Elektrotekno.com Ana Sayfa || Devre ve proje istekleriniz


Djital Power supply

Kayıt: 26 Arl 2005
Mesajlar: 647
Konum: İstanbul
Offline
gevv
Tarih: 05 05 2006 20:57

Selam arkadaslar gordugum kadarıyla burada microcontroller konusunda işi bilen uzman becerikli arkadaslar var biz geri kaldıkSmile benim istegim akım ve volt ayarı djital yani up down buton ile ayarlana bilecek + olarak akım ayarı gostergeden gorularek ayarlanabilecek yani cıkısı 12v ayarlıyoruz akımıda 2a seciyoruz 12v 2a alıyoruz vede tek gostergeden akım ve voltajı gorebilmek
te verdigim guc kaynagı seması oldukca kaliteli guzel bir tasarım bu devreyi kontrol edecek bir picli devre yapabilirseniz super olur:)
http://www.antrak.org.tr/gazete/102003/...supply.gif

yapan arkadasa bende bu devreden bir tane hazırlarım tum malzemeler benden Trafo pic vs vs en guzel sekilde baskı devresi hazırlanmıs calısır halde teslim ederim


Reklamlar
Kayıt: 22 Nis 2006
Mesajlar: 701

Offline
ete
Tarih: 05 05 2006 23:57

@Gevv

Aslında bugünlerde digital güç kaynakları konusunda fikir jimnastiği yapıyordum. Açtığın başlığı görünce bildiklerimi paylaşayım istedim.
Geçen yılın başlarında nette bir devre görmüştüm. Devrenin prensibi hoşuma gittiği için bir arkadaşım (Nurim) ile birlikte hemen yapmaya koyulduk. Sonuç kısmen başarılı idi . Kısmen diyorum çünki devrede bazı problemler vardı. En önemli problemde cihazı kapattığınız zaman besleme katındaki kondansatörler geç boşalıyor ve kontrol katı voltajı sıfırlandığı için devre, çıkışa 25V 'un tamamını bir iki saniye müddetlede olsa basıyor idi. Bunu devrede bağlı picli devrelerim yanınca acı bir şekilde anladım.
Diğer bir sorunda devrede LT1491 kodlu Rail to Rail Opamp kullanılmış olması idi. Bu opamp ülkemizde bulunmuyor. Linear Tech firmasından numune istedim. Sağ olsunlar 2 adet gönderdiler. Birini kısa süre içinde yaktım. Sebebini bende bilmiyorum. Diğerini arkadaşıma vermiştim. Bu nedenle devre üzerinde bazı tadilatlar yapıp LT1491 yerine LM358 kullanmaya karar verdim. Diğer problem konusunda bazı çözümler düşünmüştüm. Ancak en iyisi devrenin sahibi olan Kanadalı vatandaş ile görüşüp bir çözüm bulabilirmiyim dedim. Ancak kendisi ile epeyce yazışmamıza rağmen arkadaş sürekli başka sorunlardan bahsediyor idi. Kısaca onun sorunların farkında olmadığını düşünerek kolları sıvadım. Öncelikle çıkışta voltaj oluşma olayını LT1491'in besleme bacaklarına 1 adet 3300 Mf 40V kondansatör atarak giderdim. Sonra LT1491 in yerine bir adaptör kartı hazırlayarak 2 adet LM358'i 1 adet LT1491 şeklinde yerleştirip direkt entegrenin soketine taktım. LM358 rail to rail olmadığı için hemen amper ve voltaj östergelerinde fazlalıklar ortaya çıktı. Bunu gidermek için yani bir off-set ayarı yapabilmek için devrede bulunan LM317 ye 1 adet ayarlı direnç ilave ederek verdiği voltajı artırdık. Normalde 1,2V üretecek şekilde planlanan LM317 nin çıkış voltajını ayarlayarak 1,8 Volt dolayında off-set olayını hallettik. Böylece voltaj ile amper göstergelerini düzelttik. Şimdi alet güzel çalışıyor. Sorunuda yok gibi. Gibi diyorum çünki amper göstergesini beğenmiyorum. Çok sık değiştiğinden amper değerini takip etmek bazen zorlaşıyor. Özellike motor vs. bağlarsanız. Bu sorunu gidermek için programı kendim yazmaya karar verdim. Yazdımda . Henüz yeni bitti ve deneme fırsatım olmadı. Ancak isis simulasyonları doğru çalıştığını gösteriyor. Yinede denemek lazım. Programın vereceği neticeye göre amper ve volt göstergelerinin daha stabil kalması için bazı teknikler geliştirdim. Bunu diğer güç kaynağında kullandım (kullanmak zorunda kaldım) ancak henüz bu devrenin programına tatbik etmedim. Sonuca göre hareket edeceğim.

