Elektrotekno.com Ana Sayfa || Transformatörler


Acil Yardım...! Nötr Direnç Hakkında

Kayıt: 27 Şub 2009
Mesajlar: 72

Offline
ato28
Tarih: 03 04 2009 09:41

100 MVA' lık Trafomuzun kısa devre arızalarında arıza akımını sınırlandırmak için trafomuzun nötrüne yerleştirdiğimiz nötr direnç herhangi bir sebep yokken bir kaç defa dirençleri tutan ve nötr direnç kabininde izole eden mesnet izolatörlerinden bıçak gibi kırılarak dirnç blokları üstüste binmesi şeklinde hasar meydana gelmektedir. Bu arızanın topraklamadan olduğunu varsayarak yaptığımız topraklama ölçümlerimiz normal çıkmış ve gözle görülür herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. İşin ilginç tarafı bu arıza herhangi bir fider arızası gelmemesine rağmen olmakta ve bu durum özellikle aynı trafoda bir kaç defa başımıza gelmiştir.

Hemen yanında sistemde olan ve 100 MVA gücündeki trafonun nötrüne yerleştirilen nötr dirençten şu ana kadar herhangi bu durumda bir arızaya rastlamadık. Bu iki trafo pararlel çalışmayıp her iki trafoda ayrı ayrı 34.5 kV baraları beslemektedir.
Bu sorun hakkında bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim. Çünkü bu şekilde maalesef kurumumuzun bayağı bir zararı olmakta ve henüz bu soruna bir çözüm bulmuş bulunmamaktayız. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.


Reklamlar
Kayıt: 04 Arl 2006
Mesajlar: 334

Offline
yalcinaygul
Tarih: 03 04 2009 13:35

kullanılan direncin değeri küçük geliyor olabilir,direncin bıçak gibi kesilmesi ısınıp kopmasına yada trafonun titreşim yapmasıylada olabilir,bence trafonun normal çalışma anında toprakdan geçen akımı ölçmenizi tavsie ederim...
Başa dön
Kayıt: 27 Şub 2009
Mesajlar: 72

Offline
ato28
Tarih: 03 04 2009 13:54

direnç değerleri teiaş yönetmeliğine uygun yani sistemimiz için kullanılamasına müsade edilen 1000A 20 ohm değerinde nötr direnç kullanılmaktadır. Ayrıca pens ampermetre ile trafo nötründe yaptığımız ölçümde sadece 0.9 Amperlik bir sızıntı akımı tespit ettik. Bu küçüklükteki bir akımın bu tahribatı yaratacağını sanmıyorum.
Başa dön
Kayıt: 02 Nis 2009
Mesajlar: 42

Offline
blueline
Tarih: 22 05 2009 16:58

peki fabrika tip testlerinden geçtiğine göre sorunun neden kaynaklanabileceğini imalatçı firmaya sordunuzmu? Eğer halletiyseniz sorunun nedenini ve çözümünüde anlatırsanız bizde öğrenmiş oluruz...
Başa dön
Kayıt: 11 May 2009
Mesajlar: 38

Offline
cemilcemil
Tarih: 01 04 2012 21:27

nötr direncinde yanma ve patlamalar(acil)


arkadaşlar bizde de aynı sorun var. herhangi bir fiderde yaşanan bir faz-toprak arızasından dolayı nötr dirençlerimiz bir bir patlıyor? sebebini tam anlayamadık? Röleler açma sinyali vermeden oluyor bunlar.Bu tecrübeyi yaşayıp bilen bir arkadaşımız varsa anlatırsa sevinirim.
Nötr direnç teiaş yönetmeliğe uygun
anma akımı: 1000 A
akım trafosu: 1000/5
Direnç: 20,78 ohm
Başa dön
Kayıt: 24 Eyl 2008
Mesajlar: 243

Offline
2000Watt
Tarih: 03 04 2012 00:23

Bu konuda çok tecrübem yok ancak şunları merak ettim; Sistemdeki yük durumu nedir, yani fazlar arası dengesizlik durumu ne düzeydedir? Topraklanan nötr hattından akım geçtiğine göre akımın sıfır bileşeni söz konusu sanırım. Belki şebekenin diğer kısımlarıyla da etkileşim söz konusudur?
Başa dön
Kayıt: 11 May 2009
Mesajlar: 38

