Elektrotekno.com Ana Sayfa || Programlanabilir Cihaz ve Elemanlar || Microchip Pic Serisi


Picle ilgili çaylak soruları...

Kayıt: 03 Arl 2006
Mesajlar: 169

Offline
the_dalga
Tarih: 09 08 2008 12:10

Arkadaşlar ben pice yeni başlayan biriyim.Daha önce voltmetre vs yaptım ama bu sefer kod ve mikrodenetleyici yapısını anlamaya çalişiyorum.

Ben programlama dili olarak hep C kullanmiş biri olarak Pic Assembler de ki movlw ve movwf yi tam olarak anlamıyorum.Niye bir şeyi direk atayamıyoruz da bu registeri kullanma ihtiyacı duyuyoruz.

Sorum mantıksızsa kusura bakmayın.Böle daha çok soru çıkacak benden Sad


Reklamlar
Kayıt: 08 Eyl 2006
Mesajlar: 93
Konum: istanbul
Offline
mutevaggil
Tarih: 09 08 2008 13:17

bence güzel soru Smile bunun bir çok nedeni vardır. sorunu okuduğumda ilk aklıma gelen şu oldu.

PIC'in, kullandığın veri türlerini anlaması lazım. mesela MOVLW kullanarak aslında bir bakıma değişken (aslında sabit türü)tanımlamış oluyorsun. C ile PIC programladım diye yazmışsın, nasıl ki orada değişken tanımlamak zorundasın, int char vs...
burada da MOWLW diyerek kullandığın sayının, mesela 0x33, bir register değil de sabit (const) olduğunu belirtiyorsun. aksi halde direk verebilseydin, PIC onun bir sayı mı yoksa bir register no'su mu, nasıl anlayacaktı.

MOVLW 0x33
MOVWF PORTB

yazarask PIC' e aslında şöyle diyorsun:
PORTB'ye 33h sabitini atıyorum, 0x33 register içeriğini değil.. sakın karıştırma Smile
Başa dön
Kayıt: 30 Ekm 2007
Mesajlar: 81

Offline
pegassus
Tarih: 09 08 2008 16:30

mutevaggil in dediklerine aynen katılarak bende şunları eklemek istiyorum.
Herhangi bir porta veya değşkene atayacağımız değerin direkt yazılamamasının nedeni PIC in kısmen mikroişlemci teknolojisine göre eksik kalmasıdır. Kısmen diyorum çünkü profosyonel sayılabilecek devrelerdede kullanıdğımız PIC işini fazlasıyla yapmaktadır. Zaten PIC lere mikroişlemci yerine mikrodenetleyeci demek doğru olur. Bu durumda PIC açısından birsürü farklı tanımlamalar, birsürü değişkenler kullanmak mümkün olmuyor. Kısacası PIC ,üzerindeki "w" ye register edilmiş değerleri okur, işleme böre gerekirse sonuçları yine w ye yazar ve programına göre devam eder.
Başa dön
Kayıt: 03 Arl 2006
Mesajlar: 169

Offline
the_dalga
Tarih: 10 08 2008 17:52

YArdımcı olan arkadaşlara teşekkurler diğer bir anlamdığım nokta ise kesme isteği? Kesme isteği ne demek,ne için kullanılır neden çok öenmli?
Başa dön
Kayıt: 12 Nis 2008
Mesajlar: 901

Offline
esb72
Tarih: 10 08 2008 19:19

kesmeler


kesmeler işlemcinin vazgeçilmezi diyebiliriz.timer kesmesi,harici kesme ve diğerleri hepsi bizim program yapımızı kolaylaştırır ve aynı zamanda işlemcimizin verimli kullanılmasını sağlar.mesela timer kesmesi sayesinde sayac yapmak okadar kolaylaşırki hem zamanı sayıp hem bu arada işlemciyi başka işlerle uğraştırabiliriz.timer kesmesi oluştuğunda kesme proceduredeki işlermleri yapar ve geriye kaldığı yere geri döner.harici kesmedede dışarıdan işlemcimizin pinine gelecek high-low bilgiyi sürekli kontrol etmek zorunda kalmayız.işlemcimiz bunu kendi yapar ve interupt oluşturur.interupt proceduründeki kodlar çalıştırır.bu konuda aşağıdaki linke bir göze at istersen..
http://www.robot.metu.edu.tr/dosya/asm_tut_3.pdf
kolay gelsin
Başa dön
Kayıt: 08 Eyl 2006
Mesajlar: 93
Konum: istanbul
Offline
mutevaggil
Tarih: 11 08 2008 13:44

kesmeye örnek


esb72 ye ilaveten bir örnek vereyim:

Evde ders çalışıyorsun. evde bir sen bir de ufak kardeşin var. ve evinizin kapı zili bozuk. kapıda birinin olup olmadığını anlamak için kapıyı sürekli kontrol etmekten başka çaren yok. Ama senin ders çalışman lazım. o yüzden, hiç bir işe yaramayan kardeşine diyorsun ki, 30 saniyede bir git kapıya bak bakalım kimse var mı kapıda.

işte böyle ana programda sen ders çalışırken kesme alt programında kardeşin 30 saniyede bir kapıya bakıyor.
eğer kardeşin olmasaydı, sen işini bitirip (mesela kitaptan iki sayfa okuyup) kapıyı kontrol etmeye gidecektin. ama ya sen daha iki sayfayı bitirmeden kapıda birisi bekliyorsa ve kapı açılmadığı için sıkılıp gittiyse? o zaman sen her 2 sayfada bir gidip baktığında iyi be,kimse gelmemiş diyecektin. halbuki adam geldi ama kapıyı açan yoktu.

işte böyle periyodik işler için kesme kullanılır. sürekli kontrol etmek zorunda olduğun şeylerde kesme kullanırsın.

