Elektrotekno.com Ana Sayfa || Tezler, Makaleler vb.


Asenkrom motorlarda v-f orani tutularak hiz ayarı yapılmasi

Kayıt: 09 Eyl 2005
Mesajlar: 655

Offline
cnt
Tarih: 17 09 2005 12:05

GİRİŞ
Elektrik enerjisinin kural olarak üç fazlı A.C. şeklinde üretim , tasıma ve dağıtımı A.C. motorların elektrikle tahrikinde geniş ölçüde kullanılmalarının başlıca nedeni olmuştur.
Elektrikle tahrik sisteminde kullanılan şönt ve seri karakterislikli pek çok çeşit A.C. motoru vardır. Özellikle yapısı basit ve ucuz , pratik olduğu için son derece kullanışlı olduğundan dolayı irili ufaklı bir çok tahrikte üç fazlı asenkron motorlar kullanılır. Üç fazlı asenkron motor üç fazlı dağıtım sisteminde dengeli endüktif bir yük teşkil eder. Asenkron motorun farklı iki yapısı vardır.
1 - ) Kısa devre rotorlu ( Sincap Kafesli ) asenkron motorlar
2 - ) Rotoru sargılı ( Bilezikli ) asenkron motorlar
Bu iki tip asenkron motorun statorlarını tamamen aynı , yalnız rotorların yapı tarzları farklıdır. Normal olarak statorlarında yıldız veya üçgen olarak bağlanabilen üç fazlı bir sargı mevcuttur. Kısa devre rotorlu asenkron motorun rotorunda kısa devre halinde sincap kafesli ; bilezikli tip asenkron motorun rotorunda ise kural olarak yıldız bağlı üç fazlı diğer bir sargı bulunur.


Reklamlar

7 Kullanıcı bu konu için cnt arkadaşımıza teşekkür ettiler
Asenkrom motorlarda v-f orani tutularak hiz ayarı yapılmasi


Benzer Konular
- PWM ile LCD / GLCD Kontrast ayarı
- Dc motor devir ayarı
- Asenkron Motorlarda Veri Madenciliği İle Hata Tespiti TEZ

- tez asenkron motorlarda hız kontrolü

- asenkron motorlarda hız kontrol metotları
- asenkron motorlarda v f oranı tutularak hız ayarı
- Trafo kademe ayarı.
- Trafo kademe ayarı.
- Üç fazlı motorlarda arıza bulma ve giderme cetveli

- inch cm ayarı

- asenkron motorlarda v / f oranı tutularak hız ayarı

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based