Elektrotekno.com Ana Sayfa || Bilgisayar || Yazılımsal (Software) Sorunlar


lınkway yazılımı ders notları

Kayıt: 22 Eyl 2006
Mesajlar: 44
Konum: İzmir
Offline
ozeryal3m
Tarih: 01 02 2007 22:16

Linkway metin , resim , ses ve özel efeklerden oluşan sayfaların tasarlanıp oluşturulmasını sayfaların istenilen düzende arka arkaya ekranda görüntülenmesini ve gerek sayfaların , gerekse sayfaları meydana getiren elemanların istenilen biçimde yeniden düzenlenebilmesini sağlayan bir araçtır. Bu özellikleriway ’i ders yazılımı oluşturmada ve sunu hazırlamada kullanılabilecek bir program haline getirmiştir.
Linkway ’de işlemler mouse yardımıyla yapılmaktadır. Bir ders yazılımı hazırlamak için folder denilen özel hazırlanmış dosyalar kullanılmaktadır. Bu dosyalar sayfalardan oluşmuş ve her sayfada belirli objeler kullanılmıştır. Bu objeler yazılmış metinlerden , resimlerden ve özel kullanımlı butonlardan oluşmuştur. Bu çalışmada lınkway lıve versiyonu tanıtılmaya çalışılmaktadır.
Lınkway’de sayfalar ve bu sayfaların üzerindeki objeleriway içerisinde bulunan menüler yardımıyla çalışabilmesi için gerekli bazı programlar vardır. Bunların başında LL.EXE gelir. Dosyaları açmak , sayfaları oluşturmak , sayfalar üzerine objeler yerleştirmek , kısacası ders yazılımını oluşturmak için gerekli olan programdır. Bunun dışındaway ’de yardımcı olarak kullanılan şu programlar vardır.
LWPAINT:LİNKWAY ‘in resim çizme aracıdır.
LWEDIT:LİNKWAY ‘in editör programıdır.
LWFONTED:LİNKWAY ’in font editör programıdır.
LWCAPTURE:LİNKWAY ’in resim kesme programıdır.
LWREMOVE: LWCAPTURE ‘nin hafızadan silinmesini sağlar.
LWPALLET: Renk düzenleme programıdır.
LİNKWAY MENÜLERİ VE KULLANIMI :
Linkway programında bir takım işlemleri gerçekleştirmek içinway menülerinden faydalanılmıştır. Şimdi bu menüleri tanıyalım.
FOLDER(dosya): way programında hazırlanacak olan ders yazılımları belirli bir dosya içerisine kaydedilerek kullanılmaktadır. Bu dosyalar üzerindeki işlemler way içerisinde bulunan FOLDER menüsünden sağlanmaktadır. Şimdi bu menünün alt menüleri incelenecektir.

OPEN(Aç): Linkway programında daha önceden hazırlanmış ve kaydedilmiş olan dosyayı üzerinde değişiklik yapmak yada daha önceden yapılanları izlemek amacı ile açar açılan bu dosya üzerinde istenilen değişikliği yapabilme imkanı vardır.

NEW(Yeni): Linkway programında yeni bir dosya açmak için kullanılır. Önceden olamayan bu dosyayı açarak içine ilk bilgiler yerleştirilir. Linkway programında yeni bir dosya oluşturulduğunda program otomatik olarak bir temel sayfa (base page) oluşturur. Bu taban sayfa üzerinde yapılan her işlem diğer sayfalar için geçerlidir. Ve bu sayfa üzerine konulan yazı , resim , özel işlem butonları bütün sayfalarda görünür. Yalnız bu sayfada bulunan objeler üzerindeki değişik işlemleri ancak base page üzerinde yapılabilir.

MAIN (Ana): Linkway ‘de bazı işlemleri rutin halde yapılabilmesi için oluşturulmuş menüler sistemidir. Dosya açmak , resim yüklemek , örnek programları incelemek , yardım menülerine ulaşmak main kısmında çok daha kolay yapılabilen işlemlerden bazılarıdır.

ACCESS LEVEL(Erişim seviyesi): Linkway dosyalarına erişilebilmesi için bazı yöntemler mevcuttur. Dosyalara erişimin belirlendiği bu kısımda istenmeyen kullanıcıların dosya üzerin değişiklik yapmasını engellemek yada dosya üzerinde bazı işlemlerin yapılmamasını sağlamak için kullanılır. Şimdi ACCESS LEVEL ‘in alt menülerini inceleyelim
Read (Yalnız Oku): Dosyanın yalnız okunmasını üzerinde hiçbir değişiklik yapılmamasını sağlayan kısımdır. Bu kısım seçildiği zaman progarm kullanıcıdan bir şifre girmesini ister. Şifre girilir ve bundan sonra o dosya sadece okunabilir bir dosyadır.
Update(Güncelleme): Dosyalar üzerinde değişiklik yapılamasına izin verir. Obje üzerinde istenilen değişiklik yapılabilir. Başka bir işlem gerçekleştirilemez.
Insert(Ekle):Dosyaya yeni bir sayfa yada nesnelerin eklenmesine izin verir. Başka bir işlem yapılmasına izin vermez.
Delete(Sil): Dosya üzerinde sayfa yada obje silinmesine izin verir. Herhangi bir değişiklik ve ekleme yapmaya izin vermez.
Format(Biçimle): Dosya oluşturulurken kullanılacak erişim modelidir. Dosya üzerinde her türlü işleme müsaade eder. Ve her türlü işlem kısıtlama olmaksızın dosya üzerinde gerçekleştirilebilir.
QUIT(Çık):Linkway’den dosya üzerinde dosya üzerinde yapılan son değişiklikleri saklamadan çıkmak için kullanılan komuttur. Yapılan değişiklikler saklanmak istenmiyorsa veya bu değişikliklerin dosyada kalmaması gerekli ise bu komutla açılmış olan dosyaya herhangi bir bilgi kaydedilmeden çıkılır.


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için ozeryal3m arkadaşımıza teşekkür ettiler
lınkway yazılımı ders notları


Benzer Konular
- AB Sınıfı Amplifier (Ege Üni. Mikroelektronik II ders projesi)
- Görüntü Sistemleri Ders Notları - Dr. İbrahim Türkoğlu - Fırat Üniversitesi Pdf
- YTÜ Elektroniğe Giriş Ders Notu

- YTÜ Yarıiletken Fiziği Ders Notu

- YTÜ Devre ve Sistem Analizi Ders Notu
- YTÜ Elektromanyetik Alan Teorisi Ders Notu
- Siemens PLC ders notu ve 24 adet Temrin
- Elektrik kumanda teknikleri ders notları MARUN - TEF
- uzaktan eğitim sakarya mekatronik ders notları

- C Programlama Ders Notları

- Java ders Notları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based