Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


programlama hakkında bilgi (danışma)

Kayıt: 14 Şub 2008
Mesajlar: 9
Konum: E:Ü
Offline
hhhhhyavuz
Tarih: 10 07 2008 11:33

arkadaslar ben elektrik elektronik mühendisliğndeyim...

sorum şu:: her iki alandada çalısma sansım var hem elektrik hem elektronik , sizlere sorsam mezun olunca bizden istenen programlama dillerini söyleyebilirmisisniz ,milyonlarca program var diye yazmayın lütfen en genel ve en önemlilerini yazrasanız her iki alanda olursa sevinirim


Reklamlar
Kayıt: 28 Eyl 2007
Mesajlar: 77

Offline
tyildizak
Tarih: 10 07 2008 12:51

C iyi olur.
Başa dön
Kayıt: 11 Hzr 2008
Mesajlar: 117

Offline
nureddino
Tarih: 10 07 2008 13:37

Zor soru..


Mikroişlemciler için C , Bilgisayar için Borland C++ öneririm..
Başa dön
Kayıt: 10 Ağu 2006
Mesajlar: 123

Offline
enderpiyale
Tarih: 10 07 2008 14:45

Programlama konusunda temelini sağlam yapmak istiyorsan ve bu işe motivasyonlu olarak yılmadan çalışabileceğini düşünüyorsan C. Eğer zamanım yok hemende programcı olayım elektronik veya elektrik mühensilği yapmayı düşünmüyorum diyorsan C#. C'yi iyi öğrendiğin takdirde bir çok programlama dilini yarısına kadar bildiğini varsayabilirsin. Yeni bir dil öğrenmek istediğinde çok zamanını almayacaktır. Zaten çoğu C ve C++dan türemiş dillerdir.
Başa dön
Kayıt: 14 Şub 2008
Mesajlar: 9
Konum: E:Ü
Offline
hhhhhyavuz
Tarih: 11 07 2008 13:50

arkadaslar verdiğiniz cevaplar için tesekkürler....herkes genel olarak C üzerine yoğunlasmıs C benim bildiğim elektronik iç,in gerekli elektrik mühendisliği için gerekli olan en önemli programlama dili varmı?
Başa dön
Kayıt: 08 Eyl 2006
Mesajlar: 93
Konum: istanbul
Offline
mutevaggil
Tarih: 12 07 2008 10:16

dostum elektrik elektronik mühendisliği benim bildiğim kadarıyla dördüncü sınıfta ayrılıyor. sen tercihine göre bu iki daldan birini seçiyorsun, üstelik bu dallar da kendi aralarında alanlara ayrılıyor. mesela elektrik; yüksek gerilim, tesisat vs.. diye elektronik de haberleşme, endüstriyel elo. vs.. diye.

elektronikte karar kıldıysan ve haberleşmeci olmayacaksan,üretimde-argede çalışacaksan C/C++ şart. bunun yanında PIC,8051 ve ATMEL yaygın mikrodenetleyiciler. bunları da C ile programlamasını bilmen gerekir.

elektrikçiler genelde autoacad bilmelidirler proje çizeceksen. ve daha bir sürü değişik amaçlara hizmet eden programları var. mesela haberleşme alanı da öyledir. şirketlerin kendi özel script dilleri vardır. c'den ya da başka bir dilden türetilmiştir ve sen işe girdiğinde sana verecekleri eğitim sayesinde o dili öğrenirsin. bir arkadaşım ev otomasyonuyla alakalı bir işe girdiğinde kendisine 2 ay kurs verdiler, dokunmatik ekran programlaması için. ama dili bildiğimiz programlama dilleri değildi, c dili sentaksına yakın bir scriptti. programlama olarak, haberleşme-mobil iletişim deiynce bir de akla java geliyor tabi. bir de network-iletişim sektöründe CCNA MCSE gibi sertifkaların yararı olabilir. başka bir arkadaşım arkadaşım bu sertifakalardan birine sahibti askerden geldikten 1 hafta sonra koç nette işe girdi mesela.
Başa dön
Kayıt: 14 Şub 2008
Mesajlar: 9
Konum: E:Ü
Offline
hhhhhyavuz
Tarih: 14 07 2008 13:50

verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim
Başa dön
Kayıt: 16 Tem 2008
Mesajlar: 5

