Elektrotekno.com Ana Sayfa || Teknolojik Haberler


Numara taşınabilirliği nedir?

Kayıt: 19 Ekm 2007
Mesajlar: 168
Konum: İzmir,Tekirdağ
Offline
ozerdenizege
Tarih: 19 08 2008 14:31

Avea’nın pazarı ve tüketici ihtiyaçlarını takip etmek amacıyla düzenli olarak gerçekleştirdiği Pazar araştırmalarının Nisan 2008 ayağı sonuçlandı. Tüm operatör kullanıcılarının içinde bulunduğu 1787 kişi ile yapılan bu araştırmaya göre tüketiciler “Numara Taşınabilirliği”nin ne olduğunu bilmiyor.

Kasım 2008’de hayata geçirilecek olan “Numara Taşınabilirliği” uygulamasının tüketiciler arasında bilinirliğinin ölçülmesi amacıyla Avea tarafından yapılan araştırmada;
• Numara Taşınabilirliği’nin ne olduğunu bildiğini söyleyenlerin oranı %8 olarak kaydedildi.
• Numara Taşınabilirliği’ni bildiğini belirten, katılımcıların %65’i uygulamanın tanımını doğru yaparken, numarasının değişmeyeceğini ancak başındaki kodun değişeceğini düşünenlerin oranı %35 olarak kaydedildi.
• Bu çerçevede, Numara Taşınabilirliği uygulamasını doğru bilenlerin oranı tüm GSM aboneleri içinde %5 olarak tespit edildi.
• “Uygun konuşma fiyatları“ ve “sunulan uygun fiyatlı tarifeleri” tüketiciler tarafından numaralarını taşımada öncelik verecekleri iki konu olarak belirtildi. Tüketicilerin operatör değiştiriken dikkate alacakları diğer unsurlar ise; “kapsama alanı”, “iletişim kalitesi, “uygun SMS ücretleri” ve “güvenilirlik” oldu

Avea, fiyat avantajları ve sunulan servisleri göz önünde bulundurarak abonelerin numaralarının başındaki kodu ile birlikte(11 haneli tel nosunun tamamı) , tercih ettikleri operatöre taşıyabilmeleri anlamına gelenNumara Taşınabilirliği’nin etkin bir şekilde uygulanması konusunda çalışmalarına devam ediyor. Numara Taşınabilirliği sayesinde, tüketiciler Kasım 2008’de diledikleri operatörden hizmet alabilecek, sahip oldukları numarayı değiştirmek zorunda olmadan, tercih ettikleri hizmeti ve fiyatları sunan operatörü özgürce seçebilecekler.


Reklamlar
Kayıt: 05 Ağu 2008
Mesajlar: 34
Konum: İstanbul
Offline
cobra61
Tarih: 19 08 2008 15:27

Bu konu ile alakalı benim de ufak bir anım var hazır konu açılmışken sizinle paylaşmak isterim . Belki duymuşsunuzdur İstanbulda bu numara taşınabilirliği konusunda Trukcell in Aveanın işlerini yapan Gantek diye bir firma var firma resmen bu kunu üztüne çalışıyor. Burada 1-2 ay staj yapan (Elektronik ve Haberleşme Müh Bölümü öğrencisi) arkadaşım stajı bittiğinde bana yav bu numara taşınabilirliği diyolar ama bu nedir diye gülünç bir soru sordu .
Başa dön
Kayıt: 19 Mar 2008
Mesajlar: 115
Konum: İZMİR
Offline
catacombet
Tarih: 19 08 2008 17:47

:)


cobra61 yazmış
Bu konu ile alakalı benim de ufak bir anım var hazır konu açılmışken sizinle paylaşmak isterim . Belki duymuşsunuzdur İstanbulda bu numara taşınabilirliği konusunda Trukcell in Aveanın işlerini yapan Gantek diye bir firma var firma resmen bu kunu üztüne çalışıyor. Burada 1-2 ay staj yapan (Elektronik ve Haberleşme Müh Bölümü öğrencisi) arkadaşım stajı bittiğinde bana yav bu numara taşınabilirliği diyolar ama bu nedir diye gülünç bir soru sordu .


ilgili bi arkadaşmış Very Happy
Başa dön
Kayıt: 19 Ekm 2007
Mesajlar: 168
Konum: İzmir,Tekirdağ
Offline
ozerdenizege
Tarih: 22 08 2008 00:57

Numara taşınabilirliğinde sona geliniyor


Numara taşınabilirliğinde test çalışmaları sürüyor. İlk numara operatörler arasında taşındı bile...

