Elektrotekno.com Ana Sayfa || Devre ve proje istekleriniz


3-5a yük taşıyabilen bir ac filtre lazım.

Kayıt: 06 Ksm 2006
Mesajlar: 21
Konum: ankara
Offline
berat23
Tarih: 26 03 2007 19:12

arkadaşlar prize takılabilecek 3-5a yük taşıyabilen bi filtre lazım.bizim evde herhangi bi elektrik anahtarı açıldığında hop.tan ses geliyo bazen monitör bile gidip geliyo.yardımlarrınızı bekliyorum


Reklamlar
Kayıt: 27 Mar 2007
Mesajlar: 17
Konum: Çanakkale
Offline
miniDEV
Tarih: 28 03 2007 09:27

AC Filtreler hakkında güzel bir makale işe yarayabilir


(Magnan Cables’ın Recommended Audio System “Tweaks” adlı yazısından alınmıştır)

Güç hattına paralel bağlanan kondansatörlerden oluşurlar ve elektronik cihazlara ulaşan gürültüyü azaltırlar. Buna karşılık bobin gibi elemanlar içermedikleri için endüktansları çok düşüktür.

Bu teknik, doğru uygulandığında dijital cihazların ses kalitesini önemli ölçüde artırır. Analog cihazlarda da ses kalitesi artışı sağlamakla beraber bu artış dijital cihazlardaki kadar büyük olmaz. Dijital cihazlar muhtemelen gürültünün “zamanlama hatası” (jitter) üzerindeki etkisi nedeniyle güç hattı gürültülerine karşı son derece hassastırlar.

Güç hattı gürültülerini azaltmanın iki yolu vardır: Piyasada hazır satılan filtreleri kullanmak veya daha yüksek ses kaliteli filtreler imal etmek.

Piyasada Bulunan Paralel Tip AC Filtreleri

Tavsiye ettiklerimiz: Audioprism Quiet Line (8 adetlik kitler halinde), Rubycon NF-1 ve Enacom. Quiet Line ve Enacom prize takılarak kullanılırken Rubycon cihazın güç kaynağı’na (power supply) veya tercihen topraklı prize bağlanır. Quiet Line ve Rubycon beraber kullanıldığında kalite artışı yükselir. Sesteki dip gürültü ve sertlik önemli ölçüde azalır. Enacom daha pahalıdır ancak diğerlerine göre özellikle orta frekanslarda netliği de önemli ölçüde artırır.

Tüm bu filtrelerde küçük değerde (0.1 mikrofarad) kondansatörler kullanılır. Quiet Line ve Rubycon temelde RFI/EMI filtreleri olarak tasarlanmıştırlar ve ucuz, ses cihazları için olmayan kalitede kondansatörlerle yapılmıştırlar. Rubycon 3 adet kondansatör içerir ve gürültüyü AC hattı ve nötürden toprağa ve AC hattından nötüre kısa devre yapar.

Quiet Line ve Rubycon filtreler ideal olarak müzik sisteminin bağlı olmadığı prizlerde kullanılmalıdır. Enacom filtreler çok daha yüksek kaliteli ve daha iyi sesli bir kondansatör içerirler ve müzik sisteminin bağlı olduğu prizde kullanılmalıdırlar. En yüksek kalite artışı için en az 3 adet Enacom filtre gerekir. Tek bir Enacom filtre üst orta ile yüksek frekanslarda netliği artırır. Eklenen her Enacom daha alt frekanslarda da netliğin artmasına sebep olur. Üç tane (toplam 0.3 mikrofarad) kullanıldığı zaman tüm orta frekanslar kapsanır.

Bizim sistemimizde en büyük kalite artışının üç tip filtrenin de kullanıldığı bir durumda ortaya çıktığını saptadık:

Müzik sisteminin bağlı olduğu priz dışındaki tüm prizlere birer adet Quiet Line,
Quiet Line bağlı olan prizlerin hepsine ikişer adet Rubycon,
Ses kaynağının (CD Player, preampli) bağlı olduğu regülatöre, regülatör yoksa prize 3 adet Enacom.
Bu kadar çok sayıda filtre kullanılması aşırı gözükebilir ama eklenen her filtrenin etkisi toplanmaktadır. Bu yöntem dijital cihazların ses kalitesini başka hiçbir yöntemle artırılamayacak biçimde ve ölçüde artırmaktadır. Elbette güç hatlarındaki gürültü miktarı ve kullanılan dijital cihazların bu gürültüye karşı ne ölçüde hassas olduğu optimum filtre tipi ve sayısını etkileyen bir faktördür.

Önerimiz her filtre tipinden birer adet ile başlayıp, adedi artık pek gelişme duyulmadığı noktaya kadar artırmaktır.

