Elektrotekno.com Ana Sayfa || Dijital devreler, projeler


akıllı havya prizi

Kayıt: 10 Nis 2009
Mesajlar: 29

Offline
zihrisinir
Tarih: 18 05 2009 22:27

[img]http://www.elektrotekno.com/userpix/1018_15412_adsz_1_1.jpg[/img]


Reklamlar
Kayıt: 29 Mar 2008
Mesajlar: 370

Offline
maresal
Tarih: 19 05 2009 10:27

resimde ledlerin yerinemi bağlıyoruz havyayı (!)
Lütfen eklediğiniz dosyalara açıklama ve doğru resim ekleyin.
Başa dön
Kayıt: 25 Ekm 2008
Mesajlar: 142

Offline
muratehm
Tarih: 19 05 2009 10:36

Ne işe yaradığından biraz bahseder misin?
Başa dön
Kayıt: 14 Ekm 2008
Mesajlar: 233
Konum: Hacettepe Üniversitesi
Offline
Hasanduran
Tarih: 19 05 2009 11:42

İlginç bir konu,resimi düzenleyiniz.
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 19 05 2009 12:28

özel priz


ben indirdim dosyayı; dosya içeriğinde bir ssr'ye ait pdf uzantılı veri sayfasıyla, proteusta yapılmış çizim dosyası ve bir de kısa açıklamalarla, yapılmış devrenin fotoğrafının yer aldığı word dökümanı var. fakat yeterli açıklama yok.

1. devre tam olarak ne yapıyor belli değil.
2. verilen devre elemanlarıyla sağlıklı bir kullanım mümkün değil.

şema aşağıda
(paylaşımı yapan arkadaşa saygı gereği, dosyayı indirmek isteyenler olabilir diye eleman değerlerini sildim)

akıllı havya prizi

şemadan anladığım kadarıyla devre, önceden ayarlanabilir bir süre için prizi devreye alıyor, süre bitiminde havya devreden çıkacak (hesapta).

fakat ya yanlış ya da eksik bir devre verilmiş çünkü devre, bu haliyle monostable değil, astable çalışır yani süre sonunda kapar sonra yine açar. maksimum süre şemanın orijinal elemanlarıyla 7 saniye kadar. yani bu süre içinde açılma ve kapanmalar tekrarlanır (amaç buysa sorun yok, bir tür termostat gibi çalışır ama havya soğuyup iş görmez hale gelir mi onu bilemem). devrenin kapalı kalma süresi ayarlı olmasına karşın açık kalma süresi sabit (yaklaşık 1 saniye).

bunun yerine, unutmalara karşın belirli bir süre sonunda kendini kapatan bir devre olsa daha kullanışlı olurdu bence. yine de fikir vermesi ve yapımının kolaylığı açısından örnek bir çalışma. devre üzerinde yapılacak değişikliklerle çok yararlı bir hale getirilebilir.
Başa dön
Kayıt: 28 Şub 2007
Mesajlar: 230
Konum: Eskişehir
Offline
crocodile
Tarih: 19 05 2009 21:42

bu devreyi vakti zamanında bende yapmıştım. devrenin amacı elektriği ayarlanabilen sürelerde açıp kapayarak havyanın fazla ısınmasını engelliyodu. sürekli havyayı fişte unutan birisi olarak direk atladım tabi. bu şemada ssr oarka görülen malzemeyi bulamadıgım için yerine röle takmıştım. röle sesinin rahatsız edeceğini biliyordum ama çalışmayı engelleyecek kadar fazla olacagını tahmin edemedim sonunda söküp attım devreyi.
Başa dön
Kayıt: 10 Nis 2009
Mesajlar: 29

Offline
zihrisinir
Tarih: 19 05 2009 21:53

havya


arkadaşlar devre çok basit bir devre o kadar uzatılacak bir şey değil devrenin amacı sadece kare dalga üretip ssr yi sürmek.
555 kare dalga osilatörü ssr yi belirli aralıklarla tetikleyerek 220 olan voltajı ayarlanan voltaj değerine yani yarıya düşürüyor dolayısıyla havyayada 220v yerine daha düşük voltaj gidiyor ve havya yüksek ısıdan bozulmuyor.
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 19 05 2009 22:45

