Elektrotekno.com Ana Sayfa || Dijital devreler, projeler


Negatif iyon ve Ozon Jenaratörü (hava temizleyici)

Kayıt: 17 Ksm 2008
Mesajlar: 32
Konum: Yazilim
Offline
gungor87
Tarih: 01 12 2008 01:44

Göktay Alpman beyin Antrak.org sitesinden vermis oldugu Negatif iyon Jenaratörü deveresini yaptim.
http://antrak.org.tr/index.php?option=c...amp;id=849
Negatif iyon ve Ozon Jenaratörü (hava temizleyici)Negatif iyon ve Ozon Jenaratörü (hava temizleyici)Negatif iyon ve Ozon Jenaratörü (hava temizleyici)
Pekiyi de elektronik bir alet nasıl olur da havayı temizler? Bu aletlere (precipitator, air purifier, electrostatik cleaner) gibi adlar veriliyor. Evlerimizde, işyerlerinde veya insanların topluca bulundukları kapalı yerlerde kullanılan ve fiyatları bir hayli yüksek olan bu aletlerin çalışma prensipleri şöyle: Hava belli bir yerden cihazın içine emiliyor, bu ilk girdiği yerde bulunan mekanik bir filtreden süzülüyor, daha sonra (odor filter) denilen ve aktif karbon zerrelerinden yapılmış bir koku filtresinden geçiyor, bundan sonra işe elektronik giriyor ve bir miktar zararlılardan arıtılmış hava Elektrostatik filtreye giriyor. Bu filtrede 6 ila 7.5 kilovolt'luk bir DC. elektrik yükü var. Hava, ön yükleme telleri ile + yükle yükleniyor biraz ileride eksi yükle yüklenmiş plakalar var, elektriğin basit yasalarından biri olan "aksi yüklü kutuplar birbirlerini çeker" nedeniyle filtreye giren havanın içindeki tüm mikroskopik partiküller bu plakalara yapışıyor. Şimdi içindeki tüm zararlılardan temizlenmiş hava çıkıştaki son mekanik filtreye doğru yönlendiriliyor ama bu arada içine bir miktar "OZON" yani O3 katılıyor ve dışarı veriliyor. İşte size basitce anlatılmış bir elektronik hava temizleme cihazının çalışma prensibi. Pekiyi de ozon ne iş yapıyor? Yağmurlu ve şimşekli havalardan sonra burnumuza keskin bir koku gelir, bu şimşeğin çakması sırasında ortaya çıkan çok yüksek elektrik deşarjı nedeniyle oluşan ozon gazının kokusudur. Bu sırada hava pırıl pırıl bir görünümdedir, içinde toz diye birşey kalmamıştır. Ozon negatif olduğu için havadaki pozitif yüklü partiküllerle birleşir, onları ağırlaştırır ve yere çökmelerine sebep olur. Yukarda elektronik bir hava temizleme cihazının çalışma prensibini anlatmıştım. Böyle bir cihazı elde yapmak çok zor olacağına göre, acaba başka bir şekilde havayı temizleyebilecek bir alet yapamazmıyız? Yaparız. Bu en basitiyle bir iyon jeneratörüdür. Devre şeması ve yerleştirme planıyla baskılı devresi aşağıda görülen sistemi kurmak ve şebekeye bağlamak yeter. Montaj sırasında çok dikkat edilecek hususlar var, şöyle ki:

Kullanılacak diyotlar en az 1000V.'luk olmalıdır (1N4007) gibi, kondansatörler en az 630V. olmalıdır. Malzemeleri lehimlerken, lehimlerin kesinlikle pürüzsüz olması gerekmektedir. Aksi halde sivri uzantılardan istenmeyen deşarjlar meydana gelecek ve cihazın randımanlı çalışmasını engelleyecektir. Sistem bir cascade bağlantı sistemidir. Her katlanmada voltaj yükselecek ve sonunda 7,5 KV. gibi bir yüksek voltaj oluşacaktır. Son kısımdaki 10 adet 3.3 MOhm.'luk dirençler katiyen eksik konulmamalıdır. Bu dirençler akım limitleyici dirençlerdir ve iğneye dokunulması halinde oluşacak şoku önlerler. Çıkışta bir dikiş iğnesi kullanılmaktadır. Zamanla iğnenin ucu korozyona uğrayacağından, arada bir çıkarılıp temizlenmelidir. İğne arada bir çıkarılacağına göre baskılı devre üzerine monte edilecek ve sivri çıkıntıları olmayan bir klemense monte edilebilir. Tüm sistem sağlam bir plastik kutunun içine konmalı, sadece iğnenin çıkacağı ufak bir delik bırakılmalı ve iğnenin üzerine ucu açıkta bırakılacak şekilde bir plastik makaron geçirilmelidir. Herşey bittikten ve esaslı bir kontroldan geçirildikten sonra enerji verin, avucunuzun içini dilinizle ıslatın ve deymeyecek şekilde iğneye yaklaştırın. Avuç içinizde bir serinlik hissedeceksiniz. Bu oluyorsa, cihaz mükemmel bir şekilde çalışıyor demektir.

