Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs.


1 fazlı Asenkron motor

Kayıt: 09 Ağu 2006
Mesajlar: 23

Offline
serhatly
Tarih: 08 02 2007 02:05

ondokuzmayıs üniversitesi özel elektrik makinaları dersi bir fazlı asenkron motor sunumu


1.GİRİŞ
Endüstride kullanılan elektrik makinelerinden; en sağlam olanı, en az arıza yapanı, en ucuz olanı ve en çok kullanılanı asenkron makinelerdir. Asenkron motorların çalışmaları sırasında elektrik arkı meydana gelmez. Bu özellikler, asenkron motorların endüstride en çok kullanılan motorlar olmalarına sebep olmuştur. Asenkron makineler endüstride genellikle motor olarak çalıştırılırlar, fakat belirli koşulların sağlanması durumunda generatör olarak da çalıştırılabilirler. Asenkron makineleri senkron makinelerden ayıran en büyük özellik, dönme hızının sabit olmayışıdır. Bu hız motor olarak çalışmada senkron hızdan küçüktür. Makinenin asenkron olusu bu özelliğinden ileri gelmektedir.

Şekil.1- asenkron motor

Asenkron motorun rotoru, kısa devreli rotor (sincap kafesli rotor) ve sargılı rotor (bilezikli rotor) olmak üzere iki çeşittir. Asenkron motor, rotorun yapım biçimine göre bilezikli ve kafesli asenkron motor olarak tanımlanır.

Şekil.2- Sincap kafesli ve bilezikli rotor
Sanayide ve diğer birçok alanda büyük çoğunlukla kullanılan kafesli tip yapımı en kolay, en dayanıklı, isletme güvenliği en yüksek, bakım gereksinimi en az ve en yaygın, elektrik motorudur. Normal kafesli asenkron motorun sakıncası kalkış momentinin nispeten küçük, kalkış akiminin büyük olmasıdır. Bu sakıncayı gideren akim yığılmalı asenkron motorlarda kafes yüksek çubuklu, çift çubuklu gibi özel biçimlerde yapılır. Çok küçük ve küçük güçlerde yapılan tek fazlı asenkron motorlar da genellikle kafes rotorludur.
Asenkron motorlarda 1, 2, 3 ya da çok fazlı sargılar bulunu. Bu sargılara stator sargıları denir ve sargı uçlarına alternatif gerilim uygulanır. Döner rotorda 1, 2, 3 ya da çok fazlı sargılar bulunur bu sargılara rotor sargıları denir ve bu sargılarda gerilim ve akım stator sargıları alanından endüksiyon yoluyla indüklenir. Özel amaçlar dışında rotor sargısına bir dış kaynaktan gerilim uygulanmaz. Bizim burada inceleyeceğimiz bir fazlı asenkron makineleridir.


Senkron ve Asenkron Motorlar Arasındaki Farklar Nelerdir?
• Asenkron motorlarda yalnız statora AA gerilim uygulanır, rotora uygulanmaz.
• Rotoru sargılı asenkron motorların rotor sargıları yük altında kalkınmaları için kademeli direnç veya oto-trafosu ile kademeli kısa devre edilir.
• Senkron motorların statorlarına alternatif gerilim verilir. Rotorları ise mutlaka sargılıdır. Rotorların senkron dönmesi için rotora doğru akım tatbik edilir.
• Asenkron motorlarda demir, bakır ve sürtünme kayıplarından dolayı senkron devir ( statorda meydana gelen manyetik alanın devri) ile asenkron ( rotor ) devri birbirine eşit değildir, yani rotor devri senkron devirden daha düşüktür.
• Senkron motorlarda ise, rotor sargılarına uygulanan doğru gerilim, rotor üzerinde sabit mıknatıs meydana getirir. Bu sabit mıknatıs, kayıplarından dolayı meydana gelen kaymayı ortadan kaldırır ve senkron devirle asenkron devir birbirine eşit olur.
• Senkron motorların cosø leri (güç katsayısı- power factor - pf ) asenkron motorlara göre daha yüksektir.
• İkaz gerilimleri yüksek tutulursa şebeke güç katsayısını yükseltici olarak etki eder.
• Senkron motorların randımanları asenkron motorlardan daha yüksektir.
• Senkron motorlarda şebeke gerilimi değişimleri dönme momentine etkisi asenkron motorlardan daha azdır


2. BİR FAZLI ASM YAPISI


Reklamlar

4 Kullanıcı bu konu için serhatly arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 28 Tem 2008
Mesajlar: 57

Offline
okumuskind
Tarih: 29 08 2009 15:23

tek fazlı asenkron motor


merhaba arkadaşlar tek fazlı asenkron motorlar ileri ve geri çalıştırılabiliyormu? bir de kaç voltla çalışıyor söyler misiniz?

