Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


50hz mi 60hz mi ???

Kayıt: 06 May 2006
Mesajlar: 44

Offline
barexa
Tarih: 16 04 2007 15:19

bilindiği gibi Türkiyede ve Avrupada frekans olarak 50 HZ kullanılıyor. Fakat başta ABD olmak üzere bazı ülkeler ise 60 Hz i kullanıyor. ikisi arasında teknik olarak bir fark varmı??? yoksa sadece ilk kabulden dolayımı böyle..???


Reklamlar
Kayıt: 21 Mar 2007
Mesajlar: 50
Konum: konya
Offline
caglaryazici0842
Tarih: 17 04 2007 00:36

selamlar
bildiğim kadarıyla frekans santrallerde ayarlanıyor ve ona göre de sabit kalması sağlanıyor. 50 hertz yerine 60 hertz alınmasının bence bazı üstünlükleri var.
aydınlatmada ve televizyon ya da bilgisayarda filan yüksek frekans tercih ediliyor. bu televizyon ve bilgisayarda yenilenme sayısını arttırıyor ve böylece göze zararı azaltarak görüntü kalitesini de arttırıyor. son zamanlarda 100 hertz lik televizyonlar çıkıyor ve bilgisayar monitörleri de 85 hertzlik filan ayarlanıyor. ya da böyle tavsiye ediliyor diyelim.
aydınlatmada da örneğin akkor flamanlı bi lambada frekans arttıkça ışık kalitesi artar.

yukarıda senin de söylediğin gibi bence de ilk kabulun da önemi vardır elbette. bu andan sonra kanımca ne türkiye ne avrupa ne de amerika veya diğer ülkelerde frekans değiştirilemez. bu tüm cihazların ona göre ayarlanması demektir ki imkansız bence.

aslında burada biraz da iki frekansın birbirine karşı üstünlüklerini konuşmak lazım. fikri olan varsa ben de merak ettim...
saygılarımlar.
Başa dön
Kayıt: 27 Ekm 2007
Mesajlar: 3

Offline
tjb
Tarih: 28 10 2007 12:40

arkadaşlar bu konu açılalı çok uzun sure olmuş ama ben yinede yazayım

amerikada 50 Hz yerine 60 Hz kullanılmasının sebebi benim bildigim kadarıyla--> frekans arttıkça sinüs eğrisinin 0 noktasından geçiş sayısı artıyor dolayısıyla çarpılma gibi durumlarda kurtulmanız daha kolay oluyor.. Diğer bir deyişle parmagınızı daha kolay çekebilirsiniz.. Smile yani önce insan hayatı

tabi bazı aletlerdeki verim konusuda doğru olabilir onla ilgili bi fikrim yok..
Başa dön
Kayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 479
Konum: Eskişehir
Offline
ta2mc
Tarih: 28 10 2007 14:18

Bu konuyla ilgili, aylar önce aldığım bir maili paylaşmak istiyorum.

Konu, çeşitli forumlarda ve sağlık sitelerinde de ele alınmış. Detaylı bilgi için mutlaka araştırılmalı, çünkü gerçekten de çok önemli bir konu..Alıntı:
Cocuğu olanlar dikkat !
Anne ve baba adaylarına duyurulur..

Merhaba,
Başımızdan geçen kötü bir olayı sizinle paylaşmak ve sizlerinde nedenleri hakkında dikkatli olmanız konusunda uyarmak istedim. 12 Eylül sabahı 10 yaşındaki oğlum yatağından kalktıktan 10 dakika sonra lavabo'nun önünde kriz geçirdi. Yerde vucudu kaskatı iken titremelerle birlikte, göz bebekleri kayboldu, nefes zorluğu, ağızda köpürmeler. Hemen acile kaldırıldı. Yapılan tastlerden sonra konulan teşhis sara (epilepsi) idi. İlaç tedavisine başlandı. Daha şoku üzerimizden atamadan 9 gün sonra 21 Eylül sabahı 07:00 de oğlum benim yanımda yatakta iken yine kriz geçirdi. İlk müdehaleyi yaptıktan sonra bu sefer Fakülteye gittik. Orada da yeniden tetkikler yapıldı. Teşhis aynı idi. Bizdeki belirtilere göre 8-14 yaşındaki çocuklarda görülebilen bir sara çeşidi imiş.

