Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs.


sensörler

Kayıt: 20 Mar 2006
Mesajlar: 14

Offline
ugurundur21
Tarih: 02 11 2007 15:07

1 GIRIS
Algilayicilar ("duyarga" da denmektedir) fiziksel ortam ile endüstriyel amaçli elektrik/elektronik cihazlari birbirine baglayan bir köprü görevi görürler. Bu cihazlar endüstriyel proses sürecinde kontrol , koruma ve görüntüleme gibi çok genis bir kullanim alanina sahiptirler.


Günümüzde üretilmis yüzlerce tip algilayicidan söz edilebilir. Mikro elektronik teknolojisindeki inanilmaz hizli gelismeler bu konuda her gün yeni bir bulus ya da yeni bir uygulama tipi gelistirilmesine olanak saglamaktadir
Teknik terminolojide Sensor ve Transducer terimleri birbirlerinin yerine sik sik kullanilan terimlerdir. Transducer genel olarak enerji dönüstürücü olarak tanimlanir. Sensor ise çesitli enerji biçimlerini elektriksel enerjiye dönüstüren cihazlardir. Ancak 1969 yilinda ISA (Instrument Society of America) bu iki terimi es anlamli olarak kabul etmis ve "ölçülen fiziksel özellik, miktar ve kosullarin kullanilabilir elektriksel miktara dönüstüren bir araç" olarak tanimlamistir.
Endüstride en sik kullanilan algilayicilar için ölçülen büyüklükler ve çikis büyüklüklerine ait bilgiler Tablo 1'de verilmistir.


2 ALGILAYICILARIN SINIFLANDIRILMASI
Algilayicilari birbirinden farkli birçok sinifa ayirmak mümkün. Ölçülen büyüklüge göre, çikis büyüklügüne göre, besleme ihtiyacina göre vb… Asagida bu siniflardan bazilarina deginilecektir.
2.1 Giris Büyüklüklerine Göre
Algilayicilarla ölçülen büyüklükler 6 gruba ayrilabilir. Bunlar;
1. Mekanik : Uzunluk, alan, miktar, kütlesel akis, kuvvet, tork (moment), Basinç, Hiz, Ivme, Pozisyon, Ses dalgaboyu ve yogunlugu
2. Termal : Sicaklik, isi akisi
3. Elektriksel : Voltaj, akim, çarc, direnç, endüktans, kapasitans, dielektrik katsayisi, polarizasyon, elektrik alani ve frekans
4. Manyetik : Alan yogunlugu, aki yogunlugu, manyetik moment, geçirgenlik
5. Isima : Yogunluk, dalgaboyu, polarizasyon, faz, yansitma, gönderme
6. Kimyasal : Yogunlasma, içerik, oksidasyon/redaksiyon, reaksiyon hizi, pH miktari
2.2 Çikis Büyüklüklerine Göre
Öte yandan analog çikislara alternatif olan dijital çikislar ise bilgisayarlarla dogrudan iletisim kurabilirler. Bu iletisimler kurulurken belli bazi protokoller kullanilir. Bunlardan seri iletisim protokollerine, asagida kisaca deginilmistir.

RS232C: Bu protokol baslangiçta telefon veri iletisimi için tasarlanmistir. Daha sonra birçok bilgisayar sistemi bunu sikça kullanmaya baslamis ve sonuçta RS232 standart bir iletisim protokolu haline gelmistir. RS232C'nin çalismasi tek sonlamalidir(single ended). Lojik 1 = -15,-3 arasinda ve lojik 0 = +3,+15 arasindadir. Algilayicilar verileri bitler halinde ve seri iletisim protokoluna uygun olarak bilgisayara gönderir. RS232C bir single ended arayüze oldugundan alici ve gönderici arasindaki uzaklik dis çevreden gelen olumsuz faktörlerin (EMI,RFI enterferanslar) azaltilmasi açisindan kisa tutulmalidir.
RS422A : Bu protokol Differantial ended bir arayüze sahiptir. Alici verici arasindaki uzaklik yeterince en uzak seviyededir. Hatlarda bu mesafe sebebiyle olabilecek zayiflama 200mV seviyesine kadar azalsa da sistem iletisime devam eder. Diferansiyel ara birim sayesinde sinyaldeki zayiflama ihmal edilebilir düzeye çekilir ve oldukça yüksek bir veri hiziyla haberlesme saglanabilir. Algilayici ve bilgisayar arasindaki iletisimde Twisted Pair (Bükülmüs kablo) kullanildigindan dis etkilerden etkilesim azdir.
RS485 : Standart 422A protokolu genisletilerek olusturulmus bir protokoldür. Bu protokol ile birlikte çalisabilen 32 adet alici vericinin tek bir kabloyla veri iletisimi saglanabilir. RS485 protokolü kablodaki iletisim problemlerini ortadan kaldirmaktadir.
Çikis AraBirim Tipi Max Kablo Uzunlugu Max Veri hizi Iletisim Tipi
RS232C Single Ended Voltage 15 mt 20Kbps Point to point
RS422A Differantial Voltage 1,2 Km 10Mbps Point to point
RS485A Differantial Voltage 1,2 Km 10Mbps MultiDrop (32 Node)
Table 2: Seri iletisim protokollerinin karsilastirilmasi
2.3 Besleme Ihtiyacina Göre
Algilayicilar besleme ihtiyacina göre iki sinifa ayrilabilir. Bunlar ;
2.3.1 Pasif Algilayicilar
Hiçbir sekilde disardan harici enerji almadan (besleme gerilimine ihtiyaç duymadan) fiziksel ya da kimyasal degerleri bir baska büyüklüge çevirirler. Bu algilayici tipine örnek olarak Termocouple (T/C) ya da anahtar gösterilebilir. T/C asagida etraflica anlatilacaktir. Anahtar ise bilindigi gibi mekanik bir hareketi elektriksel bir kontaga dönüstürmektedir.


Reklamlar

2 Kullanıcı bu konu için ugurundur21 arkadaşımıza teşekkür ettiler
sensörler


Benzer Konular
- Fiber optik Sensörler
- ccs ve pusula sensörler hakkında
- Optik Sensörler ve Optik Filtreler (Sunum)

- Kapasitif Sensörler

- Sensörler ile ilgili bir döküman
- sensörler hakkında bilgi
- Sensörler ve Transdüserler Sunum
- Fiberoptik sensörler hakkında türkçe bilgi
- kapasitif sensörler

- sumo robotta kullanılacak sensörler yardım

- ultrasonik sensörler ve robot uygulamaları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based