Re: havya


zihrisinir yazmış
... 220 olan voltajı ayarlanan voltaj değerine yani yarıya düşürüyor dolayısıyla havyayada 220v yerine daha düşük voltaj gidiyor ve havya yüksek ısıdan bozulmuyor.


yani bir termostat gibi çalışıyor diyorsun. peki havyada yeterince gerilim (dolayısıyla lehimi eritecek kadar sıcaklık) oluyor mu? soruyorum çünkü çok kısılırsa havya, havyalıktan çıkar. diğer türlü de tam ayarı tutturmak için körlemesine ayarlayıp durmak gerek. sonra bu kadar çaba ve masraf ucuz bir havyayı korumak için mi? (artık havyalar daha doğrusu rezistansları, kolay kolay yanmıyor. biraz pahalı modeller ise zaten termostatlı)

devre, yapıldığı (veya daha da eskiye gidersek ilk düşünüldüğü) zamandaki teknolojiye (adi havyalara) göre işe yarar olabilir ama ben 5TL'ye aldığım havyayı 1.5 yıldır kullanıyorum ve sadece bir kez ucunu değiştirdim. rezistansı, bazen unutmuş olsam da en az 2 gün kesintisiz çalışmaya bile bana mısın demedi.

devreyi başka şekilde veya başka amaçlar için kullanabilirim ama havyamın ısı ayarı için hiç düşünmüyorum.
Başa dön
Kayıt: 14 Tem 2006
Mesajlar: 48

Offline
electroqb
Tarih: 19 05 2009 22:52

Tum gun havyam fistedir. Bazen denedim gercekten ornegin 10 dk da bir cektim fisi sirf deneme amaciyla ama sonra sacma irsey yaptigimi farkettim. Havyalar fisten ayrilmasin Smile yok illa bole bisey isteniosa isi ayarli havya alinir olur biter Herkeslere iyi calismalar.
Başa dön
Kayıt: 10 Nis 2009
Mesajlar: 29

Offline
zihrisinir
Tarih: 19 05 2009 22:53

arkadaşım bak şimdi küçük havyalarda kullanmayabilirsin bunu. Çünkü onlar tez arıza yapmıyor ama büyük güçlü yani 100W lık bir havyada kullanabilirsin.
Sana şöyle bir örnek te vereyim bazı taşlamalarda dimmer devresi gibi bir devre bulunur yani binevi dimmer devresi voltajı en fazla 140V a kadar çıkarıyor ve biz de bu devreyi 100W lık havyamıza taktık ve gayet çok güzel havya dahada tez bozulmuyor prize direk taktığımız zaman çok ısıdan dolayı devamlı havya bozuluyor ve yenisini alıyorduk devamlı masraf anlıyacağın. Havyanın ısısıda iyi fena değil işte bu devreyide bunun gibi kullanabilirsin
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

akıllı havya prizi


Benzer Konular
- Her Model Pil ve Batarya İçin Full Akıllı Şarj Aleti Li-ion NiMH LiFePO4 Li-PO..
- seminer: akıllı şebekeler, kaçak enerji ve teknik kayıpların tesbiti
- Akıllı Şarj Sistemi

- ATmega16 ile Akıllı Sulama Sistemi

- 24v digital göstergeli sıcaklık ayarlı havya (yeni versiyon)
- ZelioLogic Kullanım Klavuzu( Akıllı Roleler)
- Ad-Hoc Kablosuz Ağlarda Akıllı Antenler ile Açısal Tabanlı Yeni Bir Ortam Erişim
- 24v ısı ayarlı havya
- ısı ayarlı havya

- Akıllı Ev Otomasyonu

- Bir mikro denetleyici tabanlı akıllı ev sıcaklık ve aydınlatma otomasyonu uygula

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based