Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Deney raporları


dijital-analog çeviriciler

Kayıt: 19 Ekm 2005
Mesajlar: 63

Offline
agemen
Tarih: 25 09 2007 23:16

Günümüzde kullanılan elektronik kontrol üniteleri analog ve dijital elektronik düzenlerinin birleşimi ile gerçekleşir.

Gerilim, akım, direnç, frekans, yol, hız, zaman, kuvvet gibi büyüklükler analog büyüklülerdir. Bir analog büyüklük, bir aralıktaki herhangi bir değeri alabilir. Bir miktarın sayısal gösterilişi sadece sabit sayıda mümkün değerlere sahiptir.

Günlük dünyamızda kaldırımdaki bir rampa bir analog sistemdir. Çünkü rampanın altıyla üstü arasında ayağınızı koyabileceğiniz sonsuz sayıda konum vardır. Bir merdiven bir sayısal sistemdir; çünkü ayağınızı koyabileceğiniz sabit sayıda konum vardır.
Analog büyüklükler ilk aşamada bir çevirici yardımıyla elektriksel büyüklüğe çevrilirler. Daha sonra analog elektronik kontrol düzenleri ile değerlendirilerek analog göstergeler (ibreli göstergeler) ile ölçülmüş olurlar. Günümüzde analog göstergeler, fazla yer kaplamaları, maliyetlerinin fala oluşu, okuma hatalarına ve güçlüklerine sebep olmaları, ölçme yaptıkları devreyi şöntlemeleri nedeniyle yerlerini yavaş dijital (sayısal) göstergelere bırakmaktadır. Geçmişte tamamen analog göstergelerle donanmış bir makine kontrol panosu, günümüzde dijital göstergelerle donatılarak hem maliyeti azaltılmış, hem de hacmi küçülmüştür. Okuma kolaylığı getirmesi de ayrı bir avantajdır.Yine bir makine kontrol düzeninde bulunan bir çok analog büyüklüğün bir bilgisayar tarafından denetlenmesi, verim ve güvenirlik açısından çok daha yararlı olacaktır. Dijital göstergeler ve bilgisayar için sayısal bilgilere ihtiyaç vardır.

Dijital devreler tarafından işlenen bilgilerin analog bilgilere dönüştürülmesi de istenebilir. Örneğin bir bilgisayar tarafından bir motorun, programlı bir güç kaynağının, çeşitli kazanç devrelerinin, ısıtıcıların kontrol edilmesi istenebilir. Bu durumda bilgisayar çıkışındaki dijital bilgilerin analog bilgilere dönüştürülmesi gerekir. Dijital bilgileri analog bilgilere çeviren devrelere “Dijital/Analog” çevirici (D/AC) devreler adı verilir.

İkilik Ağırlıklı Direnç Sayısal-Analog Çevirici

En temel tür sayısal-analog çevirici ikilik ağırlıklı dirençlerin bir op-amp girişlerine bağlanması ile elde edilmiş bir toplayıcı devresidir. Şekil-1’de dört-bitlik ikilik ağırlıklı sayısal analog çevirici devresini göstermektedir. Devrede sayısal veriler D3, D2, D1 ve D0 anahtarlarının durumları ile belirlenir. D3 anahtarı dört bitlik sayısal verinin en yüksek değerli bitini, D0 ise en düşük değerlikli bitini göstermektedir.


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için agemen arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 27 Şub 2006
Mesajlar: 27

Offline
ialabas
Tarih: 01 10 2007 02:19

Dijital devrelerde labratuvar deneyleri için yararlı olacak teşekkürler
Başa döndijital-analog çeviriciler


Benzer Konular
- PIC16F84 İle Yapılan LCD Ekran Dijital Saat Devresi Yapımı (Alarmlı)
- HMC5883L Dijital Pusula 16F877A Proton Basic Kodu
- HMC5883L Dijital Pusula 16F877A Picbasic Pro Kodu

- hmc5883l dijital pusula 16f877a ccs c kodu

- Dijital Saat + Derece
- Dijital saat ve tarih
- Siemens S7-300 Analog Sinyal FC105 fonksiyonu kullanımı
- analog karşılaştırıcı ve adc işlemi
- Yuvarlak Dijital Saat

- Analog Geri Beslemeli Lineer Servo Kontrolü

- Gazi Üniversitesi Mühendislik Tamamlama Analog Elektronik

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based