Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs.


Elektrik motorları

Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 11 10 2005 17:22

ELEKTRİK MOTORLARI
Elktrik motoru, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren elektrik makinesidir. Elektrik motorlarının birçoğu döner düzeneklidir. Yani bunlar ben birçoğu döner düzeneklidir. Yani bunlar benzerleri olan üreteçler gibi, bir çekirdek aralığıyla ayrılmış bir sabit (stator) öbürü hareketli (rotor) silindirsel, eş eksenli iki ferromanyetik armütürden oluşur.
Yaygın kullanılan bir aygıt olan elektrik motoru buzdolabının kompresörünü, çamaşır makinesinin pompasını, mutfak aspiratörünün pervanesini çalıştırır. Saniyede uygulanan hassas, tekrarlamalı ve süratli işlemler için kullanılan elektrik motorlarında, geleneksel sargılar (bobin) yerine, samaryum-kobalt mıknatısı gibi nadir, toprak metallerinden yapılmış sabit mıknatıslardan yararlanılır. Elektrik motorlarının titreşim yapmayışı, bu aygıtları özellikle hassas yörüngelerin izlenmesi ve lazerle işaretleme gibi uygulamalarda tercih edilir kılınmıştır. Günümüzde elektrik motorları çoğunlukla mikro işlemcilerle donatılmış ve böylece çalışması kullanıcının ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir duruma getirilmiştir. Elektrik motorları doğru akım motorları veya alternatif alan motorları, senkron motorlar veya asenkron motorlar gibi çeşirlere ayrılır. Bunların her birinin kendine özgü uygulama alanları vardır.
Takım tezgâhlarında elektrik motorlarında dönme hızını, işleyen malzemenin çelik, aleminyum veya titan oluşuna göre ayarlar; bunun için, standart asenkron motora mikro işlemcili bir frekans dönüştürücü bağlanmıştır. Bir silahın optronik nişan sistemini çok büyük bir hassasiyetle hedefe doğrultabilmek için, sisteme takılı olan doğru akım motoru, rotorunun kesin konumunu ölçen bir algılayıcıyla ayarlanır. Bastilla Operası'ndaki perdelerin, dekorların, podyumların sahne hareketleri, 266 adet doğru akım motorunu yöneten otomatlarla gerçekleştirilmektedir.
Buna karşılık 2 m. eninde, 23 cm. kalınlığındaki 35 tonluk çelik levhaları saç bobin haline getirmek için kullanılan haddeleri çalıştırmak için 12 MW'lik iki senkron motor yeterli olur.


Reklamlar

3 Kullanıcı bu konu için admin arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 29 10 2005 13:40

ELEKTRİK MOTORLARI


ELEKTRİK MOTORLARI
1. TANIM
a)Motor
Herhangi bir enerjiyi mekanik enerjiye çeviren makinelere motor denir.ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere ısı motoru denir. Otomobil motoru, ısı motorudur.
Elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren motorlara elektrik motoru adı verilir. Çamaşır makinesinin, elektrik süpürgesinin motoru elektrik motorudur.
b)Doğru Akımlı Elektrik Motorları (DC)
Doğru akım elektrik enerjisini, mekanik enerjiye öeviren elektrik motorlarına doğru akım elektrik motorları denir. Pillerdeki doğru akımla çalışan oyuncak motorları, doğru akım elektrik motorudur.
c)Alternatif (dalgalı)Akım Elektrik Motorları (AC)
Alternatif akım elektrik enerjisini, mekanik enerjiye çeviren elektrik motorlarına alternatif akım motorları denir. Evlerde alternatif akımla çalışan çamaşır makinesinin motoru, alternatif akım motorudur
2.SEMBOLLER VE ÖLÇÜLECEK DEĞERLER
Başa dön
Kayıt: 23 Eyl 2005
Mesajlar: 219

Offline
Hakan11
Tarih: 09 04 2006 23:53

Elektrik Motorları


Elektrik Motorları

---------------
BÖLÜM 1


1.MOTOR ELEMANLARI


Bu bölümde motorun çalışmasında çok önemli olan bileşenler incelenecektir. Bu bölüm mekanik ve elektrik olarak ikiye ayrılabilir. Mekanik bölümde tork, iş ve enerji incelenecektir. Elektrik bölümde ise motorun tork ve güç üretmesi incelenecektir.

1.1 Mekanik Kavramı
1.1.1Tork
Kuvvet hareketi meydana getiren bir büyüklüktür. Tork ise bir nesnenin dönmesine neden olan özel bir güç çeşididir. Örnek olarak bu güç bir motor şaftının dönmesine neden olabilir. Objenin hareket edip etmemesine bağlı olmadan tork uygulanmaya devam edilir. Bu durum şekil 1.1’ de açıkça görülmektedir. Dikkat edilirse bir el ingiliz anahtarını bir F kuvvetiyle aşağı doğru bastırmaktadır. Bu kuvvet bir d uzaklığından uygulanmaktadır. Tork miktarı; uygulanan kuvvet F ile uzaklık d’ nin çarpımıyla bulunur.

T= F  d =(2N) (0,5 m)=1N.m

Ş ekil 1.1 Bir kuvvetin d uzaklığından ingiliz anahtarına uygulanması
Başa dön
Kayıt: 17 Mar 2006
Mesajlar: 2

Offline
mehmetsami
Tarih: 11 04 2006 13:44

Güzel bi kaynak Ellerinize sağlık bu konularda türkçe ve kapsamlı kaynak bulmak zor oluyodu gerçekten
Başa dön
Kayıt: 12 Nis 2006
Mesajlar: 11

Offline
isbal
Tarih: 14 04 2006 09:00

Üç fazlı asenkron motorlar hakkında öz bilgiler içeren bir yazı.............
Düzenleyen: admin 14.04.2006, 09:56:

Başa dön
Kayıt: 04 May 2006
Mesajlar: 2

Offline
vincenzo
Tarih: 05 05 2006 19:17

paylasilan kaynak icin tesekkur ederim
Başa dön
Kayıt: 31 Mar 2006
Mesajlar: 49

Offline
burtsuum83
Tarih: 29 05 2006 21:46

sag ol guzel bir kaynak
Başa dön
Kayıt: 25 Nis 2006
Mesajlar: 26

Offline
manmost
Tarih: 29 05 2006 23:02

tesekkurler, gerçekten guzel kanka
Başa dön
Kayıt: 20 Ağu 2006
Mesajlar: 1
Konum: BURSA
Offline
cankurter
Tarih: 03 09 2006 01:23

elektrik motorları hakkında kısa özet işe yarar bilgiler


elektrik motorları hakkında bilgi edinmek isteyen arkadaşlara yardımcı olacaktır...

Elektrik motorları
Başa dön
Kayıt: 07 Mar 2006
Mesajlar: 24

Offline
ozie
Tarih: 21 09 2006 08:05

paylaşımlarınız için teşekkür ederim..
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Elektrik motorları


Benzer Konular
- Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 3.4. Sınıf Vize Final Soruları
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje
- Elektrik Tesisleri İle İlgili Sorular ve Çözümler (İ.T.Ü)

- Cami Elektrik Projesi

- cami elektrik projesi
- Amasya Elektrik Tesisat Detaylı
- Hastane Projesi Oda Elektrik Detayları
- kazakistan'da elektrik projesi
- Elektrik proje detayları

- elektrik sembaol tablosu

- Alev Sızdırmaz (Ex-Proof) Elektrik Tesisatı - Sunum

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based