Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs.


kemal ceritlioğlu--transmisyon nedir? kaç çeşit transmisyon vardır?

Kayıt: 13 Ekm 2008
Mesajlar: 4

Offline
ATOMMY
Tarih: 15 10 2008 15:21

TELEKOMİNİKASYON.: Her türlü işaret, sembol, ses ve görüntünün ve elektrik sinyallerine dönüştürülebilen her türlü verinin kablo, telsiz, optik, elektrik, manyetik, elektromanyetik, elektrokimyasal, elektromekanik ve diğer iletim sistemleri vasıtasıyla iletilmesi, gönderilmesi ve alınmasıdır.
ASENKRON TRANSMİSYON
Seri veri transmisyonunda; alıcının, gönderilen karakterin başlangıcını ve sonunu algılayabilmesi için, verici ve alıcıyı senkronize edecek bir metod gerekmektedir. Asenkron Transmisyon, gönderilecek her byte için bir başlangıç bit' i ve bir veya iki sonlama bit' i işaretleyerek bunu sağlamaktadır. Bu başlangıç/sonlama metodu, özellikle mikro-bilgisayar sektöründe, en çok kullanılan transmisyon metodudur.

PARALEL TRANSMİSYON
Veri bitlerinin bir kısmını eş zamanlı bağımsız hatlar üzerinde genelde doğrusal olmayan biçimde iletme.

SENKRON TRANSMİSYON
Bitlerin ve karakterlerin sabit hızla bir zaman kaynağınca senkronize edilmiş bir transmitter ve receiver ile transfer edildiği veri iletimi. Böylece her byte’ı çevreleyen start ve stop bitleri elimine edilmiş olur ve asenkron iletime oranla çok daha yüksek verim sağlanır

SERİ TRANSMİSYON
Bir zamanda 1 bit veri gönderme. Paralel transmisyonla terstir. En yaygın iletim modu seride bilgi bitleri tek veri kanalı üzerinden sıralı olarak gönderilir.

TRANSMİSYON HATTI
İki veya daha fazla iletkenin düzenlenmesi bir koaksiyel kablo ya da bir yerden diğerine sinyal transferi için kullanılan bir dalga yolu.


Reklamlar

2 Kullanıcı bu konu için ATOMMY arkadaşımıza teşekkür ettiler
kemal ceritlioğlu--transmisyon nedir? kaç çeşit transmisyon vardır?


Benzer Konular
- PLC Öğrenmenin en kolay yolu nedir diyenler, bence link tam size göre
- 500 Watt Anfi Devre (PCB ARES Dosyası Vardır)
- otomatik kontrol ibrahim yüksel ve kemal sarıoğlu

- 2 BLDC motor arasındaki fark nedir?

- SCADA nedir?, nelerden oluşur? diyenler için açıklayıcı iki tane e-kitap
- Pic Dahili EEPROM Ömrü Nedir-Nasıl Anlaşılır-Bozulabilir mi?
- Asenkron Motor Omaj Değeri Nedir?
- En iyi elektronik cizim programı nedir
- Seri iletişimdeki diğer pinlerin özellikleri nedir?

- Turk Telekom Transmisyon Staji

- Proteus daki bıdır nedir?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based