Güç Hattı Filtresi İmalatı

Yüksek değerli metalize polipropilen film kondansatörler kullanılarak ucuz ve basit AC filtreleri yapılabilir. Piyasada bu yazıda önerilen tasarımların dengi bir ürün bulunmamaktadır. Doğru kullanıldıkları takdirde el yapımı bu filtreler dijital cihazların ses kalitesini piyasada hazır satılan ürünlere göre bariz daha fazla, neredeyse inanılmaz ölçüde artırmaktadırlar. En yüksek kalite artışı için çok sayıda kondansatör gerekmektedir. Bunların yaklaşık yarısı AC hattı ile nötür arasına diğer yarısı da nötür ile toprak arasına bağlanmalıdır. Toplam kapasitans ne kadar yüksek olursa ses kalitesi de o kadar yükselmektedir. Elbette yüksek voltajın tehlikesini ortadan kaldırmak için AC hattı ile nötür arasındaki kondansatörlerin bağlantılarının iyice yalıtılması gerekmektedir. Ayrıca bu kondansatörlerin devreden çıkarılmaları durumunda bir müddet yüksek voltaj yüklü olacakları unutulmamalı, iki kutup kısa devre yapılmadan kesinlikle el sürülmemelidir. Bir alternatif de bu kondansatörlere 50.000 ohm ½ watt’lık bir rezistans bağlamak suretiyle söküldükleri takdirde kısa sürede boşalmalarını sağlamaktır.

AC hattı ile nötür arasına bağlanan kondansatörlerin mümkün mertebe dijital cihaza yakın olması gerekir. Pürüzsüzlük, şeffaflık, derinlik ve gürültü açısından en büyük kalite artışı bu şekilde sağlanır.

Ayrıca müzik sisteminin bağlı olduğu prize AC hattı ile nötür arasına ek kondansatörler de bağlanması gerekir. Bu kondansatörler hem AC hattındaki gürültüyü azaltarak hem de dijital cihazın güç kaynağı kondansatörlerine doğrultucu diyot iletim dönemlerinde (saniyede 120 kez) yardımcı olarak ses kalitesinde önemli artış sağlarlar.

Nötür ile toprak arasına konan kondansatörler nötürdeki gürültüyü toprağa kısa devre yaparlar ve dijital cihazların ses kalitesini AC hattı ile nötür arasına bağlananlardan da fazla artırırlar. Bu filtreler müzik sisteminin bağlı olduğu priz haricindekilere uygulanmalıdır. Çünkü nötür ile toprak arasına büyük değerli kondansatör bağlanması genellikle ses sistemlerinde gürültüye yol açar.

Müzik sisteminin bağlı olmadığı her güç hattının nötürünün en az bir kondansatörle filtre edilmesi gereklidir çünkü evdeki tüm cihazların ürettiği gürültü nötürün birleştiği noktada toplanır.

Gerek AC hattı ile nötür arasına gerekse nötür ile toprak hattı arasına bağlanmasını tavsiye ettiğimiz kondansatör tip ve değerleri şöyledir:

Paralel bağlı 1 ila 4 adet 4-10 mikrofarad 400-600 volt DC metalize polipropilen film kondansatör.
Bunlara ayrıca en az 1 adet 0.47 mikrofarad ve 1 adet 0.01 mikrofarad 400-600 volt metalize polipropilen kondansatör de paralel bağlanmalıdır.
Güç hattındaki kondansatörler de doğrudan sinyal yolu üzerinde bulunduklarında olduğu gibi bağlantı yönlerine göre farklı ses verirler. En iyi sonucun alınabilmesi için kondansatörlerin hangi kutbunun nereye bağlandığında daha iyi ses verdiğinin test edilmesi gerekir.
Başa dön3-5a yük taşıyabilen bir ac filtre lazım.


Benzer Konular
- Güneş enerjisi projesi-herkese lazım
- Op-Amplı 4. Mertebeden Yüksek Geçiren Filtre Tasarımı
- Asenkron motor hakkında ilginç bir soru yardımınız lazım

- 200w'lık 16 Ohm Amplikatör Devresi Lazım

- Mikroşerit Filtre Tasarımı ve Band Söndüren Filtre proje
- termometre dökümanları lazım
- 8051 kızıl ötesi alıcı verici devresi lazım
- Açil Dış Aydınlatma Hesapları Lazım
- Kale Aydınlatma Projesi Lazım!

- Her saat başı farklı yanan led devresi Lazım.Lütfen yardımm...

- Lpg İstasyonları İçin Katodik Koruma, Paratoner ve Topraklama Projesi Lazım

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based