Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


Herkes yapmaya çalıştığı veya yapmak istediği projeyi yazsın

Kayıt: 14 Tem 2009
Mesajlar: 87

Offline
huseyin
Tarih: 05 09 2011 16:33

slm arkdaşlar dokunmatik devreler hakkinda bilgisi olan var mi ? AT42QT1011 entegresi ile yapilmiş devreler var ama başka şekilde bilinen entegrelerle yaptiginiz yada yapabilecegimiz devreler var mi elinizde


Reklamlar
Kayıt: 10 Ekm 2011
Mesajlar: 1

Offline
atmacamlibu
Tarih: 16 11 2011 01:03

3kV 0.1Hz elde edebilmek için nasıl bir inverter devresi kullanmak gerekir
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 07 01 2012 03:50

atmacamlibu yazmış
3kV 0.1Hz elde edebilmek için nasıl bir inverter devresi kullanmak gerekir


yukarıdaki sorunun neredeyse sonsuz sayıda cevabı olabilir o yüzden işi biraz kolaylaştıralım: nasıl bir kaynak (pil, adaptör, şebeke vb...) kullanılacak (yani besleme gerilimi ve tipi nedir) ve çıkış gücü ne kadar olacak (çıkıştan 3kV'ta ne kadar akım çekilecek) ?
Başa dön
Kayıt: 27 Arl 2005
Mesajlar: 19

Offline
ezre
Tarih: 12 01 2012 08:46

Matlab gui yardım


Bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim.
Filtre tasarı yapmayı düşünüyorum.Bu konuyla ilgili yardım edebilirmisiniz.Ben yapılacakları yazayım onlarla ilgili bir gui hazırlayabilirmiyiz.

MATLAB yardımı ile bir arayüz tasarlamanız istenmektedir. Bu arayüz aşağıdaki konuları içermelidir:

Süre bilgisi:
Oluşturulmak istenen işaretin zaman boyutunda hangi aralıkta olduğunu gösterir. Başlangıç ve bitiş için 2 bölüm bulunur.

Örnekleme frekansı:
İşaretin 2 örneği arasındaki süre belirtilir.

Frekans Bilgisi:
İşaretin hangi frekanslara sahip olduğu bilgisi girilir. İşaretin birden fazla frekansa sahip olması mümkündür. Bu durumda frekanslar virgül ile birbirinden ayrılarak yazılır. Örneğin 30, 45,89.

Genlik bilgisi:
Her frekansın işarete olan etkisi belirtilir. Değerler birbirinden virgül yardımıyla ayrılır. Girilen frekans sayısı ile genlik sayısı birbirine eşit olmalıdır. Aksi takdirde program çalışmayı durdurarak problemi belirtmelidir.

Zaman analizi:
İşaretin zaman ekseninde gösterilmesini sağlar.

Frekans analizi:
İşaretin Fouirer Transformu’nun alınarak frekans boyutunda görüntülenmesinin sağlar.

FILTRELEME
3 Bölümden oluşur. Filtre tipi: Lowpass, highpass, bandpass, stopband. Filtre genliği. Filtre için frekans ya da frekanslar.

Filtreleme yapılıyor ise filtrelenmiş işaret ile orijinal işaret aynı anda gösterilebilmeli, istendiğinde herhangi birinin görüntülenmesi durdurulabilmelidir. Bu durum hem zaman hem de frekans analizi için geçerlidir.
Başa dön
Kayıt: 14 Tem 2009
Mesajlar: 87

Offline
huseyin
Tarih: 13 01 2012 09:44

matris led için çözüm!


arkadaşlar amacim 5 bitlik gray kodu matrisde ondalik sayi olarak göstermek tarama ile sayi karakterlerini sirasiyla matrisde gösteriyorum fakat ccs c de yeni oldugum için 5 bitlik gray kodu matrise nasil aktaracam çözemedim ,burada takildim yardimci olursaniz sevinirimHerkes yapmaya çalıştığı veya yapmak istediği projeyi yazsın
Başa dön
Kayıt: 21 Ekm 2008
Mesajlar: 50

Offline
fmak
Tarih: 13 01 2012 12:28

arkadaşlar labirentten çıkan robot( maze solving robot) projesi yapmak istiyorum fakat haritalama yönteminde algortimayı bir türlü çıkaramadım bilgisi olan varsa şimdiden teşekkürler
Başa dön
Kayıt: 31 Arl 2007
Mesajlar: 1

Offline
hbademci
Tarih: 17 01 2012 14:28

Lazer diyot devresi


Selam Arkadaşlar,

DVD writer içerisinden lazer diyot çıkarıyorlar ve bununla bir balonu patlatıyorlar ya da kibriti yakıyorlar.