Aslında kesmelerde, benim verdiğim örnekteki gibi iki iş birden yapılmaz. yani örneğimde iki kişi vardı o yüzden iki iş birden yapılıyordu. (bu örnek sadece kesmenin gerçek hayattaki karşılığıydı.)

Normaldeyse, Kesmeye giderken ana programdaki iş durur (kardeşin kapıyı kontrole giderken sen ders çalışamazsın aynı bedende iki kişiymiş gibi). Ama bu işler PIC in içinde o kadar hızlı olur ki bizi her iki işimizde oluyormuş gibi algılarız bunu.

Hani tv mantığında 25Hzden fazlasını göz görmez olayı vardır ya. İşte bunun gibi de bu iki iş o kadar çabuk olur ki biz ikisi de aynı anda oluyormuş gibi hissederiz. bak aşağıdaki bir astable multivibrator var. yeşil Led ANA PROGRAM olsun, kırmızı led ise KESME olsun. Birisi açlışıyorken diğeri sönük.

Bunun frekansının kademe kademe öyle bir arttırız ki zaman gelir ikisini de yanıyormuş görürüz. işte ikisi de aynı anda çalışıyor deriz ama aslında göz yanılgısır. kesme de böyle işte.

Picle ilgili çaylak soruları...

biraz uzun oldu. ama kesmeler yeni başlayanların anlamakta en güçlük çektiği konudur. kendimden biliyorum anlayana kadar imanım kuvvetlenmişti Smile
Başa dön
Kayıt: 04 Nis 2008
Mesajlar: 49
Konum: sakarya
Offline
jungemed
Tarih: 11 08 2008 16:02

kardes bende yaklasık 6 aydır picle uğrasıyorum ılk basta anlamsı zor ama ılerde gayet anlasılıyo Very Happy yanlız bende senn gıbı c dılı bılıyordum yanlızca ve asembly ogrenmektense pic c ogrenmek daha kolay geldı Very Happy sana ccs yı onerırım gayet guzel ve anlasılması kolay hatta şu kitabı önere bilirim

http://www.kitapyurdu.com/kitap/127453/...amlama.htm

hatta kitapdaki örneklerin hazır açıklanmıs bır sekılde yazılmıs c dosyaları var sanırsam burda forumların bı bolumunde vardı sayet bulamazsan yollaya bılırım bana cok yardımcı olmustu Wink
Başa dön
Kayıt: 03 Arl 2006
Mesajlar: 169

Offline
the_dalga
Tarih: 11 08 2008 21:21

Verilen cevaplar özellikle günlük hayatmızla örneklenmiş beni çok tatmin etti teşekkur ederim.
C dilini biliyorum picde de hızlı aşama kaydederim haklısınız ama okulda mikroişlemciler dersinde assembler göreceğiz ve bu bölümün en zor son dersi.Ona da kolaylık olsun istiyorum.
Başa dön
Kayıt: 04 Nis 2008
Mesajlar: 49
Konum: sakarya
Offline
jungemed
Tarih: 12 08 2008 16:25

haklısın sanırsam sende benım gıbı elektrık elektonık ogrencısısın Very Happy sorm bende ogrenmek zorundayım Smile aslında c cok rahat ama kolaydan zora gecemk benım ıcınde bayag zo olacak Wink neyse artık sivilde c Very Happy okulda assembly Very Happy gercı bursa cogu ısın ustadları assembly den c ye gecmıs zaten ust sınıftakılerle konusunca asıl ısın mantıgını ve kullandıgımız piclerin yapısını ozaman ogrenıyorsun dıyo tabı assembly de asınca c bıraz cocuk oyuncagı kalıyo Very HappyVery Happy neyse sana basarılar Smile
Başa dön
Kayıt: 27 Arl 2007
Mesajlar: 29
Konum: İzmir
Offline
selsen
Tarih: 12 08 2008 17:07

Selamlar.

Arkadaşlar bu yazılanlardan şunu anlıyorum. Siz bir işlemci mimarisini bilmeden işlemci üzerine program yazmaya başlıyorsunuz. Hiçbir işlemcide akümülatörsüz çalışma olmaz. W register'ı bir akümülatör'dür ve tüm işlemler bunun üzerinden yürür. Ayrıca assembler ile programlama yapmamış olan arkadaşlar C'de kullanılan tüm komutların işlemcide direk işlendiğini zannederler. Ama bu bir yanılgıdır. Çünkü bir işlemci aritmetik temeller üzerine kurulur. C yada Basic komutları ise en kolay şekilde aritmetik işlemler ile tanımlanır. Bence işi gerçekten öğrenmek isteyen arkadaşlar assembler ile program yazmayı denemeliler.
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Picle ilgili çaylak soruları...


Benzer Konular
- Robotic ile ilgili kitaplar (Robotics Books)
- Yukarıdaki Alt Forumlara uymayan Elektronikle ilgili konuları bu bölüme açınız !
- Kou Statik anahtarlama Sınav Soruları Yardım!!

- Topraklama, kompanzasyon ve kacak akım hesabı ile ilgili autocad projesi

- jeneratörlerle ilgili staj dosyası
- Assembly- TMR0 kesmesi ile ilgili yardım
- Bilgisayar Programlama Arasınav Soruları ve Cevapları
- biyomedikal sistemler dersi sınav soruları
- Doğru Akım Makineleri Sargılar ile ilgili bir ders notu

- Gazi Üni. Mühendislik Fakültesi EM 362 Güç Sistem Analizi 1 Çıkmış Soruları

- Pano tasarım ve montajı sınav soruları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based