Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


Çok Basit Bir Soru

Kayıt: 15 Ekm 2006
Mesajlar: 232

Offline
onurbilke
Tarih: 05 04 2007 02:20

Arkadaşlar Belki Çok Basit Bir Soru Ama Şimdi Bu AC Gerilimde Yani 220V 50 Hz den Bahsediyorum. Alternanslar Sürekli Yerdeğiştiriyor Öyle Değil mi? Yani Koblomuzun Birinden + Diğerinden - Daha Sonra + Olandan - - Olandan + Gelmiyo mu? O Zaman Bu Faz Nötür Olayı Nedir? Kontrol Kalemi Niye Sadece Kablonun Birisinde Yanıyor?


Reklamlar
Kayıt: 22 Şub 2007
Mesajlar: 6

Offline
launcher
Tarih: 05 04 2007 10:03

Basitçe cevap vermeye çalışayım.

Aslında Alternanslar yer degiştirmiyor. Nötr her zaman sabit 0V. Ancak Faz +220V ile -220V arasında değişiyor. Voltaj ölçümleri bildiniz gibi iki nokta arasındaki voltaj farkıdır. İşte biz bu ölçümü ifade ederken faz +220V iken, (faz + Nötr-) diyoruz, faz -220V iken ise (faz - Nötr +) diyoruz.
Başa dön
Kayıt: 10 Tem 2006
Mesajlar: 53
Konum: Ankara
Offline
zEroLin
Tarih: 05 04 2007 18:06

Cevaplayan dostuma katılmakla birlikte yaptığı açıklamaya ek olarak şunları söyleyebilirim:

Bildiğiniz gibi akımın akması için bir akım yoluna ihtiyaç vardır. Devrelerde yer alan şase dediğimiz olay da budur.Yani bir nevi kapalı çevrim. İşte buradaki nötr - fazdan gelen akımın kapalı çevrim oluşturmasını sağlıyor. Yani akımın akması için yol oluşturmuş oluyor. faz ve nötr arasındaki potansiyel farkı ancak bu koşulda akıma dönüşebiliyor.

Kolay Gelsin..
Başa dön
Kayıt: 21 Mar 2007
Mesajlar: 7

Offline
booze
Tarih: 05 04 2007 22:37

bu arada bizim bildiğimiz 220 V şebeke geriliminin rms değeridir yani şebeke geriliminin tepe değeri 310V civarı falandır ...
Başa dön
Kayıt: 19 Mar 2007
Mesajlar: 6

Offline
smr
Tarih: 05 04 2007 22:54

Kontrol kaleminin yalnızca 1 telde yanmasının sebebi o fazdan elektriğin gelmesidir.Diğer tel devrenin tamamlanması için dönüş yolu niteliğindedir.Sadece elektrikli cihaz çalışırken oradan akım geçer.
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 06 04 2007 09:47

murakebe


kontrol kaleminin sadece faz ucunda iken ışıldamasının nedeni, referansa göre orada daha yüksek potansiyel olmasıdır. referans dediğimiz burada sizin eliniz ve bedeniniz üzerinden ayaklarınızı bastığınız "yer"dir, yani toprak. şebeke bağlantılarında nötr hattı uzun bir telle (belirli bir dirençte) yine toprağa bağlantılıdır. böyle olmasaydı kontrol kaleminiz ışıldayamazdı. çünkü kalemin içindeki neonun ışık yayabilmesi için iki ucu arasında belirli bir potansiyel fark (yalnız lamba için yani dirençsiz olarak bu 33V civarındadır) olması gereklidir. sonuç olarak kalemin ışığı sizin bedeninizden geçen (kontrol kaleminin ucundaki fazdan neona, neondan seri direncine, dirençten parmağınıza, parmağınızdan bedeninize, bedenin uç noktası ayaklardan yere...) akımla yanar. neon lambaya seri olan direnç 100k-220k ohm arası kullanılır. bu halde bile faz oradaysa neon ışıldayabilir, yani sizin bedeniniz üzerinden sadece mikro amperler geçer ve neon ışıldar.

neon (artı seri direnç) yerinde sıradan akkor flamanlı bir lamba olsaydı geçmek isteyecek akım yüzünden siz ölebilirdiniz. kısacası dikkatli olun, elektrik öldürür.
Başa dön
Kayıt: 15 Ekm 2006
Mesajlar: 232

Offline
onurbilke
Tarih: 08 04 2007 02:50

Hocam Güzel Anlatmışsınız Sağolunda Peki AC bir Güç Kaynağını Osilaskoba bağladığımız zaman + - Alternanslar çıkıyor. Mesela Bir LED i AC 3 V A bağladığımız zaman led in yönü ne olursa olsun ışık veriyor. buda gösteriyorki belirli bir periyotta + ve - yer değiştiriyor. Bu Şebeke Gerilimi için 50 Hz. Hala Düşüncem Bi Fazdan Bi Nötürden + Gelmesi.
Başa dön
Kayıt: 09 Ksm 2007
Mesajlar: 32

