Elektrotekno.com Ana Sayfa || Kompanzasyon


UPS Kapasitif Yazdırırmı?

Kayıt: 06 May 2006
Mesajlar: 44

Offline
barexa
Tarih: 06 07 2008 16:47

Merhaba Arkadaşlar,

UPS Cihazı , sayaç a kapasitif değer yazdırırmı , yazdırıyorsa bunun önüne geçmek için nasıl bir uygulama yapabiliriz?

Şimdiden Teşekkür,


Reklamlar
Kayıt: 22 Eyl 2006
Mesajlar: 162

Offline
S_CAN
Tarih: 07 07 2008 11:14

Bildiğim kadarı ile UPS cihazlarının cos fi'si 1'e çok yakın, ama kapasitif değil. Yani harmonik problemi yaratsalar bile sistemi kapasitife geçirmezler.
Başa dön
Kayıt: 17 Oca 2008
Mesajlar: 93

Offline
TigerX
Tarih: 07 07 2008 14:27

Re: UPS Kapasitif Yazdırırmı?


barexa yazmış
Merhaba Arkadaşlar,

UPS Cihazı , sayaç a kapasitif değer yazdırırmı , yazdırıyorsa bunun önüne geçmek için nasıl bir uygulama yapabiliriz?

Şimdiden Teşekkür,


Sanıırım soruda kapasitif yerine Reaktif değer yazdırır mı denmek istenmiş?

Reaktif enerji hem endüktif ve hemde kapasitif olabiliyor. Genelde bizim başımız endüktif ile belaya girer ve bu nedenle PFC (Power Factor Corrector) türü cihazlar daha çok rağbet edilmeye başlanmıştır. Çünkü çekilen her rekatif yük iletim hatlarına ve enerji kaynağına ekstra bir yük bindiriyor. Bu yükler de genellikle kullanılan yükün çeşidine bağlı olarak motorlar veya balastlı fluresant lambalar gibi endüktüf yükler olurlar. Elbette kapasitif yükler de duruma göre kullanılabilir ama esas sorun endüktifde karşımıza çıkar.

Gelelim UPS 'lerin durumuna...

UPS 'lerin şarjş katında önce voltaj doğrultulur ve sonra kondansatör ile filtre edilir. Doğrultma işlemi köprü diyor veya tek diyotla half veya fullwave olarak gerçekleştirilir. Daha sonra doğrultulan bu dalga kondansatör ile filtre edilerek maksimum DC geilim elde edilmeye çalışılır. Piyasadaki birçok cihazda kandansatör dahi yoktur. Bu durumda kapasitif bir enerji çekilmesi söz konusu olmamaktadır.

Inverter katında ise;

12 volt veya devrenin durumuna göre 220-400 Volt DC gerilim AC gerlime çevrilir. Bu çavrim ya kara dalga olur ya modified sinüs veya çok nadiren de pahalı olmasından dolayı sinüs olur.

Eğer çıkış zaten kare dalga ise çıkış katında hiçbirşey olmaz ve doğrudan output olarak kullanılır. Voltaj değeri PWM olarak ayarlanır.

Modified Sinüslerde yine PWM tekniğnin yanında modülasyon tekniği kullanılır ve sonuçta ortlaması sinüs olan kare pulslar zinciri oluşturulur. Bu elde edilen çıkışı sinuse daha yakın yapabilmek için kapasitör kullanılır.

Sinüs çıkışlar ise genelde online sistemlerde kullanılır ve daha karmaşık bir yapıları vardır. Bu nedenle de fiatları pahalıdır zaten.

Hangi şart olursa olsun bizin UPS asla kapasitif duruma geçemez. Bilakis devrede inverter kısmında Trafo kullandığımız için Endüktif konumda olur. Yani sayaç eğer Reaktif enerji yazarsa bunu kapasitif değil endüktif olarak yazar.

Benim bildiğim bu şekilde. Hatam varsa ve aydınlatmak isteyen olura zevkle ben de öğrenmeye hazırım.

Selamlar...
Eyüp/Gaziantep
Başa dön
Kayıt: 06 May 2006
Mesajlar: 44

Offline
barexa
Tarih: 07 07 2008 21:53

Öncelikle açıklamalarınız teşekkür ederim.

Zaten kapasitif derken, dediğiniz gibi Reaktif-Kapasitif'den bahsetmiştim. Peki UPS Cihazının içindeki AKÜ Gruplarının etkisini göz ardımı ediyorsunuz? Daha doğrusu ben UPS Cihazı derken, 10, 20,..30 KVA 'lık UPS Cihazlarından bahsetmek istemiştim...

Sistemde, UPS cihazı dışında çalışan başka cihaz olmadığı zaman UPS'in bu etkiyi yapması mümkünmüdür?

