Elektrotekno.com Ana Sayfa || Teknolojik Haberler


Kablo Kullanmadan Elektrik İletimi Sağlandı

Kayıt: 03 Nis 2006
Mesajlar: 13
Konum: ANKARA
Offline
mustdogan78
Tarih: 15 06 2007 16:29

arkadaşlar kablosuz elektrik iletimi ile alakalı yeni gelişmelerin ilginizi çekeceğini düşünerek bu mesajı sislerle paylaşmak istedim aşağıdakilerde bu konu ile alakalıler mevcut.

http://www.alternaturk.org/haber85.php
http://www.medya24.com/detay.php?d=45023


Bilim insanları hiç kablo kullanmadan belirli bir mesafeye kadar elektrik akımını transfer etmeyi başardı.
10.06.2007
ABD'deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) uzmanları, elektrikle çalışan cihazlara kablo kullanmadan uzun mesafelerden enerji iletmeyi sağlayacak yeni bir yöntem geliştirdi.

Yöntem sayesinde uzmanlar, enerji kaynağından 2 metre uzakta olan 60 vatlık bir ampulü kablo kullanmadan aydınlattı.
Araştırmacılar, bir enerji kaynağının oluşturduğu ve belirli bir alanı doldurabilen elektromanyetik dalgalar sayesinde, bu alan içinde bulunan tüm elektrikli cihazlara şu anda 3 metreden enerji iletilmesinin mümkün olduğunu, yeni araştırmalarla bu mesafenin daha da artırılacağına inandıklarını söyledi.
Çok kısa mesafelerde enerji iletilmesini mümkün kılan eski yöntemde ise enerji kaynağından sadece tek bir cihaza doğrudan enerji gönderilebiliyordu.


Şarja gerek kalmayacak
Kablosuz elektrik sözcüklerinden yola çıkarak "WiTricity" adı verilen sistemin elektrik kablolarını ve prizleri tarihe karıştırabileceğini söyleyen uzmanlar, sistemin geri dönüşümü çevre için büyük sorun olan cep telefonu ve dizüstü bilgisayar pillerini de gereksiz hale gelebileceğini vurguladı.
Şarj etmeyi sürekli unuttuğu cep telefonunun uyarı sinyallerinden rahatsız olunca sistemi geliştirme kararı alan MIT'ten Dr. Marin Soljacic, vericinin yaydığı elektromanyetik dalgaların insanları etkilemeyeceğini öne sürdü.
Ancak bazı araştırmacılar, bu yöntemin kansere yol açabileceğini ve yaygın kullanımının ciddi sağlık riskleri doğurabileceğini iddia etti.ayrıca;

Elektrik kablosu tarih olacak!
Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.


Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.

Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerji kaynağından 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı.

Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti.

MIT'den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz elektrik sözcüklerinden türetilen "WiTricity" adı verildi.

Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti.

Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı konusunda endişe yarattı.


Reklamlar
Kayıt: 26 Nis 2009
Mesajlar: 2

Offline
a_musti_a
Tarih: 30 04 2009 00:47

bu konuyla alakalı bir bitirme tezi hazırlayacağım. kaynak bulmam konusunda yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.
Başa dönKablo Kullanmadan Elektrik İletimi Sağlandı


Benzer Konular
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje
- Kablo Bacası Detay ve Teknik Bilgiler
- Kablo bacası ölçüleri

- Kablo Bacası

- Elektrik Tesisleri İle İlgili Sorular ve Çözümler (İ.T.Ü)
- Cami Elektrik Projesi
- cami elektrik projesi
- OG Çizimleri, Kesici , Ayırıcı, Kablo Bağlama Şemaları
- Amasya Elektrik Tesisat Detaylı

- Lazerle Ses İletimi Devresi

- Hastane Projesi Oda Elektrik Detayları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72