Abonelerin numaralarını başındaki kodu ile birlikte, tercih ettikleri operatöre taşıyabilmeleri anlamına gelen 'Numara Taşınabilirliği'nin etkin bir şekilde uygulanması konusunda Avea, çalışmalarına devam ediyor.

Bu doğrultuda üç operatörün katılımıyla gerçekleşen test çalışmalarında ilk numara operatörler arasında başarıyla taşındı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Avea Regulasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, "Yaptığımız testler gösteriyor ki, altyapımız ve Merkezi Veritabanı sayesinde taşıma sürecinin başlayacağı 9 Kasım 2008 tarihi itibariyle abonelerimiz, sorun yaşamadan işlemlerini sağlıklı bir şekilde yaptırabilecek" dedi.

Numara taşınabilirliği nedir?

Taşıma 5 aşamada bitecek

Abonelerin telefon numaralarını değiştirmeden operatör değiştirebilmelerine olanak tanıyan sistem olan 'Numara Taşınabilirliği' hayata geçtiği andan itibaren aboneler 5 aşamalı bir süreçten geçecekler. Bu aşamalar;

1. Abone, kimliğiyle birlikte bir Avea Yetkili Satıcısı'na gelir,
2. Avea Yetkili Satıcısı'nda, Numara Taşıma Başvuru Formu ve Avea Abonelik Sözleşmesi'ni dolduran aboneye, numarasını değiştirmeden kullanacağı Avea SIM kartı verilir,
3. Abonenin numarasını Avea'ya taşıma talebi diğer operatöre iletilir,
4. Diğer operatörün, kimlik bilgilerini kontrol edip taşınma onayını vermesinin ardından, aboneye Avea'dan hizmet almaya başlayacağı zaman SMS ile bildirilir,
5. Belirtilen tarih ve saatte abone yeni Avea SIM kartını cep telefonuna takarak kaliteli hizmeti uygun fiyata almaya başlar.

Tüm GSM kullanıcıları 'Numara Taşınabilirliği' hakkında detaylı bilgiye www.avea.com.tr adresinden ulaşabilirler.
Başa dön
Kayıt: 09 Nis 2008
Mesajlar: 109

Offline
zarta
Tarih: 10 09 2008 00:56

mağduriyet meselesi


anladığım kadarıyla, bu uygulama sonunda kimin hangi operatöre abone olduğu (numaraya bakılarak) anlaşılamamış olacak.

mesela birini aradığımız zaman turkcell hatta sahip olduğunu düşünerek arayacağız fakat karşımızdaki, avea hatta sahip olduğundan beklemediğimiz kadar masrafa gireceğiz.

operatör şirketler bunu görmezden mi geliyor yoksa bu konuda bir çalışmaları var mı?
yoksa yanlış mı anlamışım?
Başa dön
Kayıt: 19 Ekm 2007
Mesajlar: 168
Konum: İzmir,Tekirdağ
Offline
ozerdenizege
Tarih: 26 09 2008 23:32

Adım adım numara taşıma


Türkiye'de 64 milyon cep telefonu kullanıcısını ilgilendiren numara taşımada sona yaklaşılıyor.

Numara taşınabilirliği nedir?

1,5 ay sonra aboneler 3 GSM şirketi arasında mevcut numaralarını değiştirmeden dolaşabilecek. Vatandaşlar geçmek istedikleri cep telefonu operatörünün abone merkezlerine başvuru yapacak. Form doldurup numara değiştirmek istedikleri saati belirleyecek. Belirlenen saatte cep numarası taşınırken Turkcell, Vodafone ve Avea arasında bilgi alışverişi olacağı için kısa süreli kesinti olacak. Bu süre 15 dakikayı geçmeyecek. Taşıma sırasında ödenecek tavan ücretini Telekomünikasyon Kurumu önümüzdeki günlerde (TK) belirleyecek.

Şirketler abonelerden bu ücretin üzerinde para talep edemeyecek.
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, numara taşınabilirliği, kapsam alanı, kayıt dışı cep telefonları hakkında CİHAN'a önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'deki cep telefonu pazarının 23 milyar dolardan 27 milyar dolara çıktığını belirten Acarer, abone sayısının ise 64 milyonu geçtiğini dile getirdi. Nüfusa göre cep telefonu kullanma oranının yüzde 90'lara ulaştığına vurgu yapan Acarer, abone sayısındaki artışa paralel olarak firmalara kapsama alanlarını genişletme şartı koyduklarını ifade etti.