Bu durum uygulamalarda meydana gelmektedir. UPS cihazının kapasitif yazdırmasından kurtulmak için UPS'e ek bir aparat takılmaktadır. Fakat ne olduğunu bilmiyorum ve mantığı çözmek istiyorum...
Başa dön
Kayıt: 22 Eyl 2006
Mesajlar: 162

Offline
S_CAN
Tarih: 08 07 2008 13:57

Bugün 10kVA'lık bir UPS de ölçüm yaptım. UPS çıkışı boşta iken cos fi 0,99 (kapasitif) okudum. Yaklaşık 0,25kVAR kapasitif enerji çekiyordu. Elimde herhangi endiktif devre olmadığı için 500W'lık 220/24 bir trafoyu UPS girişine bağlayarak, kapasitif ten endüktife geçirdim.
Söz konusu UPS çıkışına 1,5kW lık direnç bağladığımda da kapasitif reaktif te bir değişiklik olmadı.
Yani 10kVA için 0,28kVAR reaktif sorun olur diyorsanız, 0,28kVAR'lık bir bobin bağlayabilirsiniz, diye düşünüyorum.
Bana sorarsanız, En ufak bir tüketim daha olduğunda cos fi 0,99'lara geliyor ki bu durumda girişe bir şey bağlamaktansa, basit bir yükün devrede kalmasını tercih edebilirsiniz. Eğer ekonomik olarak devrede kalması uygun olacak bir yükünüz yoksa, bu durumda UPS'i devre dışı etmeniz uygun olacaktır.
Bilmiyorum faydası oldu mu?
Başa dön
Kayıt: 06 May 2006
Mesajlar: 44

Offline
barexa
Tarih: 09 07 2008 15:19

o zaman,

devrede bulunan kapasitif karakterli UPS veya varsa aydınlatma sayacı kapasitif yazdırabilir diyorsunuz...? dogru mu anlamısım??
Başa dön
Kayıt: 22 Eyl 2006
Mesajlar: 162

Offline
S_CAN
Tarih: 09 07 2008 15:42

Doğrudur, kapasitif sayacı yazdırabilir, ancak bu mevcut tariflere göre faturalandırılacak bir tutar oluşturmayacaktır.
Başa dön
Kayıt: 06 May 2006
Mesajlar: 44

Offline
barexa
Tarih: 09 07 2008 19:49

ama 3-4 hafta sonunda kapasitif olarak ceza ya girebilme ihtimali var yine de??? ama problemi cozmek içinde bobin bağlayarak cözüme ulaşabiliriz...
Başa dön
Kayıt: 15 Şub 2007
Mesajlar: 20

Offline
Fahri Yetiş
Tarih: 10 07 2008 17:38

Eski nesil UPS ler kapasitif yük etkisi gösterebiliyor.Bu miktar,genellikle,UPS gücü ( kva ) * % 10 ( kvar ) mertebesindedir.
En doğrusu,bu miktarın ,analizör yardımı ile tespit edilmesidir.Bu reaktif gücü elimine etmek için,şönt reaktör kullanmak en basit çözümdür.
Başa dön
Kayıt: 27 Şub 2008
Mesajlar: 1
Konum: İstanbul
Offline
Feranol
Tarih: 15 07 2008 10:25

UPS'lerin de içinde akü gerilimlerini şoklayabilmek için "chocker" devreleri bulunur.Bunu amacı çıkış gerilimini 3 faz için +400V ile -400V dc gerilime kadar çıkarır. Tabi ki de bu gerilim kapasite uçlarında oluşur. Ondan sonra inverter katına geçer ve bir filtre devresi yardımıyla düzgün 380V AC sinüs elde edilir.

O nedenle UPS in içinde kapasitif bir durum vardır olmalıdır da zaten. Çıkışı güç faktörleri 1'e yakındır genelde.Ancak içlerinde bir kompanzasyon devresi yoktur.Eğer bir fabrikada çalışıyorsa fabrikaların güç panoları vardır güç faktörünü 1'e çekmek için. Ancak pano içeriğine bakarsanız sadece büyük sanayi tipi kapasitörlerden oluştuğunu göreceksiniz. Çünkü tüm makineler genelde Endüktif çalışır ve kapasiteler ile dengelersiniz. Ancak fabrika özellikle geceleri çalışmıyorsa makineler duracağından UPS sisteme kapasitif bir düç gönderecektir. Sizin de panonuz kapasitif olduğundan bunu karşılayamayacaktır. O zaman kapasitif yük yazacaktır saate.

Genelde farikalara satış yapılacağı zaman bayilerimize eğer büyük güçte UPS ler kullaılacaksa biz onlara UPS ile birlikte endüktif bir yük dengeleyici bağlamalarını öneriyoruz. Çünkü zamanında başımızdan buna benzer olaylar çok fazla geçti.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Nezir Tolga GÖNENÇ
inform Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
Technical Support
Başa dön


Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

UPS Kapasitif Yazdırırmı?


Benzer Konular
- kapasitif reaktans
- Kapasitif Sensörler
- kapasitif ve endüktif gerilim trafoları

- kapasitif sensörler

- kapasitif mikrofon devresi
- UPS kapasitif sorunu
- [b]omik, endüktif, kapasitif yükün harmonikle değişimi[/b]
- Kapasitif Algılayıcılar
- Kapasitif Sensör Okuma

- Indüktif ve Kapasitif Algılayıcılar

- HS1100 - Kapasitif sensör kullanımı

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based