Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


Nerden,Nasıl Başlamalıyım

Kayıt: 15 Hzr 2009
Mesajlar: 7

Offline
frdn
Tarih: 13 07 2009 16:46

Merhaba Arkadaşlar
Kendi imkanlarım ile elektrik&elektronik mühendisliği ders programını aynen uygulamak istiyorum. Ne yapmalıyım.


Reklamlar
Kayıt: 08 Tem 2008
Mesajlar: 239

Offline
lapry
Tarih: 13 07 2009 16:56

Ders programı dersen işte baştan affallarsın.Bilmiyorum öğrenci misin? çalışıyor musun? ya da başka birşeyle mi uğraşıyorsun ama kendi başına elektrik&elektronik mühendisliği ders programını aynen uygulamak çok saçma.Zaten elektrik&elektronik mühendisliği okuyan veya bitirmiş insanlarında hiç biri aynen hayatlarına uygulamamıştır teorik bilgileri. Teorik bilgi ayrıdır,şahsen çoğu insan gibi bende derslerimi geçmek için uğraştım. Ha hayatıma Aynen Uyguladım mı ders programını HAYIR.Zaten bölüm 1.leri bile AYNEN uygulyamaz kaldı ki sen nsl yapacaksın.
Sana Tavsiyem elektrik&elektroniğin seveceğin bir dalında çalışmandır.Çok geniş bir alan zira verilen derslerde bu geniş alanın altyapısını oluşturmak içindir.
Kendini fazla yorma belki gençsin yeni ÖSS'yi kazandın bilemiyorum ama acele etmenin bir faydası yok
Başa dön
Kayıt: 13 Oca 2009
Mesajlar: 225

Offline
gencdenizci41
Tarih: 14 07 2009 05:51

konumun hakkında bilgi verirsen sana o bahsettiğin programa maruz kalmış biri olarak daha net fikir verebilirim... Mühendislik demek her şein hesabını yapmak demektir ki bazen rakam gördüğünde miden bulanır.. Lapry nin de dediği gibi eğerki yeni kazanmış isen acele etme derim ama eğer öğrenci değilsen bölüm programı yerine endüstriyel uygulamalar daha fadalı olacaktır.....
Başa dön
Kayıt: 15 Hzr 2009
Mesajlar: 7

Offline
frdn
Tarih: 14 07 2009 10:08

Nereden , Nasıl Başlamalıyım


Merhaba Arkadaşlar
Yaşım 39, kendi çabalarımla bilgisayar mühendisliğini öğrendim, şu anda teknokent firmalarına freelancer projeler yapmaktayım. Amacım, aydınlatma sistemlerinde uzmanlaşmak. Fakat bunun yanında yazılım + elektronik projelerle piyasaların istekleri doğrultusunda projeler geliştirmek. Gps sistemler,otomasyon sistemler,plc sistemler,yapay zeka gibi. Aydınlatma sistemlerine artı olarak piyasaların bir isteğine daha yanıt vermek istiyorum. Tüm isteğim bu.
Başa dön
Kayıt: 08 Ekm 2007
Mesajlar: 43
Konum: Konya
Offline
hiario
Tarih: 14 07 2009 10:17

merhaba,okulda gösterilen teorik bilgiler ile uzmanlaşmanız biraz zor,ama internet koca bir derya,kendinize konu başlıkları belirleyin ve sırayla öğrenin.Okulda ki dersler pek bişey vermiyor.
Başa dön
Kayıt: 13 Oca 2009
Mesajlar: 225

Offline
gencdenizci41
Tarih: 14 07 2009 17:52

hiario yazmış
Okulda ki dersler pek bişey vermiyor.


öğrencimisin bilmiyorum ama ben okurken dekanın geldiği derslerden birinde dekan bize biz size her şeyi öğretemeyiz sadece size kendinizi geliştirebilmeniz için temel verebiliriz demişti.. Ben buna inanıyorum çünkü okulda öğrendiğin hiç bir dersle piyasada bir iş yapamazsın illaki üzerine bir şeyler koyman gerekiyor.. Almış olduğun derslerle istediğin alanda uzmanlaşman mümkün oluyor.. Kısacası okullda alınan dersler bir göktelenin temeli gibidir temel ne kadar iyiyse üzerine o kadar kat çıkarsın .....

Frdn bence sen önce mesela dınlatmadan başlıacaksan en temelden başlamalısın bunun içinde ışık nedir, ışık akısı nedir gibi basit ve temel kavramlardan başlayarak proje çizimine kadar gidebilirsin bunun için forum da öğrenmek istediğin alanla alakalı arama yapmalısın ve o alanla alakalı istekte bulun mesela benim aydınlatma için giriş olabilecek bir kaç döküman upload etmiştim foruma onlarla başlangıç yapabilirsin.. Forumda değişik alanlarla ilgili arkadaşlar bulunmakta konuları tek tek açarsan ilgi alanında olan arkadaşlar aradımcı olacaktır..
aydınlatma için linkler...
http://www.elektrotekno.com/about47136.html
http://www.elektrotekno.com/about47134.html
http://www.elektrotekno.com/about47131.html
http://www.elektrotekno.com/about42564.html
http://www.elektrotekno.com/about47529.html
http://www.elektrotekno.com/about47528.html
Başa dön
Kayıt: 01 Oca 2007
Mesajlar: 127
Konum: ankara
Offline
kozmoz
Tarih: 14 07 2009 18:12

Arkadaşım ben seni çok iyi anlıyorum çünkü ben sonradan bu işe merak saldım.
yani tamam örneklerden falan yararlanarak çok şey öğrenirsin ama temel atmadan bu iş olmaz.
elektrik nedir . Yük, akım voltaj kavramı kafanda tam oturmalı.
Bazı güzel kaynaklar var temelden başlayıp ilerleyip giden onları al iyice çalış derim.