Kullanılan ilaç 20-21 gün sonra beyne ulaştığı için, beyin henüz ilaçtan fayda görmeye başlamamış idi.

Araştırmalarımıza göre ve bu konuda en iyisi olduğunu öğrendiğimiz Fakültedeki profesör'den ( Mehmet Okan) randevu almıştık. Dün yapılan görüşme ve muayeneden sonra hocanın bize (sizlere de)söylediği, dikkat etmemiz gereken konular şunlardı:

Epilepsi'yi tetikleyen unsurlar 50 Hertz TV' ve Monitörlerdeki resim kaymalarını çocuk beyni daha kolay algılayayıp, beyin, istem dışı bu atlamaları takip ettiği için yoruluyormuş. Yorulan beyin daha sonra bir boşalma isteğiyle vucuda nöbet geçirtiyormuş. Bu nedenle mümkünse 50 Hertz üzerindeki cihaz kullanımı öneriliyor. (Avrupa'da 60 Hertz altında TV üretilmesi yasaklanmış.)

Oğlum bu yaz hemen hemen her gün saatlerce yanındaki 50 hertz olan TV'de playstation ve bilgisayar'da oyun oynadı. Bir çok arkadaşımın çocuğu, yeğeni de aynı durumda olduğu için bu maili hazırlayarak uyarmak istedim.

Tetiklemeyi yapan diğer bir unsur "kafein" yani Kola. Profesör çocukların beyni için kolanın çok zararlı olduğunu belirtti. Kafeinli içeceklerden özellikle kola ve enerji içeceklerinden çocukları uzak tutun dedi.

Tetiklemeyi yapan bir başka unsur da yanıp sönen ışıklar, yani disko ışıkları. Bu ışıkları, evde karanlıkta veya loş ışıkta izlenilen tv veya bilgisayar oyunları oluşturuyor. Televizyonun en az 3 metre ve aydınlık ortamda izlenmesini özellikle söyledi hoca. Bilgisayarı ise günde en fazla 20 dakika ile sınırladı. Son nöbetten sonra en az 2 yıl sürekli (kontrollü) ilaç kullanımı ile sorunun epeyce giderilebileceğini ve 14 yaşından sonra %96 oranında bir daha nöbet geçirilmeyeceğini belirtti.

Ars. Gör. Onur Girisgin
Uludag Universitesi
Veteriner Fakültesi
Parazitoloji Anabilim Dali
16059 Nilüfer Bursa

Başa dön
Kayıt: 12 Şub 2006
Mesajlar: 656
Konum: ankara
Offline
tilkisinan
Tarih: 29 10 2007 00:24

arkadaşlar tv yada monitör farketmez burda bahsii geçen konu sanırım farklı.

konuyatam hakim değilim ama monitör yada tvlerde zaten ilk önce dc ye çevriliyor bunun şebekeyle bi alakası yok sanırım. mailde bahsi geçen tarama hızı. konunun ilk açılma sebebide şebekedeki tercihler.

50 yada 60hz olması yukarda bahsi geçtiği gibi ya çarpılmaya etkisi vardır, ya taşımalardaki kayıplarla, ya kullanımlardaki kazançlarla yada üretim esnasında bir takım avantaj yada dezavantajları vardır.
Başa dön
Kayıt: 11 Arl 2005
Mesajlar: 181
Konum: **************
Offline
cagdaseckin
Tarih: 30 10 2007 14:03

iyi çalışmalar.

