Elektrotekno.com Ana Sayfa || Teknolojik Haberler


Google Translate artık Türkçe konuşuyor

Kayıt: 24 Arl 2006
Mesajlar: 274

Offline
alicee
Tarih: 03 02 2009 12:06

Google’ın ücretsiz çeviri servisi Google Translate, desteklediği diller arasına Türkçe’yi de ekledi
Google Translate artık Türkçe konuşuyor
İnternet okyanusunda kaybolmadan sörf yapabilmek için İngilizce bilme zorunluluğu, Google’ın diller arası çeviri hizmeti Google Translate‘e Türkçe dil desteğini eklemesiyle bir nebze de olsa aşılıyor. Google’ın çeviri servisi Google Translate, belirttiğiniz bir İnternet sitesi, cümle veya sözcüğü yazıldığı dilden istediğiniz dile çevirmeye yarıyor. Arapça, Bulgarca, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Fransızca, Yunanca gibi birçok dilde hizmet veren servis, desteklediği diller arasına Türkçe’yi de katarak 41 farklı dilde çeviri yapma imkanı tanımaya başladı.

Servisin sunulduğu http://translate.google.com adresine girildiğinde karşınıza çıkan kutucuğa çevirisinin yapılmasını istediğiniz cümleyi veya İnternet sitesinin adresini (URL) girdiğinizde servis sahip olduğu algoritma dahilinde çeviri yapmaya olanak tanıyor, dil tespit özelliği (detect language) sayesinde hangi dilde yazıldığı bilinmeyen bir cümle veya siteyi otomatik olarak algılayıp istenen dile çevirebiliyor.

Henüz yeni kullanıma sunulan Türkçe çeviri hizmetinin elbette eksiklikleri var. Diller arasındaki cümle yapılarının farklılıklarından dolayı yapılan çeviriler bazen anlamsız olabiliyor. Kullanıcılar, yaptıkları denemenin sonuçlarından memnun kalmadığında, çevirisi yapılan cümlenin altında bulunan “Suggest a better translation” (Daha iyi bir çeviri önerin) bağlantısına tıklanarak açılan kutucuğa doğru çeviriyi girerek servisin daha iyi çalışmasına yardımcı olabiliyor. Bir İnternet sitesinin çevirisininde bir hata bulunduğunda ilgili düzenleme kutucuğuna hatalı çevirinin yapıldığı cümle üzerinde farenin imlecini bekletilerek ulaşılabiliyor.

Google Translate, İnternet siteleri üzerindeki Adobe Flash, jpg, gif, png gibi biçimlerde oluşturulmuş görüntü dosyaları gibi yazı olmayan içeriği göz ardı ediyor.


Reklamlar
Kayıt: 22 Ksm 2006
Mesajlar: 22

Offline
mass_gencliq
Tarih: 12 02 2009 22:27

Cvp: Google Translate artık Türkçe konuşuyor


Oldukça güzel bir durum oldu bu. Kendi siteme de, bu hizmeti kullanmak için kod yerleştirdim. Türkçe'den diğer dillere çeviri yapılabilsin diye. Böylece siteme girecek kişiler, istedikleri dilde görüntüleyebilecekler. Tabi ki çeviride eksiklikler olacak. Bir insan değil karşıdaki, bilgisayar. Ancak geliştirilemez değil. Umarım da geliştirilir.

Ayrıca Google sayfasında bir arama yapıldığında, Türkçe dışındaki web sitelerinin linklerinin yanında da, "Bu sayfanın çevirisini yap" diye bir link geliyor. Bu linke tıklayarak, o sayfayı Türkçe'ye çevrilmiş olarak görebiliyoruz. Oldukça güzel olmuş.
Başa dönGoogle Translate artık Türkçe konuşuyor


Benzer Konular
- s7 300-WINCC Haberleşmesi,S7-300 plc eğitimi ve simatic eğitimi (türkçe)
- PLC Ladder Simülasyon Programı Gemo Ladder V2.2 Rev.A Türkçe
- sıemens s7 300-400 türkçe döküman (temel-ileri seviye)

- Altium Türkçe Eğitim notu

- DS18B20 datasheet Türkçe
- Omron Varispeed J7 invertör Türkçe Kullanma Kılavuzu
- s2 700 için PC SIMU TÜRKÇE Plc grafik simulasyonu
- Mach3 Türkçe Arayüz yazılımı var mı
- C Programlama (Türkçe Sunum)

- Temel Jalv2 Kavramları Rev1 Türkçe E-Book

- MIT öğrencisi olmak artık hayal değil

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based