Bir sürü yorum okudum ve kafam iyice karıştı. Arkadaştaki bozuk dvd rw söktüm ama videodaki gibi bir lazer diyot bulamadım... Bu lazer diyotu çalıştırmak için sanırım bir devreye ihtiyacım var ve galiba bir de odaklamam lazım diye düünüyorum ama tam emin değilim.

Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz _ yani lazer diyotu nerden bulabilirim ( istanbul-selanik pasajında varmı ) _ bunun icin devreyi nerden bulabilirim ( yine aynı yerde varmıdır ) _ ?

Bu konuyla daha önce ilgilenmiş, yapmış birisi varsa ve bana yardımcı olablirse çok sevinirim..

Şimdiden teşekkürler...
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 17 01 2012 16:22

laserler farklı farklıdır. kullanıldığı amaç dışında en belirgin fark/özellikleri ise güçleridir. "laser pointer" denen ve şimdilerde 1TL'ye alabileceğin oyuncak nokta fenerler ancak kedi yavrularını kandırmaya yarar, güçleri 1mW civarında olduğundan "balon patlatmak" gibi bir amaç için zayıf kalır. biraz daha güçlü (örneğin 200mW) bir lazer bulabilirsen (uyduruk değil, gerçek gücü bu olacak) dediğini yapabilirsin. nette satılıyor.

evet, selanik pasajında bulabileceğin lazerler var (dı). hatta selanik pasajındaki grup elektroniğin yeni dükkanında pcb çıkarma, etiket hazırlama, pleksiglasla reklam tabelası işleri için kesici lazer satılıyor ama fiyatı basit bir lazer diyottan kat kat fazladır. tüplü lazerler de var ama onları ayrı olarak değil ancak bir makina üzerinde görebilirsin. diyot tipleri için 3-5V yeterliyken bunlar birkaç yüz voltla çalışırlar ve devreleri "biraz" karmaşıktır.
Başa dön
Kayıt: 21 Arl 2008
Mesajlar: 3

Offline
ruhibasarir
Tarih: 06 05 2012 02:55

Arkadaşlar bende güneş takip devresi yapıorum. 4 adet güneş pili kullanarak 2 şer 2 şer 18f4620 ile gerilim karşılaştırması yapıp 2 adet step motor ile çift eksende güneşin konumunu bulmaya çalışıyorum ama program hakkında sıkıntılarım var. yardım edebilecek arkadaşar var mı?
Başa dön
Kayıt: 12 Şub 2006
Mesajlar: 656
Konum: ankara
Offline
tilkisinan
Tarih: 10 06 2012 17:24

şarjlı tornavidamın anahtarı bozuldu. Atmayada kıyamadım. Yaylı ortası off ileri ve geri üç pozisyonlu 2 yollu bi anahtar da elimde yok. Para da vermek istemiyorum Smile
Elimde 2 adet pc kasalarında reset anahtarı olarak kullanılan 2 yollu 2 pozisyonlu yaylı anahtar var. Bu iki anahtarı kullanarak motoru ileri geri döndürmek için bi anahtar yapmak istiyorum. Aşağıdaki gibi bağlamayı düşünüyorum ama iki anahtara da aynı anda basılırsa kısa devre olacak. çok kafa patlattım ama yapamadım. Bana yardımcı olurmusunuz. İki anahtara basınca birşey olmayacak. Birine basınca motor bir yöne diğerine basınca diğer yöne dönecek. teşekkür ederim
Herkes yapmaya çalıştığı veya yapmak istediği projeyi yazsın.
Başa dön


Sayfaya git Önceki  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Sonraki

Herkes yapmaya çalıştığı veya yapmak istediği projeyi yazsın


Benzer Konular
- Pic ile kapı kilidi yapmak istiyorum
- Quitar Rig 5 Programı (Bağlamayı veya Gitarı PV' ye bağlamak)
- flash diskinizi cd/dvd rom yapmak

- 10 veya 5 cm altında Ölçüm?

- 3 Fazlı şehir şebekesini mikrocontroller kullanarak gerilim regülatörü yapmak.
- güneş kolektörlü veya güneş panelli ısıtma sistemleri
- Pic 16f84 İle Trafik Lambası Yapmak
- Direk Hesabı Yapmak İçin Vektör Diyağramları
- Güneş Kollektörlü veya Güneş Panelli Isıtma Sistemleri

- DC bir işaretin veya beyaz gürültünün,sinüs fonksiyonunun

- Kondansatör yapmak

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based