bu motoru otomatik bir sürgülü kapı yapımında kullanmak istiyorum.haberleşmesi atx34 ve arx34 ile yapmayı planlıyorum.yardımlarıınızı bekliyorum arkadaşlar lütfen

">1 fazlı Asenkron motor
Başa dön
Kayıt: 25 Nis 2006
Mesajlar: 76
Konum: UŞAK
Offline
elektron
Tarih: 30 08 2009 04:38

Bir fazlı asenkron motorlar tabiki ileri ve geri çalıştırılabilir. Gerilim olarak çeşitli değerlerde yapılabilir; fakat ülkemizde faz- nötür arası gerilim 220 V olduğundan genel olarak bu değerde bir fazlı motorlar boldur.
Başa dön
Kayıt: 28 Tem 2008
Mesajlar: 57

Offline
okumuskind
Tarih: 01 09 2009 00:31

hocam peki bu motoru picle nasıl kontrol edebiliriz.bi bilginiz var mı?
Başa dön
Kayıt: 28 Tem 2008
Mesajlar: 57

Offline
okumuskind
Tarih: 01 09 2009 21:11

ben sürekli küçük dc motorları süren devreler yaptım.bu 220 v ile çalışan bir motoru picle nasıl sürebilirim.bi fikri olan var mı arkadaşlar???
Başa dön
Kayıt: 28 Tem 2008
Mesajlar: 57

Offline
okumuskind
Tarih: 03 09 2009 20:39

bilgisini paylaşan biri yok mu arkadaşlarım
Başa dön
Kayıt: 22 Oca 2010
Mesajlar: 4

Offline
ozanorkun
Tarih: 20 04 2010 21:39

kolay yolu kısaca şu önce pic yardımıyla bir röle ve transistör kontrol edersin sonrada bu elemanların yardımıyla kontaktör sürersin motoru ileri geri çevirmek için ise faz ve nötr ün yerlerini kontaktör yardımıyla değiştirmen yeterli
Başa dön
Kayıt: 25 May 2009
Mesajlar: 17

Offline
zafercetin
Tarih: 26 04 2010 23:38

sabit kondansatörlü ve santrfiüj anahtarlı arasında bir avantaj var mıdır? ne gibi farklılıkları mevcut? bilginize ihtiyacım var.
Başa dön
Kayıt: 22 Oca 2010
Mesajlar: 4

Offline
ozanorkun
Tarih: 29 04 2010 18:55

zafercetin bey
tek fazlı motorlarda kondansatör faz açısı değiştirmek için kullanılır.

santrfiüj (merkezkaç) anahtarlı motorlar daha gürültülüdür.
sabit kondansatörlüler (daimi kondansatörlü) ise daha stabil ve gürültüsüzdür.(vantilatör,aspiratör gibi )

Her ikisindede aslında kondansatör bulunur ancak
Daimi kondansatörlüde (örn. dalgıç motorlarda kullanılır) yardımcı sargıya sürekli enerji verdiği için devreden çıkmaz.
Kondansatörler diğer motorda ise yardımcı sargıyı enerjide tutmak için kullanılır ve motor kalkış yaptıktan bir süre sonra devreden çıkartılırlar.
Başa dön
Kayıt: 25 May 2009
Mesajlar: 17

Offline
zafercetin
Tarih: 29 04 2010 20:55

cevabınız için teşekkür ederim. soruyu sormamdaki amaç aslında şuydu:

hani daimi kondansatörlü ile santrifüj anahtarlının çalışması, kalkışları ve normal çalışma rejimindeki tork ve ilk kalkışta kaldırabildiği yük bakımından birbirine göre avantaj ya da dezavantajları varmıdır gibi..

motor imalatı ya da tasarımı ile ilgilenen elektromanyetik alan konusunda detaylı bilgi sahibi bir arkadasımız varsa bilgi alabilirim belki diye düşündüm de.
Başa dön1 fazlı Asenkron motor


Benzer Konular
- 3 Fazlı Asenron Motor Hız kontrol yöntemleri ve Micromaster 440 incelenmesi
- cnc step motor driver
- pic 16f877 kontrollü 1 fazlı ac kıyıcı

- Speed Control Of Dc Motor Using Pwm

- Mikrodenetleyici at89s52 ile servo motor kontrolü
- dc motor devir sayıcı
- Asenkron motor Eşdeğer Devre Parametrelerinden Grafik Nasıl Çizilir
- rüzgÂr enerjisinde asenkron generatör kullanımı
- PLC Animasyon ( PLC bağlantısı,PLC ile motor kontrol animasyonu)

- Gyro ile Servo Motor Kontrol

- Servo motor ve sürücü test düzeneği

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based