bildiğim kadarıyla frekansın 50-60 hz seçilmesinin sebeplerinden biride iletkenlik. evet iletkenlik. hocamızın söylediğine göre iletim hattında kullanılan malzemenin iletken olması için belli frekans aralığı varmış. çok yüksek frekanslarda bizim iletken olarak bilmediğimiz maddelerde iletime geçebiliyormuş. bakır tel için uygun frekans aralığı 50-60 hz de. ayrıca amerikada farklı voltaj uygulamalarıda görülüyor. belli yüksekliği aşan binalarında şebeke gerilimi 110 v diye hatırlıyorum. tabi bunların hepsi duyma bilgiler. bu konularla pek ilgili değilim ama duyduklarımı paylaşmak istedim.
Başa dön
Kayıt: 27 Ekm 2007
Mesajlar: 16

Offline
mdturan20002000
Tarih: 30 10 2007 15:57

50 ve 60 Hz nedeni


Neden 50 Hz yerine 47 Hz veya 52 Hz; 60 Hz yerinede 63 Hz veya 59 Hz kullanılmıyorda 50 ve 60 Hz kullanılıyor.
(Yukarıda verdiğim 47,52,63,59 Hz değerleri rastgele değererdir.Hiç bir önemi yoktur.) Bu soru genelde hem iş mülakatlarında hemde yüksek lisans mülakatlarında sorulan bir sorudur. Fakat benimde anlam taşıyan kesin bir bilgim yok. Benim bildiğim kadarıyla 50ve 60 Hz de sadece saçılmadan dolayı kayıplar var. Fakat diğer frekanslarda ise saçılmadan ve yansımadan dolayı kayıplar var. Bu nedenle 50 ve 60 Hz kullanılıyor diye biliyorum Ama kesin bir cevap değildir.
Başa dön
Kayıt: 27 Ekm 2007
Mesajlar: 3

Offline
tjb
Tarih: 31 10 2007 11:55

bir forumda okudugum sebebi ise şöyle arkadaşlar..

2. Dünya savaşı sırasında ortaya çıkan bu ayrımın sebebi tahmin edeceğiniz gibi düşman ülke cihazlarının kendi ülkelerinin elektriğinden faydalanamamaları içinmiş..

bunu söyleyen bir elektromekanik enerj. dönüşüm hocası..
Başa dön
Kayıt: 09 Ksm 2007
Mesajlar: 32

Offline
ErDeMDaN
Tarih: 14 11 2007 12:08

Bu yazılanların muhakkak hepsinin doğruluk payı vardır ama asıl sebebi ; Harmoniklerdir.
Harmoniklerin cihazlara zarar vermemesi ve baştan yokedilmesi veya azaltılması için frekansı en baştan yani şebekede yok etme veya azaltma mantığı güdüldüğü için frekans yüksek seçilmiştir frekans artıkça Harmoniklerde kaynaktan direk olarak azaltılmıştır böylece sonradan kurulacak sistemler daha az maliyetli ve daha az zahmetli olmaktadır... ve kullanılan tüm cihazlarda daha uzun ömürlü hale gelmiştir...
Başa dön
Kayıt: 02 Arl 2007
Mesajlar: 8
Konum: istanbul
Offline
Eren
Tarih: 02 12 2007 00:51

bende ek bilgi olarak 60 hz de olan cihazlarda demir kaybı daha yüksek olurmuş 50 hz lik dede daha az olurmuş..ayrıca frekansın normal televizyonlasrın çalısmasın da bana göre fazla etkisi yok zaten tv lerde dc ye çevriliyor elektrik motorlarında da sadece hızın artışına yada azalısına sebeb verir (çalısma gerilimi aynı ise tabi)ama diğer aletlerde ne sonuç verir bilmem.
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

50hz mi 60hz mi ???


Benzer Konular
- 12vdc to 220vac ınverter (50hz)
- 50hz butterworth band durduran filtre tasarımı
- Opamp ile Dc Voltajdan Üçgen Dalga Üreteci(50hz) Devresi Acele LAZIM

- Neden avrupada 50Hz ve amerikada 60 hz kullanılıyor

- 50hz 220v 100w güç kaynağı
- 16f84 ile 50hz ve 60hz ''YARDIM''???

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based