Elektrotekno.com Ana Sayfa || Programlanabilir Cihaz ve Elemanlar || Diğer Programlanabilir Elemanlar, Cihazlar


SCADA ve OPC Server yardım..

Kayıt: 04 Mar 2007
Mesajlar: 17
Konum: Elazığ
Offline
mutluhayri
Tarih: 05 03 2009 15:46

Arkadaşlar tekrar yardımızınıza ihtiyacım var..
wincc 6.2 ile yapmış olduğum 850 noktalık bir proje mevcut. Bir alışveriş merkezi için. Bu alışveriş merkezinde başka birsürü sistemler de mevcut. Klima otomasyonu, aydınlatma otomasyonu vb. gibi.. Bütün bu sistemlerin ana bir bilgisayarla haberleşmesi isteniyor.. Yani izlenmesi. Bu sistemi yapacak kişi bana benim sistemim için bi OPC server almam gerektiğini söyledi. Nitekim doğrudur da. Lakin bugüne kadar OPC server hakknda hiç bir bilgiye sahip olmadım. Bu iş nasıl yapılır, zor mudur kolay mıdır. Yapabilir miyim? Bilgileri ben mi yollayacağım yoksa o mu gelip okuyacak. Değişkenlerimi bir değişiklikten geçirmem gerekecek mi..Wincc ye ek olarak neler yapmam gerek. Konfigürasyonları nasıldır. Detaylı bir bilgi lazım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim. İyi günler herkes.. Şimdiden çok teşekkür ederim..


Reklamlar
Kayıt: 22 Mar 2011
Mesajlar: 1

Offline
kenansatir
Tarih: 22 03 2011 01:42

Scada ve OPC Server Yazılımı


Sevgili Hayri,

Siemens için OPC Server yazılımını satın alıp bilgisayara kurduktan sonra plc'de kullandığın ve bir scada ekranında gözükmesi veya değiştirilmesi gereken tüm değişkenlerini (trend ve alarm değişkenlerin dahil) opc yazılımının konfigürasyon kısmında tekrar tanımlaman gerekiyor. Siemens'de nasıl yapıldığını bilmiyorum ama tüm plc'lerde mantık olarak değişmez.

Scada'yı kuran kişiye de OPC'deki değişkenlerin listesini ve bunların ne maksatla kullanıldığını ve türlerini, alt-üst sınırlarını (basınç-sıcaklık değerleri vs) açıklamak durumundasın. (I5.1 = Pompa 1 Durum bilgisi, IAW6.1 = Kollektör Basınç Bilgisi (0..255 = 0..10bar) gibi)

Çok zor değil, işin kolay kısmı merak etme.

Selamlar
Başa dön
Kayıt: 22 Eyl 2006
Mesajlar: 162

Offline
S_CAN
Tarih: 22 03 2011 10:20

Açıkcası çok küçük bir denemem oldu, sonra hiç uğraşmadım.
Ancak aşağıdaki linkteki adreste OPC ile ilgili bir sürü bilgi bulunabilir diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

http://www.opcfoundation.org/
Başa dönSCADA ve OPC Server yardım..


Benzer Konular
- Kou Statik anahtarlama Sınav Soruları Yardım!!
- Assembly- TMR0 kesmesi ile ilgili yardım
- Asansör Fotosel, Boy Fotosel PCB yardım

- proje yardım

- Arkadaşlar çok acil yardım lütfen !!!
- HVDC' - acil yardım
- mono bass anfisi hakkında yardım
- enerji sektöründe scada uygulamaları ve scada otomasyonu örneklemesi
- Yardım isteği - SCADA kaydetme sorunu

- autocad 2010 elektrik tesisat projesi keşif ozeti icin yardım

- Autocad tesisat çizimi yardım!

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based