Elektrotekno.com Ana Sayfa || Teknolojik Haberler


Müzik sektöründen kötü fikir

Kayıt: 12 Nis 2008
Mesajlar: 901

Offline
esb72
Tarih: 27 09 2008 00:36

CD’nin yerini alacağı söylenen yeni müzik medyası slotMusic başarısız olabilir.

CD satışlarının giderek düştüğü günümüzde müzik endüstrisini canlandırmak isteyen dev isimler, umutlarını bellek kartlarına bağlamış gibi görünüyor. SanDisk ve endüstrinin dört büyük devi (EMI Music, Sony BMG, Universal Music ve Warner Music), albümleri küçük bir microSD bellek kartında ve MP3 formatında satışa sunmaya hazırlanıyor.

slotMusic adı verilen kartlar 1 GB kapasiteye sahip olacak ve içerlerinde DRM koruması olmayan bir albüm ile birlikte gelecek. slotMusic her ne kadar büyük bir yenilikmiş gibi görünse de, aslında içerisine önceden müzik yüklenen microSD bellek kartından başka bir şey değil.

Ortalama 10 Dolarlık fiyat etiketiyle Kasım ayında piyasaya sunulması beklenen slotMusic kartlarının var olma nedeni şu şekilde açıklanıyor: “Kullanıcılar diledikleri bir albümü CD yerine slotMusic kartta almayı tercih edecek. Bu sayede kullanıcı, kartı alır almaz cep telefonuna ya da MP3 çalarına takabilecek ve hemen dinlemeye başlayabilecek. Hatta kartla birlikte sunulacak kart okuyucu yardımıyla şarkıları PC’de dinlemek ya da doğrudan PC’ye aktarmak mümkün olabilecek. Dileyenler, kartı daha sonra standart bir bellek kartı gibi kullanma şansına da sahip olabilecek.

Peki ama slotMusic gerçekten büyük bir fikir mi? Bizce bu fikir büyük olmanın çok uzağında; hatta baştan kaybetmeye mahkum bir fikir.

slotMusic neden başarılı olamaz?

1- slotMusic’in cep telefonu ya da MP3 çalarlar için çok kullanışlı olduğu söyleniyor. Şöyle bir düşünelim: Yeni bir albümü slotMusic içerisinde satın aldınız. Önce telefon ya da MP3 çalarınızı kapatmanız ve mevcut bellek kartını çıkartmanız gerekecek. Daha sonra slotMusic kartını yerleştirmek ve cihazı tekrar açmak zorundasınız.

Belki bu durum gözünüze çok da zor gibi gelmedi. Peki ama piyasadaki cihazların ne kadarı microSD desteğine sahip? Ayrıca birçok modelde kartı değiştirmek için bataryanın bile çıkartılması gerektiği unutulmamalı.

2- CD satışlarının düşmesi kullanıcıların CD’den soğuduğu anlamına gelmiyor. İşin aslı, kullanıcılar artık fiziksel medyalardan soğumuş durumda. Birçok cep telefonu üreticisi doğrudan MP3 indirme imkanı sunarken, iTunes her gün çok sayıda şarkı satmayı başarırken, CD satışlarının düşmesini doğrudan CD’ye bağlamak ve alternatif üretmek pek de doğru bir yaklaşım değil.

3- Günümüzde CD satın alanların büyük çoğunluğu, müziği cep telefonlarında değil, evlerindeki müzik sistemlerinde dinlemek istiyor. Müzik sistemlerinin ne kadarının microSD slotuna sahip olduğu konusundan bahsetmeye bile gerek yok herhalde…
Müzik sektöründen kötü fikir
http://teknolojikgelisim.com/2008/09/23.../#more-345
23 Eylül 2008


ReklamlarMüzik sektöründen kötü fikir


Benzer Konular
- Güneş enerjisi sistemi kuracağım - fikir pyalaşımı
- Fikir bilgi paylaşımı
- Isınabilir miyiz bir fikir verin

- Harika bir fikir: Air Swimmer :))

- c# forma müzik ekleme
- ADSL yi ortak kullananlara kötü haber
- Müzik Enstrümanlarının Seslerinin Sınıflandırılması
- FPGA başlangıç yardım ve fikir
- Bir fikir

- PWM Konusunda Fikir

- Televizyonlu Müzik Seti

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based