Offline
cemilcemil
Tarih: 03 04 2012 10:16

nötr direncinde yanma ve patlamalar(acil)


söz konusu fiderlerde yüklenme 15-20 mw civarında. tedaş tan kaynaklanan fazlarda dengesizlikler var. Akımın sıfır bileşeni de mevcut malesef.Trafo merkezimiz eskidir. Ağ topraklamasında sorun olabilir.Röle bağlantılarında ve nötr direncinde sıkıntı olmadığını düşünüyoz..
Başa dön
Kayıt: 24 Eyl 2008
Mesajlar: 243

Offline
2000Watt
Tarih: 08 01 2013 13:36

Re: nötr direncinde yanma ve patlamalar(acil)


cemilcemil yazmış
arkadaşlar bizde de aynı sorun var. herhangi bir fiderde yaşanan bir faz-toprak arızasından dolayı nötr dirençlerimiz bir bir patlıyor? sebebini tam anlayamadık? Röleler açma sinyali vermeden oluyor bunlar.Bu tecrübeyi yaşayıp bilen bir arkadaşımız varsa anlatırsa sevinirim.
Nötr direnç teiaş yönetmeliğe uygun
anma akımı: 1000 A
akım trafosu: 1000/5
Direnç: 20,78 ohm


Faz toprak arızasında genelde ark da oluşur. Ark çok sayıda harmonik güç spektrumu içeren bir dalga biçmidir. Ayrıca bu tip arıza da sıfır bileşen mevcut olacaktır. Dolayısıyla sıfır akımının, yüksek frekanslı harmonik akımları oluşacaktır. Bunların Fourier dönüşümü yardımıyla zaman domeninde analizi, bir darbe akımına yakın bir dalga formu gözlenmesine neden olabilir. Bunlar da nötr direnci üzerinden geçecektir. Harmonikli akım dalgalarında, sinüs formunun bozulmasından(distorsiyon) ötürü rölelerin normal çalışmaları zorlaşacaktır. Yani röleler açma sinyali vermeden nötr dirençlerimiz bir bir patlayabilir. Bunu kompanse etmek için bildiğim kadarıyla Petersen Bobini kullanılmaktadır. Sonuçta teorik olarak nötr direnci üzerinden geçecek olan harmonikli sıfır bileşen akımının filtre edilmesi söz konusudur. Bu yazdıklarımda hatalar olabilir, biraz teorik görünüyor. Düzeltmelerinize ihtiyacı vardır, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Yalnız Peterson Bobini pratik bir uygulamadır ve çeşitli trafo merkezlerinde ark kompanse edici olarak kullanılmaktadır.
Not : Yüksek frekanslı bileşenlerde akım trafolarının üzerinden geçen akımın toplam etkin bileşeni yükselir ve girdap akımı kayıplarına neden olur. Yüksek frekanslı bileşenlerde röleler sağlıklı çalışamaz.
Başa dön
Kayıt: 28 Mar 2008
Mesajlar: 10
Konum: Eskişehir
Offline
uzman26
Tarih: 25 03 2013 20:57

notr dırenci


Bu şekilde kopmalar;genel olarak mekanik zorlanmalar sonucu kırılgan olan yapıdaki dirence zarar verebilir.Herhangi bir toprak kısadevresinde bu dirençler üzerinden 1 ka. gibi bir akım geçebilir.Burada oluşan elektromentetik alandan dolayı bir itme çekme olayı meydana gelebilir.
esnek bağlantı yapılarak(flex bara ile) gerilmelerden dolayı meydana gelecek hasarlar önlenebilir.
kolay gelsin.
Başa dönAcil Yardım...! Nötr Direnç Hakkında


Benzer Konular
- Dimmerli Acil Aydınlatma Armatürü Devre Şeması
- Metal Dedektörü Yapımı Hakkında Bilgi
- acil rs232-usb dönüştürücü

- Kou Statik anahtarlama Sınav Soruları Yardım!!

- "gölge etme" güneş enerjisi hakkında herşey konulu açık oturum
- Orcad PSpice Kütühanesi Hakkında
- Assembly- TMR0 kesmesi ile ilgili yardım
- Asansör Fotosel, Boy Fotosel PCB yardım
- proje yardım

- Arkadaşlar çok acil yardım lütfen !!!

- HVDC' - acil yardım

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based