Operatörlerin 10 bin nüfuslu yerleşim yerleriyle yetinmeyip köy ve kasabalara vericiler koyduklarını dile getiren Üst Kurul Başkanı, "Artık cep telefonu sosyal bir ihtiyaç oldu. GSM şirketleri de ticari olarak köy ve kasabalara sistemlerini kuruyor. Turkcell, Vodafone ve Avea elinden geleni yapıyor. 2009'da Türkiye'de mobil haberleşmenin sağlanamadığı yer kalmayacak." dedi.

NUMARA TAŞIMASI GSM'DEKİ KAMPANYALARI ARTIRACAK

Milyonlarca abonenin merakla beklediği numara taşınabilirliğini "Tüketici hakkı" sözleriyle tarif eden Acarer, Avrupa ülkelerinin birkaç yıldır operatörler arasında geçişe imkan tanıdığını aktardı.

Numara taşıma ihtiyacının telefon numarasını değiştirmek istemeyen ancak avantajlı operatörlerden hizmet almak isteyenlerin taleplerinden doğduğunu kaydeden Başkan, uygulamanın GSM şirketleri arasında rekabeti doğuracağını ve abone kaybetmek istemeyen operatörlerin kalitesini yükselteceğini bunun tüketiciye kaliteli hizmet olarak yansıyacağını söyledi. Son dönemde yapılan ucuz konuşturma kampanyalarının artacağını belirten Acarer, taşıma işleminin abone merkezlerinden yapılacağına işaret etti.

ADIM ADIM NUMARA TAŞIMA

Başkan, taşımayı adım adım bir örnekle şöyle açıkladı: "Hangi operatöre geçmek istiyorsanız o firmanın abone merkezine giderek form dolduracaksınız. Ardından numara değiştirmek istediğiniz saati belirleyeceksiniz. 12.00 ile 17.00 saatleri arasında yapılacaksa bu süre içinde numaranız değişmeden istediğiniz operatöre geçeceksiniz. Burada iki operatör arasında bilgi alışverişi olacağı için 15 dakikalık kesinti olacak.

Sizi arayanlar bu sürede size ulaşamayacak. Bu süre bitiminde eski numaranızla yeni GSM şirketi üzerinden görüşebileceksiniz. Numara değiştirmenin ardından sesli uyarı yöntemi ya da sinyal ile sizi arayanlar uyarılacak. Bu numara değiştirdiğiniz göstergesi olacak."
Numara taşıyanlardan talep edilecek ücreti komisyon kararıyla belirleyecekleri bilgisini veren Acarer, caydırıcı olmayacak düşük bir tavan ücreti belirleyeceklerini söyledi. Taban ücretin 0 olacağına dikkat çeken Acarer, isteyen operatörün vatandaştan para almayacağını dile getirdi.


3 NESİL İHALESİ 2009'DAN ÖNCE YAPILACAK

Acarer, genişbant internet ve televizyon hizmetlerini cep telefonuna getirecek 3 Nesil cep telefonu ihalesinin 2009'dan önce yapılacağını söyledi. Cep operatörlerinin 3 N'ye uyumlu yeni sistemler kurduğuna işaret eden Acarer, "2 N'de kullanılacağı için kapsam alanı çok genişleyecek." dedi.

KARA LİSTEDE 7 MİLYON TELEFON VAR

Kacak cep operasyonunun birçok ülkeye örnek olduğunu dile getiren Acarer, şu anda 94 milyon kayıtlı cep telefonu bulunduğunu söyledi.
Türkiye'ye yasa dışı yollarla sokulan 7 milyon cep'in kara listede bulunduğuna dikkat çeken Acarer, "Kaçak ceplerin kayıt altına alınmasıyla 13,5 milyon dolarlık değer kayıt altına alındı. Çalıntı olayı ve gasp azaldı." diye konuştu. Acarer, ikinci el cep telefonu sektörüne yeniden şekil vererek ithal telefon kullanımını azaltacaklarını sözlerine ekledi.
Başa dönNumara taşınabilirliği nedir?


Benzer Konular
- PLC Öğrenmenin en kolay yolu nedir diyenler, bence link tam size göre
- 2 BLDC motor arasındaki fark nedir?
- SCADA nedir?, nelerden oluşur? diyenler için açıklayıcı iki tane e-kitap

- Pic Dahili EEPROM Ömrü Nedir-Nasıl Anlaşılır-Bozulabilir mi?

- Asenkron Motor Omaj Değeri Nedir?
- En iyi elektronik cizim programı nedir
- Seri iletişimdeki diğer pinlerin özellikleri nedir?
- Proteus daki bıdır nedir?
- Bu elektronik devre ne için kullanılır ? Adı Nedir ? (Acil-Elektronik)

- Deferkasyon nedir, neden kullanılır

- topraklama nedir..

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72