Elektrotekno.com Ana Sayfa || Tezler, Makaleler vb.


Bu programda DC motorun devir sayısı hesabı motor diski ile

Kayıt: 09 Eyl 2005
Mesajlar: 655

Offline
cnt
Tarih: 15 09 2005 14:00

Bu programda DC motorun devir sayısı hesabı motor diski ile birlikte çalışan optokuplör yardımıyla bulunuyor.Motordan geribildirim sinyali optik alıcı ve verici arasına yerleştirilmiş diskin çıkışından alınmaktadır.(DSC-PORTB 4.bit)
Motorun geri beslemesi motorla beraber optik alıcı ve vericisi arasında dönen bir disk tarafından sağlanmaktadır. Diskin üzerindeki iki delik vasıtasıyla bir turda optik alıcı iki kere darbe üretmektedir. Bu darbe ile DSC çıkışında TTL dalga biçimi üretilmektedir. DSC çıkışı kullanılarak bilgisayar motorun dönme hızını ölçmekte ve değiştirebilmektedir.
Devir sayısı hesaplanırken temel mantık diskin 1 devri için geçen zamanı hesaplamak ve orantı kurarak 1 dakikadaki devir sayısını bulmaktır.Disk üzerinde 2 boşluk bulunduğundan DSC çıkışı dalga şeklinin yarı periyodunun süresini hesaplamamız yeterlidir.Daha sonra bu süre kullanılarak rpm değerini hesaplarız.


ReklamlarBu programda DC motorun devir sayısı hesabı motor diski ile


Benzer Konular
- Topraklama, kompanzasyon ve kacak akım hesabı ile ilgili autocad projesi
- GES panosu TMŞ hesabı
- 3 Fazlı Asenron Motor Hız kontrol yöntemleri ve Micromaster 440 incelenmesi

- cnc step motor driver

- Kıda Devre hesabı Excell Çaşılması
- ENH Sehim Hesabı programı
- kablo kesiti hesabı yapan program
- Speed Control Of Dc Motor Using Pwm
- Orta gerilim ENH (600mt.), tek hat şeması, gerilim düşümü, akım hesabı, sehim

- Mikrodenetleyici at89s52 ile servo motor kontrolü

- dc motor devir sayıcı

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based