Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Staj defterleri


ARCELİK A.Ş Motor İşletmesi - Çerkezköy /TEKİRDAĞ - Staj Defterim

Kayıt: 11 Mar 2007
Mesajlar: 82

Offline
serbye
Tarih: 23 09 2008 12:24

Arkadaşlar iş yonetmeliği geregi fabrikada cekilen fotograflarn cıkarılmıs halde asagıda staj defterimi bulabilirsiniz. Dokumhaneden montaj sahasınai montajdan deneylere kadar yapılan tum detaylara ulaşabilirsiniz. Asenkron motorun tum uretim asamalarını ayrıntılı olarak acıkladım. Gerekli detaylar veya acıklanacak yer olursa bana ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin.

ARCELİK A.Ş Motor İşletmesi - Çerkezköy /TEKİRDAĞ - Staj DefterimBÖLÜM Elektrik Motorları İşl. – Gövde Gruplama SAYFA 10
YAPILAN İŞ Genel Maksatlı Motor Gövde Gruplama Çalış. TARİH 13.08.2008

Gövde hazırlama Sahası :

Bu sahada iki adet yarı otomatik, bir adet de tam otomatik kamalama tezgahı, iki adet kaynak tezgahı, bir adet kumlama tezgahı, bir adet honlama tezgahı, üç adet izolasyon yerleştirme tezgahı yeralmaktadır. Stator laminasyonları, üretim programına göre uygun ölçülerde paketlenerek stator çekirdek grubu haline gelir. 63-100-112 ve 132 frame motorların stator çekirdek grupları kaynak metodu ile diğer frameler ise kamalama yöntemi ile imal edilmektedir. Stator çekirdek grupları izolasyonları takılmak üzere diğer istasyona yönlendirilir. İzolasyonları takılan stator çekirdek grupları, sargı sahasına nakledilir.


Küçük Motor Sargı Sahası :

Gövde hazırlama sahasından gelen 63-112 frame stator çekirdek grupları sargı çekirdek grubu haline gelir. Yan sanayiden temin edilen çeşitli çaplardaki bakır teller işletme içinde depolanmaktadır. Uygun ölçüdeki tel sargı tezgahına bağlanır. Sarım talimatına uygun olarak sarılan bobin, uygun bir maşa vasıtası ile tezgahtan alınır ve yan taraftaki lamellerin üzerine yerleştirilir. Stator çekirdek grubu da bu lamellerin üzerine konulur ve kilitlenir. Bobinler, alttaki piston vasıtası ile çekirdek içine yerleştirilir. Daha sonra el operasyonları başlamaktadır. Faz arası izolasyon yerleştirme, uç bağlama ve kaynak, form verme ve dikiş operasyonlarından sonra %100 test edilen sargı çekirdek grupları verniklenerek montaj hattına iletilir.


Yıkama Motoru Endüvi Sargı Hatları :

Endüvi ve Stator Sagı Hatlarından gelen stator ve endüvi çekirdek grupları, montaj hatlarında sırası ile ;

Edüvi ve Statorlar Gruplanır. Tesbit civataları tork kontrollu makineda sıkılır.
Kömür fırçaları yuvalarına itilir. Bağlantı kabloları takılır. Motor elektriksel olarak test edilir. Yüksek Gerilim testi gerçekleştirilir. Fırça alıştırma için çalıştırılır. MQM testi yapılır. Son kontrolleri yapılır ve sevkiyat için ambara gönderilir.


Bobinaj Hattı

İlk önce sargılar arasına yerleşek olan faz arası izolasyon malzemeleri kesilir ve sargı uçlarına geçirilecek olan makaronlar kesilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra sargı sarma ve yerleştirme işlemine geçilir. Daha sonra çekirdek ölçü kontrolleri yapılır. Kanal izolasyonlarında eziklik veya kırılma kontrolleri yapılır. Bobin spir sayısı kontrolu yapılır. Bobin direnç değerleri kontrol edilir. Faz seksiyonları üçlü gruplar halinde R-S-T olmak üzere farklı büyüklüklerdeki üçlü gruba ayrılır. Daha sonra 6 tane 2-2-2 olmak üzere oluklara yerleştirilir. Kaç kutuplu olduğu bobin sayılarına göre belirlenir. Bu arada broş işlemi yapılır ve sargılar açılır. Sargı sarma ve yerleştirme işlemlerinden sonra fazlar arasına izolasyon malzeme yerleştirilir. Daha sonra makaronlar ile uç geçirme işlemleri yapılır. İçten dışa doğru w-v-u fazların uçlarına papuçlar takılır. Papuçlar ile bakırlar birbirlerine el ile kaynak yapılır. Kaynaktan sonra göz ve el ile statora form verme işlemi gerçekleştirilir. Fazlar etrafına örgü örülmesi için makinaya alınır. Makine dikişe alındıktan sonra sargı sıcaklığını ölçerek motorun kısa devre olmasını sağlayarak motorun kapanmasını sağlayan termik uçlar takılır. Termik takıldıktan sonra ön form ve gözle muayene yapılır ve daha sonra vernikleme kısmına geçilir. Statorlar verniklenerek birbirinden elle ayrılmış olan stator sargılarının sertleşerek birbirine değmesini ve rotor dönerken ısı etkisiyle sargıların genleşmesini engelleyerek kırılması zor aynı statot gövdesi kadar güçlü hale getirilir. Verniğin akışkanlık kontrolü yapılır, statorlar vernikten tamamen dışarı çıkartılarak sargıyı tamamen kapattığını kontrolü yapılıyor. Verniğin gövde üzerine, klemens kutusuna ve kamçı gruplarına bulaşmadığı kontrolü yapılıyor ve en sonunda verniğin kabarcık oluşturmadığı kontrolü yapılıyor.


ASENKRON MOTOR DENEY TALİMATI:

AMAÇ :
Bu talimat Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş. Ürün Mühendisliği Müdürlüğü Lab.ı bünyesinde senkron motorlara yapılacak deneyleri kapsar. İlgili proje mühendisi bu deneylerden uygun gördüklerini talep eder.

DENEYLER:
1.Motor Uyarma Deneyi
2.Empedans Deneyi
3.Hız-Moment Deneyi
4.Kilitli Rotor Deneyi
5.Devrilme Deneyi
6.Isınma Deneyi


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için serbye arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 04 May 2008
Mesajlar: 33

Offline
calivaron
Tarih: 10 10 2012 21:06

dosyadaki resimlerin hiçbiri gözükmüyor ne yazık ki..
Başa dönARCELİK A.Ş Motor İşletmesi - Çerkezköy /TEKİRDAĞ - Staj Defterim


Benzer Konular
- plc s7-300 staj defteri - e.o.c. elektronik otomasyon cihazlı
- Karel Elektronik A.Ş. Staj Raporu (Üretim ve Test Bölümü)
- Bilgisayar kontrol öğretmenliği - endüstri staj raporu

- Tedaş staj Defteri 20 Günlük 2009

- 3 Fazlı Asenron Motor Hız kontrol yöntemleri ve Micromaster 440 incelenmesi
- cnc step motor driver
- jeneratörlerle ilgili staj dosyası
- siemens logo soft üzerine staj defteri
- plc-otomasyon staj defteri

- Telekomünikasyon- Baz İstasyonu Staj Defteri

- Speed Control Of Dc Motor Using Pwm

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72