hocam verdiğim linkdeki hiçbir kitabı elime alıp görmedim yalnız güzel kitaplara benziyorlar.

http://web.sakarya.edu.tr/~arifoglu/
Başa dön
Kayıt: 28 Eyl 2008
Mesajlar: 9

Offline
forgoreth
Tarih: 13 08 2009 10:28

Re: Nereden , Nasıl Başlamalıyım


frdn yazmış
Merhaba Arkadaşlar
Yaşım 39, kendi çabalarımla bilgisayar mühendisliğini öğrendim, şu anda teknokent firmalarına freelancer projeler yapmaktayım. Amacım, aydınlatma sistemlerinde uzmanlaşmak. Fakat bunun yanında yazılım + elektronik projelerle piyasaların istekleri doğrultusunda projeler geliştirmek. Gps sistemler,otomasyon sistemler,plc sistemler,yapay zeka gibi. Aydınlatma sistemlerine artı olarak piyasaların bir isteğine daha yanıt vermek istiyorum. Tüm isteğim bu.
nasıl bilgisayar mühendisliğini öğrendiniz? neler yaptınız bilmiyorum ama freelancer proje dediğinize göre yazılımcı olduğunuzu düşünüyorum(zaten, donanım işi freelancer zor biraz...). bilgisayar mühendisliğini öğrendim demeyelim ona. ben nasıl sizin bu çabanıza saygı duyuyorsam, siz de işin akademik kısmına saygı duyup yazılım öğrendim deyin bize...
aydınlatma işleri imza yetkiniz olmadan nasıl projelendirecek onu bilemiyorum ama daha önce de dendiği gibi internet dediğimiz derya deniz. Sırf şu sitede bile işinize yarayacak birçok şey bulacaksınız.
İyi çalışmalar...
Başa dön
Kayıt: 01 Oca 2007
Mesajlar: 127
Konum: ankara
Offline
kozmoz
Tarih: 13 08 2009 14:57

kolsy gelsin


arkadaşım eğer illaki üniversite müfradatını takip edeceksen üniversiteler her dönem için hangi konuları işlediklerini liste halinde kendi sayfalarında veriyorlar. O dersler için okutulan kitapları çalışarak devam edebilirsin. Hangi kitapların okutulduğnu öğrenmek zor değildir. Ama o kitapları öğrenmek ne kadara gereklidir bilemem. Ben makina mühendisiyim ve bize okulda gerçek hayatta uygulaması olmadığı halde sırf integralle falan çözüme ulaşılıyor diye (gerçek çözüme ulaşılmıyor bu arada sadece matematiksel bir modelleme yapılmış teorikte çalışan am pratikde çalışmayan modellemeler) öğretilen şeyler vardı. Akademisyenler için bunlar önemli çünkü olaylara matematiksel yaklaşabilme yeteneği gerekli ama pratikte çalışıyorsan bir çok şeyi varsayıpta oluşturduğun bir yapıyı kullanamazsın . Yani elektronik mühendisliği okumayacaksan bunlara niye kasmak istersin karışamam elbette.

Ama benim fikrim sana verdiğim linkteki temel elektronik kitaplarının iki cildinide al. Oradan doğru akım ve alternatif akım teorilerini iyice öğren. Daha sonra yarı iletkenlerle ilgili bir kitap al ve yarı iletkenleri iyice öğren
diyot, transistör, mosfet vb. , Dijital elektronik hakkında da kitaplar okumalısın bence en azından bazı temel entegrelerin ne işe yaradığını bilmelisin. Elektromanyetikle ilgilenirmisin bilmem o konu beni aşar diye hiç kurcalamıyorum. Mikrodenetleyici öğrenmek şart tabiki assembly dili ile birlikte yalnız, projeleri geliştirirken üst seviye dilleri kullanmak gerektiğinden bence C dili ile devam edilmeli.

Böyle yazıyorum ama kusura bakmayın belki bu yazdıklarımı siz çoktan aşmışsınızdır bunu bilmiyorum. Yani yeni başlayanlara nacizade tavsiyelerim diyelim bunlara..
Başa dön
Kayıt: 25 Nis 2006
Mesajlar: 187
Konum: kocaeli
Offline
emrullahonay
Tarih: 03 07 2010 10:43

akademik unvan istemiyosan muhendislik programini tamamen takip etmen anlamsiz olur. bircok insan hobi olarak baslayip muthis isler yapiyor. ingilizcen iyi ise, datasheet ve grafik okumayi biliyorsan, bos vaktin varsa, imkanin varsa, azmin varsa (ki var gorunuyor) piyasada is yapacak kadar kendini gelistirebilirsin...

sonuclari paylasirsan bizlere de ornek olabilirsin Smile

iyi calismalar...
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Nerden,Nasıl Başlamalıyım


Benzer Konular
- elektronik parçaları internet aracılığı ile nerden isteyim
- PLC Hafızası nasıl silinir videolu anlatım?
- PLC ile Vinç Otomasyonu Nasıl yapılır

- PLC ile Vinç Otomasyonu Nasıl yapılır

- Asenkron motor Eşdeğer Devre Parametrelerinden Grafik Nasıl Çizilir
- En uygun fazla dağılımı nasıl olmalı?
- 2 Devre Tek Kaynakla Nasıl Çalışır?
- ENH üzerine konan ve kesici açtıran kuşlardan nasıl kurtuluruz
- Pic Dahili EEPROM Ömrü Nedir-Nasıl Anlaşılır-Bozulabilir mi?

- Nasıl yapılır videoları

- Değişken dirençli bi devrede nasıl akımı limitleyebilirim??

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based