Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Ders notları


Dumlupınar Uni - Güç Elektroniği Ders Notları

Kayıt: 14 Ekm 2008
Mesajlar: 31

Offline
burock
Tarih: 21 01 2009 00:14

Dumlupınar Uni - Güç Elektroniği Yrd. Doç. Dr. Bekir MUMYAKMAZ hocanın ders notlarıdır...
herkese kolay gelsin...


GÜÇ ELEKTRONİĞİ
Güç elektroniği elektrik mühendisliğinde enerji ve elektronik bilim dalları arasında bir bilim dalıdır. Temelde bir kaynaktan yüke verilecek elektrik enerjisinin; yükün gerektirdiği uygun bir şekle sokulması ve denetlenmesi konularını inceler. Güç elektroniğinin ilk çalışmaları AC den DC eldesi için yapılmıştır. Önceleri mekanik dönüştürücüler, sonra civa buharlı doğrultucular kullanılmıştır. Yarı iletken doğrultucular 1920-30 yıllarında ortaya çıkmış; 1950 de de ilk yarı iletken diyotlar yapılmış, 1957 de ise tristörler imal edilmiştir. Tristörün icadı güç elektroniğinde devrim yaratmıştır. 1974 yılında ilk mikroişlemcilerin piyasaya sürülmesiyle güç elektroniği dalında çalışanlara yeni ufuklar açılmıştır.
GÜÇ ELEKTRONİĞİNİN UYGULAMA ALANLARI
Güç elektroniğinin uygulama alanları son yıllarda hızla artmış; iletişim, savunma, güç üretimi, iletimi ve dağıtımı, enerji dönüşümü, ulaşım ve tüketici elektroniği gibi her alana yayılmıştır. Uygulama alanlarını dört kategoride inceleyebiliriz:
1- Elektrik makinalarında sürücü ve denetim sistemleri: Bunlar Ac veya DC; değişken veya sabit hızlı sistemler olabilir. Ufak servo motorlardan çok yüksek güçlü endüstriyel pompa sürücülerine kadar değişkendir.
GÜÇ ELEKTRONİĞİNİN UYGULAMA ALANLARI
2- Endüstriyel süreçler: Elektroliz ve metal kaplama gibi kimyasal süreçlerde kullanılan doğrultucular, endüksiyon fırınları, elektrik kaynak sistemleri gibi uygulamalardır. Bu grubun özelliği elektromekanik elemanlar içermemesidir.
3- Güç kaynakları: Elektrik enerjisinin bir şekilden diğer bir şekle genellikle diğer bir elektronik sistemi beslemek amacıyla dönüştürülmesi amacını taşıyan uygulamaları içerir. Hastaneler veya bilgisayar sistemlerinde kullanılan kesintisiz güç kaynakları ve DC/DC çeviriciler örnektir.
GÜÇ ELEKTRONİĞİNİN UYGULAMA ALANLARI
4- Kaynak / Kullanıcı arabirimleri: 3. kategori ile kesin bir ayırımı yoktur. Değişik frekanslardaki şebekeleri birliştiren DC bağlantı sistemleri; yüksek hızlı generatörlerle elektrik şebekeleri arası frekans dönüştürücüleri güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik sistemlerdeki güç düzenleyicileri örnek verilebilir.
GÜÇ ELEKTRONİĞİ DEVRELERİNİN SINIFLANDIRILMASI
Bir kaynaktan alınarak bir yüke verilecek elektrik enerjisinin yükün gerektirdiği uygun bir gerilim ve frekansa dönüştürülmesi için kullanılan güç elektroniği devrelerine genel olarak güç dönüştürücüleri denir. Güç dönüşümü dört ayrı biçimde yapılabilir:
GÜÇ ELEKTRONİĞİ DEVRELERİNİN SINIFLANDIRILMASI
Dönüşüm şekline göre:
Doğrultucular (Redresör, Rectifier): Sabit genlik ve frekansta bir AC kaynaktan DC eldesinde kullanılırlar. Denetimli ve denetimsiz olmak üzere iki sınıfa ayrılırlar. Denetimsiz:Diyotlarla ve çıkış gerilimi ortalaması sabit; Denetimli: 0 ila max. Arasında ayarlanabilir, ayrıca negatif gerilim elde edilebilir, güç yönü değişir.
Eviriciler (Ondülör, Inverter): Bir DC kaynaktan bir veya çok fazlı AC eldesinde kullanılır. DC giriş genelde sabittir. AC çıkış genliği ve frekansı sabit veya değişken olabilir.
DC Kıyıcılar : Sabit genlikli DC den ayarlanabilen DC eldesinde kullanılır.
AC Kıyıcılar : Sabit genlik ve frekansta (temel frekans) bir AC kaynaktan aynı frekansta ancak değişken genlikli AC eldesinde kullanılır.
Ara devreli çeviriciler :Sabit bir DC kaynağından ayarlanabilen bir DC veya sabit bir AC kaynağından ayarlanabilen genlik ve frekansta bir AC eldesinde kullanılır. Dönüşüm sırasında ara devre vardır. Ara devreli AC çeviriciler özellikle asenkron motorları beslemede kullanılır.
Doğrudan frekans çeviriciler : Bir ara devre oluşturmadan doğrudan yapılan frekans dönüşümüdür. Bu güç dönüştürücülere çevrim- çevirgeç yada cycloconverter de denir.
GÜÇ ELEKTRONİĞİ DEVRELERİNİN SINIFLANDIRILMASI
GÜÇ ELEKTRONİĞİ DEVRELERİNİN SINIFLANDIRILMASI
Aktarım (komütasyon) şekline göre:
Güç elektroniği devrelerinin en çok kullanılan elemanı tristör; bir tetikleme darbesi ile tıkama durumundan iletime geçirilebilir. Bir tristörün iletimden kesime geçirilebilmesi yani söndürülebilmesi için üzerinden geçen akım sıfıra inmelidir. Bu da genelde bir tristörden diğer bir tristöre akımın devredilmesi yani aktarılmasıyla olur. Buna komütasyon denir.Komütasyon şekline göre güç dönüştürücüleri üç gruba ayrılır.
1- Aktarımsız (komütasyonsuz) : AC kıyıcılar
2- Doğal aktarımlı : Doğrultucular, eviriciler, frekans çeviriciler
3- Zorlamalı aktarımlı: Eviriciler, DC kıyıcıları, ara devreli AC çeviricileri: Bu türdeki devrelerin gerektirdiği aktarım elemanları sebebiyle kayıpları büyüktür dolayısıyla verimleri düşüktür.