Hissedeceğiniz serinlik avuç içine çarpan negatif iyonların meydana getirdiği bir effektir. İğneyi baskılı devreye en kısa yoldan temas edecek
şekilde yerleştirin, iğne derken normal bir dikiş iğnesini kastediyorum, yorgan iğnesi değil. Yani boyu aşağı yukarı 3cm. filan olmalı...Yapacak arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim....ÖNEMLİ NOT: Aşırı solunması halinde OZON solunum sisteminde tahribata sebep olur. Bu bakımdan ASTIM hastalarının dikkatli olmaları ve cihazın BANYO gibi aşırı nemli yerlerde kullanılmaması şiddetle tavsiye olunur...


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için gungor87 arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 28 Şub 2007
Mesajlar: 230
Konum: Eskişehir
Offline
crocodile
Tarih: 01 12 2008 23:41

teorik olarak baktıgımızda mantıklı görünüyor ama pratikte nasıl bi sonuc verir onu merak ediyorum. bide bu devrede dijital olan nedir onu anlayamadım
Başa dön
Kayıt: 17 Ksm 2008
Mesajlar: 32
Konum: Yazilim
Offline
gungor87
Tarih: 02 12 2008 02:12

24 saattir calisiyor. 7500 v oldugu icin olcu aleti ile ölçemiyorum. Elektrik atlama sesi geliyor.ne kadar verimli calistigini daha anlayamadim. salonda duruyor . salon genisligi 5 mt uzunlugu 7 mt yukseklik 2.5 mt . oda eskisi kadar sigara kokmuyor. gözlemlemeye devam ediyorum. daha once bu devreyi yapmis olan arkadaslarinda gözlemleri yazmalari bekliyorum.
Başa dön
Kayıt: 20 Ksm 2006
Mesajlar: 48
Konum: samsun
Offline
serkanozturk
Tarih: 13 03 2012 19:15

Arkadasım sizce bu devre atık su arıtımı içinde kullanılabilirmi?
Başa dön
Kayıt: 30 Arl 2009
Mesajlar: 159

Offline
kudretuzuner
Tarih: 13 03 2012 20:27

Negatif iyon ve Ozon Jenaratörü (hava temizleyici)


Merhaba
Ozon bildiğiniz gibi üç atom oksijen ihtiva eder.Kararsız olan bu gaz hafif sarımsak kokusunu andırır.Üç atom oksijen sabit kalmaz tek oksijen atomunu serbest bırakır.Böylece yakıcı,dezenfektan ve iş gören oksijenin tek atomudur.Bu tek atomlarda böyle kalmaz bir başka tek atom ile birleşerek iki atomlu bildiğimiz zararsız oksijene dönüşür.Bunlar bilinen konulardır,yazmamın nedeni ise uzun süre tek atom oksijen solumanın AKCİĞERLERDE tahribat yaptığıdır.Özetle sarımsak kokusunu andıran havayı sürekli solumak tek atomlu oksijen solumak demektir.
Tekrar merhaba
Böyle bir projeyi seneler önce iş yerime yapmayı düşünüyordum ama hem boş vaktim yoktu hemde daha kullanışlı olan UV lamba ile yapmıştım(dezenfeksiyon için).Kütüphanemi araştırdım buldum."elektor December 1982"baskı devresi de dahil tüm açıklamalar var.Burada paylaşmanın Legal olup olmadığını bilemeyeceğim.
Başa dönNegatif iyon ve Ozon Jenaratörü (hava temizleyici)


Benzer Konular
- Soğuk hava deposu projesi
- Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. staj defteri
- Hava temizleme devresi

- yüksek gerilim uzun hava hatlarında seri kompanazasyon ppt

- soğuk hava elektrik örneği
- soğuk hava depo örneği
- 4 adet PIC proje(negatif ADC,LM35 term,24LC512 Harici eeprom,DS1302 ayarlı saat)
- Lityum iyon piller hakkında sunu
- LF347 ile Basit sinyal jenaratörü

- Devlet Hava Meydanları İşletmesi ingilizce staj defteri

- Negatif mantık VE kapısı için Vo nedir ?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based