Elektrotekno.com Ana Sayfa || Tezler, Makaleler vb.


cep telefonunun abs ve asr ye etkileri

Kayıt: 15 Eyl 2008
Mesajlar: 9

Offline
mehmetmf09
Tarih: 25 03 2009 15:56

arkadaşlar faydalı olacağını düşündüğüm bir yazıyı ekte sunuyorum


-----------
geldi hepsi. Giriş yapmak zorunda hissettim çünkü uzun zamandır yazı yazmıyorum. Buna bir sürü sebep gösterebilirim ama hiç gereği yok, çünkü temelinde kendini doğru ayarlayamama ve hedeflerinden sapma var. Neyse şaka maka bir giriş yaptık böylece. Beni tanımayan bir çok arkadaşım vardır ama durupda burda kendimi tanıtmaya çalışmam biraz ayıp olur o yüzden gevezeliği bırakayım ve konumuza başlayalım.

Ele alacağım konu başlıktanda anlayabileceğiniz gibi ABS (Anti Blocking System - Anti Blokaj Sistemi) ile cep telefonları arasındaki ilişki. Bu konu zaten bir şehir efsanesidir, dilden dile anlatılır. Kaza yapmış olduğu söylenen otobüsler, fren diskleri nar gibi olan araçlar, freni patlayan kamyonlar vs vs. Liste böylece uzayıp gider. Bu efsanelere bir parantez açıp ABS nin nasıl çalıştığını size kısaca anlatmak isterim.

ABS yakın sayılabilecek bir zamanda (mekanik teknoloji için konuşuyoruz) geliştirildi. Aktif güvenlik önlemleri arayışı içinde önemli bir nokta üzerinde duruluyordu hep. Tehlike anında yapılan ani frenajlarda araca yön veren tekerlekler kilitlenir ve araca yön veremezsiniz.


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için mehmetmf09 arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 09 Ağu 2006
Mesajlar: 485
Konum: giresun
Offline
fractal
Tarih: 25 03 2009 17:28

cep telefonların arabaların elektronik sistemlerine değil de şöför ve muavinlerin kişilik sistemlerine etkisi vardır.yoksa düşünün otobüs şehir içinden geçerken etrafta hiçmi sinya yok.bir sürü insan konuşuyor makinele çalışıyor mikrodalga fırınlar var bir sürü bu tür dalga yayan yerden hemde bir cep telefonunun oluşturduğu etkiden cok dahasına maruz kalmıyormu...bunu şöföre anlat birde.
Başa dön
Kayıt: 26 Ksm 2008
Mesajlar: 91

Offline
VaGaTuRK
Tarih: 25 03 2009 23:34

Smile cep telefonu kazaya sebebiyet werir külliyen yalandır bencede. kim derse desin otobüste haberleşme sistemi de olmadığına göre abs asr yalan...
Başa dön
Kayıt: 09 Ağu 2006
Mesajlar: 485
Konum: giresun
Offline
fractal
Tarih: 26 03 2009 10:39

tamamen katılıyorum...sanırım buda bir şehir efsanesi olmuş..
Başa dön
Kayıt: 11 Arl 2005
Mesajlar: 181
Konum: **************
Offline
cagdaseckin
Tarih: 26 03 2009 16:20

zaten üretilirken bu araçalar emc-emi (elektromanyetik uyumluluk-bağışıklık) testlerinden mutlaka geçiyordur. sisteme zarar vermek için araçtaki herkes aynı anda telefonu maksimum güçte kullanmaları gerkir kanımca bunun olasılığı nedir?. kaldıki arkadaşın dediği gibi çevrede bi dolu sinyal kaynağı var. diyelimki aracın kaportası şasi vs sayesinde bunlar engellendi ee aracın kendi gürültüsü var ohooo bence tam bir palavra.


asıl amaç konuşmaların rahatsızlık vermemesi ve şöförün dikkatinin dağılmaması.
Başa dön
Kayıt: 29 Mar 2008
Mesajlar: 370

Offline
maresal
Tarih: 26 03 2009 20:04

Bence yasaklanması iyi oluyo, toplumumuzda milyonlarca cahil insan olduğu için eskiden otobüslerde aynı anda 10 kişi bağıra bağıra telefonla konuşuyodu. Bu tipler başka insanları ve kurallarıda takmadığı için tek yol kaldı korkutmak. Ben telefonumu sessiz konumunda açık tutuyorum ve otobüs içinde konuşmuyorum. her insan bunu yapsa hiç gerek kalmaz böyle yasak, fren sistemini bozar, klima çalışmaz gibi uyarılara.
Başa dön
Kayıt: 09 Ağu 2006
Mesajlar: 485
Konum: giresun
Offline
fractal
Tarih: 26 03 2009 22:34

birde eskiden ceptelefonun anteni uzundu.
Başa döncep telefonunun abs ve asr ye etkileri


Benzer Konular
- indüksiyon gerilimleri, etkileri ve alınabilecek önlemler
- Yüksek Gerilim Hatlarının Etkileri
- Aydınlatmanın İnsan psikolojisi üzerine etkileri

- elektronik haberleşme sistemlerinde spektrum ve gürültünün etkileri

- baz istasyonları ve yüksek gerilim hatlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri
- Harmonikler Nedenler ve Etkileri "David Chapman"
- harmonikler nedenler ve etkileri
- Nokia7250i telefonunun pin karakteristikleri
- İndiksiyon Gerilimleri, Etkileri ve Alınabilecek Önlemler

- desarj lambalarında balast seçiminin önemi ve civa buharlı lambalardaki etkileri

- Elektromanyetik Dalgaların Canlılar Üzerindeki Etkileri

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based