Epeyce kafa şişirdim galiba. Devre şeması ile diğer bilgileri aşağıda veriyorum. Yapmak isteyen olur ise yardımcı olurum.
Devre iyi bir devre bence herkeste bir tane olmalı.

Bu arada svitching mod da çalışan başka bir sistem üzerinde çalışmaktayım. Bu sistemde PWM kontrollu bir switching güç katını butonlar yardımı ile set edilen amper ve voltaj değerlerinde çalıştıracak şekilde bir program yazdım. Hakkını yememek lazım Devre kısmını arkadaşım Ahmet Bağcı halletti. Aslında çok amaçlı bir sistem bu, güç kaynağı, akü şarjı (istenilen amper ve voltajda) , akü deşarj aleti vs. Ancak henüz prototip aşamasında olan bu cihazın yalnızca güç kaynağı kısmını çalıştığından emin olduktan sonra belki ileride yayınlarım. Zira diğer kısımları arkadaşıma aittir o isterse ancak yayınlarım.

Ete
Başa dön
Kayıt: 26 Arl 2005
Mesajlar: 647
Konum: İstanbul
Offline
gevv
Tarih: 06 05 2006 08:59

çok tesekkurler Ete kardes uzun uzun anlatmıssın sagolasın devre benim istedigim gibi nerdeyse:) LT1491 için yardımcı olabilirim sanırım 1 ay içinde 10 adet fln getitrtebilirim umarm:) eger bu devreyi geliştirecem dersen birde su kondansatorun gec bsalma olayı r1 ak 10w deger yuksek gibi bunun yerine 560 ohm kullanılsa bel ki sorun cozulur birde elektorda (hangi sayı hatırlamıyorum) boyle bi proje vardı onada bir bakı ver istersen fikir edinirsiniz gerci ben gaza geldim:) hemen bulurum:)

şimdi kafama takılan bir soru var devreyi 0..30v 0...5a yapabilirmiyiz

bu arada svitching mod olayında elimden gelen yardımı yaparım analog kısımda:) nede olsa smps olayınna 4 yılımı verdim:) bi katkımız bulunsun isterseniz tabi
Başa dön
Kayıt: 22 Nis 2006
Mesajlar: 701

Offline
ete
Tarih: 06 05 2006 10:34

@Gevv,

Geç boşalma sorunu direnç ile çözülebilir ancak daha küçük değerli dirençler devreden akım çekiyor ve çok ısınıyorlar. Bence diğer çözüm daha uygun.

Elektro daki devreyi biliyorum. Kontrol kısmı hemen hemen aynı bu devre ile. Zaten kontrol konusunda başka bir alternatif düşünülemez bence. Bu kontrol devresi her şeyi hallediyor. Akım sınırlamasından tut da voltaj sınırlamasına kadar her şeyi.
Elektor daki devrede 16F84 kullanılmış ve tabiiki ADC ler ilave gelmiş. Sanırım bu Kandalı da oradan esinlenerek bu devreyi yapmış. Elektor daki devreyi yapanlar var ve memnun değiller.