Offline
esen igde
Tarih: 19 07 2008 01:53

Bende elektrik elektronik muhendisligindeyim bence matlab, c++ cook cok onemli.. su an cok revansta olan cadence ve onun dali cadence skill super bi program tavsiye ederim:)
Başa dön
Kayıt: 16 Nis 2006
Mesajlar: 4
Konum: ankara
Offline
cingasku
Tarih: 19 07 2008 16:25

Dostum;

Elektrik-Elektronik çok geniş bir alan öncelikle bunların hepsinde azar azar bilgi sahibi olacağına seçtiğin spesifik yönlerde uzmanlaşmayı deneyebilirsin. Elektronik mühendisi için program öğrenmek çok zor bir iş değildir. Sorunun cevabına gelince kesinlikle C ve türevlerini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında elektrik projeleri çizeceksen aotucad;
ileri düzey simulasyon yapacaksan Matlab gibi programları bilmekte fayda var. İhitacın olan yada olabilecek diger seyleri zaten ihityacın oldugunda öğreneceksin canını sıkma mühendis arkadaslar ne demek isteidigimi anlamıslardır.
Başa dön
Kayıt: 19 Ekm 2007
Mesajlar: 168
Konum: İzmir,Tekirdağ
Offline
ozerdenizege
Tarih: 20 07 2008 21:31

Ege'de elektrik elektronik mühendisliğine girdiğimde daha 1. senemde 2 dönem birden c, biraz da c++ göstermişlerdi. Tabi o dönem cok yoğun anlaşılmaz ve yorucu gelmişti. Ama şu an cok faydasını görüyorum daha önce hiç görmediğim bir programlama dilinde yazılmış 2 3 örnek gördüğümde o dili az biraz çözebiliyorum. Artık 1. sınıfın ilk döneminde kaldırdılar c dersini yalnızca 2. dönem gösteriyorlar. İyi mi oldu gelen öğrencilerin gözünün korkmaması acısından iyi oldu ama ben o kadar çileden sonra bugün şikayetçi değilim iyi ki 2 dönem de cok yoğun bir şekilde göstermişler.

Bu dönem assembly dilinde mikroişlemci(8051) programladım mesela o da yeri geldiğinde cok etkili(kodlarının daha az hafızaya gerek duyması daha hızlı çalışması gibi) fakat projenin boyutu biraz büyüdüğünde assembly ile işin içinden cıkamıyorsun. C cok daha etkili ve kısa çözümler sunabiliyor. Makine diline en yakın dil olduğu için assembly öğrenmek genel makine işleyişini anlamak açısından mutlaka fikir veriyor. Ama dediğim gibi biraz hantal kalıyor. Şimdi 8051, PIC vb şeyleri programlamak için C kullanmaya başladım daha önce bildiğim içinde çok rahat ediyorum.

Yani diyeceğim şu ki gelecekte programlama ile ilgili bişeyler yapmayı planlıyorsan kesinlikle C öğren. Biraz kasabilir ama İnanılmaz rahat edersin...

İyi çalışmalar...
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

programlama hakkında bilgi (danışma)


Benzer Konular
- Metal Dedektörü Yapımı Hakkında Bilgi
- "gölge etme" güneş enerjisi hakkında herşey konulu açık oturum
- Orcad PSpice Kütühanesi Hakkında

- Bilgisayar Programlama Arasınav Soruları ve Cevapları

- C Programlama Ders Notları
- Algoritma ve Programlama (Sunum)
- PLC S7 200 programlama teknikleri
- mono bass anfisi hakkında yardım
- ccs ve pusula sensörler hakkında

- plc de programlama mantığı

- OpenGL Programlama

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based