno.com Ana Sayfa || Konu Dışı


elektrik elektronik müh. alan tercihi

Kayıt: 17 Arl 2006
Mesajlar: 42
Konum: ISTANBUL
Offline
mustafakaan
Tarih: 30 01 2007 14:20

arkadaslar sizce elektrik elektronik mühendisliğinde 4.sınıfta

kontrol

haberleşme

elektrik (makine, güç elektroniği)

bu 3 seçenekten hangisini secmek daha avantajlı ?


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için mustafakaan arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 27 Şub 2006
Mesajlar: 33

Offline
naimdegirmenci
Tarih: 30 01 2007 14:28

arkadaşım eğer gelecekte iş garantisi arıyorsan elektriği sec derim.zira ülkemizde telekom ve bikaç buyuk şirket dışında elektronik alannında yatırım yapan kurum yok.kendi işini kurma kopnusunda d a elektronik mühendisleri yuksek gerilim projelerine imza atamıyorlar.hatta aydınlatma projelerinde de smm belgesi aranıyor ki bu hakkı yeni kzndılar ama mahkemelik ve emo bu belgeyi elektronik opsiyonunu tercih edenlere vermiyor.bizlerde 3. sınıf başındfa tercih yapmıştık.biçoğumuz da madem elektriği sececektik gider yıldızda itü de okurduk die duşunduk. ben elektriği sectim ve şu ana iyi ki boyle yapmışım diyorum.ama yine de sana kalmış bişey.bence mezun olduktan sonra çalışacağın iş sahalarını ve iş fırsatlarını ve kişiliğine yatkın olan opsiyonu düşünerek kararını ver...
Başa dön
Kayıt: 17 Arl 2006
Mesajlar: 42
Konum: ISTANBUL
Offline
mustafakaan
Tarih: 30 01 2007 14:34

peki kontrol ssecmek temi avantajsız kalıyor?
kanımca piyasada kontrol da cok gecerli diye düşünmüştüm
Başa dön
Kayıt: 27 Şub 2006
Mesajlar: 33

Offline
naimdegirmenci
Tarih: 30 01 2007 14:46

arkadaşım bizim uni de elektrik-elektronik die 2 opsiyon vardı ben elektriği sectim.bitirme projem otomasyon projesiydi.yani benimki de kontrola girio.piyasada en cok talep goren alan kontrol.bence kontrol yada elektrik mak. tan irisini sec...karar senin sonucta...hangi unide okuyosun sen?
Başa dön
Kayıt: 17 Arl 2006
Mesajlar: 42
Konum: ISTANBUL
Offline
mustafakaan
Tarih: 30 01 2007 14:58

sakarya üniversitesi
Başa dön
Kayıt: 09 Şub 2008
Mesajlar: 15

Offline
Yükseltici
Tarih: 10 02 2008 06:22

Bu konu daha fazla tartışılmalı bence, abilerimizden yorumlarını bekliyoruz.
Başa dön
Kayıt: 27 Şub 2008
Mesajlar: 6
Konum: istanbul
Offline
teslacoil
Tarih: 23 04 2008 17:36

opsiyon secimi


evet ben de bu konuda kararsizim. henuz 2. siniftayim ama ileride hangi opsiyonu sececegime karar veremiyorum. haberlesme ya da enerji opsiyonlarindan birini sececegim. sizler neler tavsiye edersiniz ? dusuncelerinizi paylasirsaniz sevinirim.
Başa dön
Kayıt: 23 Nis 2008
Mesajlar: 4

Offline
zeze07
Tarih: 23 04 2008 21:06

teslacoil yazmış
evet ben de bu konuda kararsizim. henuz 2. siniftayim ama ileride hangi opsiyonu sececegime karar veremiyorum. haberlesme ya da enerji opsiyonlarindan birini sececegim. sizler neler tavsiye edersiniz ? dusuncelerinizi paylasirsaniz sevinirim.


