Elektrotekno.com Ana Sayfa || Pic ve diğer işlemci ve denetleyiciler ile yapılmış devreler, projeler


çok güzel kararlı çalışan sıvı tanklarda seviye kontrol sistemi pic 16f84A

Kayıt: 19 Arl 2008
Mesajlar: 37
Konum: ARGE-MÜHENDİSİ
Offline
r_tekes
Tarih: 02 01 2009 12:57

Merhaba Arkadaşlar,

Çoğu arkadaşımız sadece devrenin çalışıp çalışmadığı ve RF iletim mesafesi üzerinde durmuş, sadece bir arkadaşımız elektrodların DC voltajla eriyebilceğini belirtmiş, Ben iki yıldır seviye ölçüm cihazlarını üreten firmada AR-GE kısmında çalışıyorum şunu belirtmek isterim ki DC voltajla elektrodlarınız belli bir süre çalışır daha sonra erimeye başlar ve belli bir süre sonra çalışmaz duruma gelir. Bunu önlemek için iki yöntem kullanmak doğru olur birincisi alternatif gerilim vermek, ikincisi eksi alternansı olması şartıyla ayrıca frekansı yüksek olursa çok daha iyi olur; bir kare dalga göndermek bu elektroliz olayını ortadan kaldırır ve elektrodlarınız çok uzun ömürlü olur arzu eden arkadaşlarımızn www.ensim.com.tr sitesine seviye sensörleri için bakabilirler bu devreyi ciddi manada yapan arkadaşlarımız bunları kesinlikle gözardı etmesinler. Saygılarımla


Reklamlar
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 02 01 2009 14:35

korozyon


korozyona karşı benim kullandığım yöntem başka. prop olarak (sensör veya sonda da diyebilirsiniz, su ve toprakta denedim) AA, AAA, C, D (sırasıyla kalem, ince kalem/kumanda, orta ve büyük boy) tip pillerin içinden çıkan kömür çubukları (ferrit bar) kullanmıştım.
Başa dön
Kayıt: 04 Tem 2009
Mesajlar: 7

Offline
Diavolo
Tarih: 10 12 2009 16:28

Korozyon sorunu


Merhabalar;
Bu devre bitirme projemde gerçekleştireceğim bir devre. Şimdi, ben bu devreye DC uygulayacağım bunu bu saatten sonra (ana modülün mekanik kısmı tamamlandı) değiştiremem, korozyona dayanıklı elektrot olarak sn. timpati ferrit elektrot önermiş. Bunun sıvı tankına (veya bir bardağa) uygulanması konusunu biraz açabilir misin? Açıkçası ben bunu suyla yapacağım dolayısıyla korozyon benim için önemli bir problem.

Bir de merak ettiğim kullanacağımız tank metal olarak gözüküyor. 5V DC, 10K direnç ile tankın dibinden sürülüyor. Bu bağlantı noktası direk tanka mı yoksa sıvıya mı gidiyor/gitmeli? Benim için metal depo yerine delmesi kolay plastik vb. maddeler daha makbule geçecek. Kısacası ben bu devrenin sıvı tankı ile olan bağlantı kısımlarını netleştiremedim. Bu konuda bilgisi olan birisi beni aydınlatırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 11 12 2009 03:01

ref


yapılan işin adı "sıvı seviye ölçümü"dür; dolayısıyla bize karşılaştırma yapacağımız bir referans, bir temel gereklidir, tıpkı DC gerilim ölçümünün referansı olarak sıfır volt potansiyelli bir şase noktası veya AC gerilimdeki (özelleştirilmiş halde prizlerimizdeki 220V için) nötr veya toprak potansiyeli noktası gibi...

yani örneklerde metal olarak gösterilen tankın gövdesine bağlı olan uç aslında tankın tabanına (gerilimdeki sıfır poansiyelli şase noktası gibi) da gittiği için bize referans oluşturur. başlangıçta boş olan tank, yerçekimi etkisinden dolayı sıvıyla doldukça bu noktadan yukarıya doğru (ilk ölçüm seviyesinden en dış/üst seviye ölçüm noktasına doğru) ilerler.

bu açıklamalardan sonra tankınızın (veya denemede kullanacağınız çay veya su bardağınızın) metal olması gerekmiyor. referans probunuzu "kabınızın" en dibine yerleştirmeniz yeterli.
Başa dön
Kayıt: 04 Tem 2009
Mesajlar: 7

Offline
Diavolo
Tarih: 11 12 2009 07:52

Teşekkürler timpati. Projenin içindeki bir resimde metal depo olarak göstermesi beni yanıltmış olmalı.
çok güzel kararlı çalışan sıvı tanklarda  seviye kontrol sistemi pic 16f84A

Korozyon mevzuu üzerine pek yoğunlaşmamaya karar verdim. Çünkü en nihayetinde bitirme projesi. En geç 1 ayın sonunda devre hocada kalacak, seri üretime geçmeyeceğim Smile Bu yüzden elektrot olarak bakır kablo kullanmak niyetindeyim. Tabii daha iyi bir fikri olan yoksa..
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 11 12 2009 17:15

yalıtım


ne kullanırsan kullan, bulunduğu "nokta"ya gelinceye kadar yalıtılmış olmalı; sadece ucu iletken (elektrik iletkenliği olan sıvılar yani örneğimizde su için) olarak açıkta kalacak.
Başa dön


Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

çok güzel kararlı çalışan sıvı tanklarda seviye kontrol sistemi pic 16f84A


Benzer Konular
- Bilgisayar kontrol öğretmenliği - endüstri staj raporu
- TDA1524A ile Ton Kontrol (bas - tiz - medium - volume) *denendi*
- 3 Fazlı Asenron Motor Hız kontrol yöntemleri ve Micromaster 440 incelenmesi

- CNC Kontrol projesi

- rn171 wifi modul 802.11 bg pic,avr,arm, kontrol devreleri icin
- Akıllı Şarj Sistemi
- 1Hz-50Mhz Frekansmetre denendi çalışan.
- elektrotekno uyarılma sistemi
- sıemens s7 300-400 türkçe döküman (temel-ileri seviye)

- Zaman Ayarlı Paralel port ile 8li 220 V kontrol

- dtmf kontrol devreleri 1 röle - 2 röle - 4 röle mt8870

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based