YARI İLETKEN DOĞRULTUCU ELEMANLAR
Yarı iletken doğrultucularda ana elemanlar olarak; diyot, tristör, triyak, kapıdan tıkanabilen tristör (GTO), bipolar güç transistörü, güç mosfeti, ve yalıtılmış kapılı bipolar transistör (IGBT) sayılabilir. Diyot haricindekiler ileri yönde uygulanan potansiyele dayanabilir ve dolayısıyla kontrol edilebilirler.
DİYOT
TRİSTÖR


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için burock arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 23 Oca 2006
Mesajlar: 6

Offline
foreverblue
Tarih: 20 08 2013 15:19

Paylaşım için teşekkür ederim
Başa dönDumlupınar Uni - Güç Elektroniği Ders Notları


Benzer Konular
- AB Sınıfı Amplifier (Ege Üni. Mikroelektronik II ders projesi)
- Görüntü Sistemleri Ders Notları - Dr. İbrahim Türkoğlu - Fırat Üniversitesi Pdf
- YTÜ Elektroniğe Giriş Ders Notu

- YTÜ Yarıiletken Fiziği Ders Notu

- YTÜ Devre ve Sistem Analizi Ders Notu
- YTÜ Elektromanyetik Alan Teorisi Ders Notu
- Siemens PLC ders notu ve 24 adet Temrin
- Elektrik kumanda teknikleri ders notları MARUN - TEF
- uzaktan eğitim sakarya mekatronik ders notları

- C Programlama Ders Notları

- Java ders Notları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72