öncelikle selamlar.
haberleşme konusunda seçim yapacakcan elektromanyetik alan teorisi ve elektromanyetik dalga teorisi (belki sizde farklı bir isimde olabilir benim gördüğüm dersler bunlar) derslerinin temelinin sağlam olması gerekiyor ki haberleşme bölümü derslerinde rahat edesin.Haberleşme-1(Analog Haberleşme),Haberleşme-2(Dijital Haberleşme),Mikrodalga Teorisi ve Anten Teorisi dersleri Elekt.manyetik alan ve dalga derslerinin devamı niteliğinde.
Elektrik seçmek isteyen arkadaşlaşlar,SMM belgesi olayı yaklaşık 2 ay oncesine kadar mahkemelikti ve Aydınlatma ve iç tesisat dersi alan herkes SMM alabiliyordu.Mahkeme sonuçlandı.Artık SMM belgesi 2 çeşit 1kVA altı ve 1kVA üstü.Yüksek Gerilim Dersi almış ve başarılı olmuşsanız her ikisinide alabiliyorsunuz.Eğer yüksek gerilim dersi almadıysanız sadece 1kVA altı SMM belgesi alabilirsiniz.
NOT:Tabiki sadece iç aydınlatma ve yüksek gerilim yeterli değil diğer dersler hemen hemen her üniversitede mecburi olduğu için ayrıntıya girmedim.İncelemek isterseniz http://www.emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=SMM adresinden faydalanabilirsiniz.
Kontrol bölümünü düşünürseniz zevkli güzel bir bölümdür ancak hayal gücünüz,yaratıcılığınız ve matematiksel işlem hızınız çok iyi olmalı çünkü sınavlarda süre bakımından sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ben sadece ilk anda akla gelen yardımcı olabileceğini düşündüğüm konuları belirttim.İnşallah faydalı olmuştur.Yine en doğru seçimi kendiniz araştırıp öğrenerek yaparsanız daha yararlı olacağını düşünüyorum.

selamlar
Başa dön
Kayıt: 25 Ksm 2007
Mesajlar: 170
Konum: Bursa
Offline
kardanadam
Tarih: 25 04 2008 12:53

ben şu 4. sınıfta elektrik elektronik müh. okuyorum, arkadaşlara tavsiyem, haberleşme de hiç yabana atılacak bir alan değildir. hele ki günümüz teknolojisi telekomunikasyon üzerinde yoğunlaşıyor dikkatinizi çektiyse. GSM operatörleri, 3g altyapısını kuran Ericsson, Nortel-Netaş gibi çok sayıda çok uluslu firma donanımlı mühendislere imkanlarını sonuna kadar açmış durumda. Ayrıca network ve WLAN,WIMAX gibi alanlar da halen gelişimine devam etmekte... Bu yüzden iletişim,haberleşme ya da telekom artık adına ne derseniz deyin, o alanda da kendinizi geliştirebilirsiniz, fakat bunun için, iletişim sistemleri(telecom. system design gibi bir adı olması lazım), signals and systems, hatta DSP ve elektromanyetik ile ilgili tüm derslerinizin (propagasyon ve anten kuramı, mikrowave theory, elektromanyetik alan teorisi, elektromanyetik dalgalar) iyi olması gerekli....
Başa dön
Kayıt: 12 Oca 2008
Mesajlar: 126

Offline
Sadr-ı Cihan
Tarih: 25 04 2008 13:04

dediğin gibi haberleşme çok önemli bir alan kabul ediyorum bunu ama hocalarımızın şöyle düşüncesi var elektrik-elektronik mühendisliğinin derslerine baktığımız zaman haberleşmenin temeli sayılacak dersleri alamadığımızdan yakınıyorlar.(En azından bizim üniversitede).İlk olarak haberleşme dersi 4. sınıf ta karşımıza çıkıyor.Senin böyle bir sorunun oldu mu?Ne diyorsun bu konuda....
Başa dön


Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

elektrik elektronik müh. alan tercihi


Benzer Konular
- elektronik parçaları internet aracılığı ile nerden isteyim
- Elektronik Kaynak Makinaları
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje

- plc s7-300 staj defteri - e.o.c. elektronik otomasyon cihazlı

- Karel Elektronik A.Ş. Staj Raporu (Üretim ve Test Bölümü)
- Elektrik Tesisleri İle İlgili Sorular ve Çözümler (İ.T.Ü)
- Cami Elektrik Projesi
- cami elektrik projesi
- Amasya Elektrik Tesisat Detaylı

- Hastane Projesi Oda Elektrik Detayları

- kazakistan'da elektrik projesi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based