Elektrotekno.com Ana Sayfa || Teknolojik Haberler


Nintendo Wii ‘250 Dolardan Az Olacak

Kayıt: 06 Nis 2006
Mesajlar: 112

Offline
clubber
Tarih: 25 02 2007 03:00

Konsol piyasasında Microsoft ve Sony gibi devlerle rekabet eden efsanevi oyun ve oyun donanımı üreticisi Nintendo, yeni oyun konsolu Wii’nin fiyatının rakiplerine göre çok daha düşük bir düzeyde olacağını doğruladı.

Firma yaptığı açıklamada konsolun ABD’de 250, Japonya’da ise 220 dolardan fazla olmayacak bir şekilde piyasaya sürüleceğini belirtti.

Gün geçtikçe büyüyerek sinema ve müzik gibi diğer büyük eğlence sektörleriyle ölçüşür hale gelen oyun sektörü, Nintendo’nun yeni oyun konsolu Wii için ‘düşük’ bir çıkış fiyatı bekliyordu.

Nitekim beklentiler doğru çıktı ve Nintendo yaptığı bir açıklamada oyun konsolunun, Sony’nin PlayStation 3’ü ve Microsoft’un Xbox 360’ı gibi diğer güçlü rakileri karşısında çok daha düşük bir fiyata satılacağını belirtti.

Köklü Japon oyun donanımı ve oyun yazılımları üreticisi Nintendo, mali sonuçlarını açıkladığı bir duyuruda Wii’nin ABD’de 250, Japonya’da da 220 dolardan (25 bin yen) fazla olmayacak bir fiyat etiketiyle piyasaya sürüleceğini belirtti. Nintendo’nun heyecan yaratan oyun konsolu Wii, bir diğer Japonya tabanlı rakibi PlayStation 3 ile beraber hemen hemen aynı zamanda; içinde bulunduğumuz yılın sonuna doğru piyasaya çıkacak.

Her ne kadar Nintendo, yeni oyun konsolu için hala kesin bir fiyat açıklaması yapmasa da, bazı analizciler yaptıkları açıklamalarda konsolun rakiplerine göre çok düşük bir fiyattan satılabileceğini açıklamıştı. Daha önce özellikle Sony’nin PlayStation 3’ü bahara yetiştiremeyerek piyasa çıkış tarihini erteleyeceğini tahmin ederek dikkat çeken Merrill Lynch analiz firması, geçtiğimiz haftalarda Wii’nin 200 dolara satılabileceğini ifade etmişti.

Fiyat avantajı Wii oyun konsolu (her ne kadar Nintendo tarafından kesin bir rakam belirtilmese de) bu haliyle bile diğer güçlü rakiplerine nazaran oldukça ciddi bir fiyat avantajı sunuyor. Geçtiğimiz haftalarda, oyun konsolu piyasasının büyük bir kısmını elinde tutan Sony, PlayStation 3’ün iki sürüm şeklinde 500 ve 600 dolardan satılacağını duyurmuştu. Geçen senenin sonundan itibaren piyasada bulunan Xbox 360 ise, gene iki sürüm şeklinde 300 ve 400 dolardan satılıyor.

Microsoft, kısa bir süre önce Xbox 360 için yakın bir zamanda fiyat indirimi yapacağını açıklamıştı. Pek çok kişi bu indirimin Japon oyun konsollarının piyasaya çıkmasıyla beraber gerçekleşmesini bekliyor.

Farklı deneyim arayışı Sony ve Microsoft yeni konsollarını daha çekici kılmak için pahalı teknolojilere yatırım yaparken Nintendo farklı bir strateji kullanıyor. Nintendo, ürünün fiyatını artıran daha fazla işlem gücü ve daha etkileyici grafiklerin yerine, oyun deneyimini farklı boyutlara taşıyan daha yenilikçi teknolojileri takip ediyor. Firmanın yeni oyun konsolu için ürettiği kablosuz oyun kolu bu yeniliklerden en dikkat çekeni. Oyun oynama deneyimini tamamen değiştirecek olan hareket algılayıcı bu kol sayesinde, Wii’de, grafik olarak Xbox ve PlayStation 3’le yarışacak oyunlar çıkmasa bile oyun sektörüne farklı bir soluk getirecek oyunların kendini göstermesi bekleniyor.


ReklamlarNintendo Wii ‘250 Dolardan Az Olacak


Benzer Konular
- Nintendo GBA Variometre
- Proteustaki Motor-Servo'nun bacak bağlantıları nasıl olacak?
- Oğlunuz mühendis olacak...

- Trafo projesinde sayaçlar trifaze mi monofaze mi olacak.

- Tsop1738 ile ilgili bir sorum olacak
- ELEKTRIK Sembolleri 286 tane projelerinizde lazım olacak her sembol var dwg
- PWM Mantığını anlamaya yardımcı olacak bir uygulama
- Askerler artık savaşta da online olacak!
- kelimeler arasında sadece bir boşluk olacak şekilde düzeltmek - yardım

- Yardım ustalar. 10 mhz spi 32 mhz 128*128 pal tek kristal ile nasıl olacak ?

- iPhone güneş ışığıyla mı şarj olacak?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based