Offline
ErDeMDaN
Tarih: 28 11 2007 10:19

en basit ve etkin açıklamayı smr arkadaşımız yapmış tabi diğerleride doğru Smile

eklenicek pek birşey kalmamış...
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 28 11 2007 23:03

sinüs


nette bir çizim aradım ama kısa zamanda bulunmuyormuş.
şimdi...
standart ölçü aletleri şebeke gerilimini ölçerken efektif değer ölçerler, yani sinüs işaretli şebeke geriliminin tepe noktasını değil (nötrü referans-0V- kabul ederek) onun 1.41de birini ölçerler. aslında sinüs işaretinin tepe noktası yaklaşık 311Vac'dir. ve bu yalnızca referans aldığımız nötre (veya toprağa) göre + veya - alternans içindir. tepeden tepeye alırsak (pratik anlamda mümkün değil çünkü zamanın belirli bir kesitinde iki tepe noktası asla karşı karşıya gelmez) şebeke gerilimi bırakın 220V'u tam 622V'u bulur.

buraya kadar anlatılanlar monofaze gerilimler için geçerli. trifazede ise nötrün yanında bir değil farklı fazda 3 ayrı gerilim sözkonusudur. orada fazdan faza gerilim ölçerseniz 380V görürsünüz ama ölçü aletinin bir ucunu nötre bağlarsanız hangi faza (R, S veya T fazları) bakarsanız bakın yine 220Vac ölçersiniz.

kısacası konuyu tam kavrayabilmek için azıcık referans nedir (destek, dayanak, yere sağlam basarak vurmakla havada tekme atmak arasındaki fark, impuls-momentum, küçük misketin büyük miskete çarpınca geri fırlaması, einstein'ın genel izafiyet teorisi, arşimet'in ünlü "bana bir destek noktası gösterin dünyayı yerinden oynatayım" lafı... gibi kavramlarla birlikte) diye düşünmek ve bazı şeyleri önce zihinde canlandırabilmek gerek. size çok yardımı olacağını düşündüğüm çizimi-resmi aradım, bulamadım. sanırım kendim çizip ekleyeceğim buraya.

son olarak şunu eklemeliyim.

okulda bir hocamızın dediği gibi:
"elektronik, kabuller ve ihmaller üzerine kurulu bir bilim dalıdır."

daha hiçbir insanoğlunun gözle göremediği atomlar ve elektronlarla, onların kendi içlerindeki hareketleriyle uğraşıyoruz, "belki tüm kabuller yanlıştır" diye düşünmek yanlış olur, çünkü teoriler tutarlı olmalı ki pratikte bunların meyvelerini yiyoruz; uzaktaki yakınlarımızla sesli-görüntülü iletişim kuruyoruz, unutabildiğimiz veya bizim çok zamanımızı alacak, yanlış yapabileceğimiz işlerde yerimize iş yapacak makineler yapıyor-kullanıyoruz.
Başa dön
Kayıt: 27 Eyl 2007
Mesajlar: 9

Offline
oanluir
Tarih: 29 11 2007 01:35

cevap


onurbilke yazmış
Hocam Güzel Anlatmışsınız Sağolunda Peki AC bir Güç Kaynağını Osilaskoba bağladığımız zaman + - Alternanslar çıkıyor. Mesela Bir LED i AC 3 V A bağladığımız zaman led in yönü ne olursa olsun ışık veriyor. buda gösteriyorki belirli bir periyotta + ve - yer değiştiriyor. Bu Şebeke Gerilimi için 50 Hz. Hala Düşüncem Bi Fazdan Bi Nötürden + Gelmesi.


tamam işte onur, mantığını anlamışsın.ledi normal bağlarsan, kaynak pozitif voltaj oluşturduğunda üzerinden akım geçer, ters bağlarsan negatif voltaj oluşturduğunda.

nötr topraktır ve amacı voltaj farkını sıfırlamaktır.kaynak pozitif voltajdayken kaynağa elektron gönderir, negatifteyken kaynaktan elektron alır.ama bunların sebebi kaynaktır, nötr kendi başına birşey yapmıyor.

amerika, ingiltere gibi ülkelerde fişlerde hangisi nötr, hangisi faz anlaşılır ama bizde bu ayrım yapılmıyor.tehlikeli olacağı durumlar vardır mutlaka.
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Çok Basit Bir Soru


Benzer Konular
- İTÜ PLC soru ve cevapları
- Basit Pil Göstergesi
- sayısal işaret işleme sınav soru ve çözümleri

- ares'e dair bir soru

- basit bir zamanlayıcı
- Sakarya Üniversitesi Haberleşme Sistemleri I 2008-2009 dönem Vize Soru-Cevapları
- Asenkron motor hakkında ilginç bir soru yardımınız lazım
- Yüksek Gerilim Tekniği Soru Bankası
- [Soru] Multisim programında Ayarlı DC kaynak bulmama yardımcı olabilir misiniz?

- PCB ilgili birkaç soru...

- şönt uyartımlı doğru akım generatörü hakkında bir kaç soru ?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based