0-30V ve 0-5 A için öncelikle amper için herhangi bir şeye gerek yok. Yapılacak iş programa 5 amperi geç şeklinde bir komut koymak yeterli. Voltaj içinde programda sınırlama var aslında o kısmınıda bir deneyip sınırlamayı kaldırarak nerelere yükselebiliriz bakmak lazım. Belkide kontrol kısmında bazı tadilatlar yapmak gerekebilir.
Ayrıca opamp 30 Volta kadar çalışıyor. Bu şekli ile 30 Voltu kontrol edemez. En azından 40 Volta kadar çalışan Cmos, Rail to Rail bir Opamp bulmak lazım gelir bu iş için.

Devreyi bu hali ile yapacaksan LM358 ler iş görüyor. Ancak illa orjinal olsun dersen LT1491 leri getirtsen iyi olur. 1 adet bende isterim doğrusu.

Ete
Başa dön
Kayıt: 26 Arl 2005
Mesajlar: 647
Konum: İstanbul
Offline
gevv
Tarih: 06 05 2006 10:49

ok LT1491 için en kısa zamanda cevap vericem bide sizin devrenin yeni versiyonun buldum sanırım
Başa dön
Kayıt: 22 Nis 2006
Mesajlar: 701

Offline
ete
Tarih: 06 05 2006 13:21

Yeni versiyonu biliyorum. Adamla yazıştıktan sonra komple devrede tadilat yapıp yeni bir devre yayınlayacağını söyledi. SOnradan yayınladı da. Ancak yayınlanan bu yeni versiyon öncekinden daha iyi değil. Çünki sorunları analog olarak çözmeye çalışıyor. halbuki bir kısmı devreden ve bir kısmıda programdan hallolabilecek sorunlar idi.

Ete
Başa dön
Kayıt: 26 Arl 2005
Mesajlar: 647
Konum: İstanbul
Offline
gevv
Tarih: 07 05 2006 14:16

ete çook tesekkurler ama nediyem ben bu sorunlu devreden kıllandımSmile simdi bu pic olayından hiç anlamadıgım için okadar ugrasıp devreyi yapıp sonrada ortada kalmak beni uzer:)
simdi sadece voltaj ve akım gostergesini verdigim devrede kullana bilirmiyiz
http://www.antrak.org.tr/gazete/102003/...supply.gif
Başa dön
Kayıt: 22 Nis 2006
Mesajlar: 701

Offline
ete
Tarih: 07 05 2006 20:20

Verdiğim devrede akım voltaj ölçümleri 2 şer kademeli opamp ile yapılmaktadır. İlk opamlar kullanılarak ve uygun adaptasyonlar yapılarak istediğin yapılabilir. Uğraşmak lazım.

Ete
Başa dön
Kayıt: 26 Arl 2005
Mesajlar: 647
Konum: İstanbul
Offline
gevv
Tarih: 07 05 2006 20:43

bu arda elektorun Digital Benchtop Power Supply hex dosyalarını sourcecode dosyalarını PC-Unit her seyini buldum:) belki işine yarar
Başa dön
Kayıt: 08 May 2006
Mesajlar: 4

Offline
rekor
Tarih: 09 05 2006 00:18

selam Benimde senin bahsettiğin gibi bir çalışmam var Halen bitmedi, Bitirince yayınlayacağım. benim 1 senedir kullandığım 0-30v 10A kaliteli power supply min şemasını ekliyorum sorunsuz ve yüksek frekans tan etkilenmiyor ben bu power supply üzerinde çalışıyorum, pic ile kontrol etmek için uğraşıyorum belki sanada yardımcı olabilir
Başa dön


Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Djital Power supply


Benzer Konular
- Electrical Power Distirbition Project(Newton Rapson Method)
- Power Electronics: Converters, Applications, and Design
- Ned mohan power electronic 3rd edition solutions'a ihtiyacım var

- power elektronik

- 9 Voltu 170 Volta Dönüştüren Power Supply (Ayarlı)
- High Frequency Switching Power Supplies: Theory and Design
- TEİAŞ Defence Plan of Turkish Power System
- Power Quality Teaching Tool
- 30watt fm band rf power anfi (25-30km mesafeli 88-108mhz)

- Electrical Power Systems: Design and Analysis

- Switch Mode Power Supply (SMPS) Topolojileri - 1

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based