Elektrotekno.com Ana Sayfa || Kitaplar, Dergiler (E-Books, Magazines) || Telecommunication Books


Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon adlı kitap

Kayıt: 06 Ekm 2008
Mesajlar: 5

Offline
tataromar
Tarih: 10 10 2009 22:06

Haberleşme alanındaki öğrenci ve çalışanlar için çok yararlı bir kaynak.

Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon

Dr. Cebrail Taşkın

Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon adlı kitap

1- Kitap ne anlatıyor?

Bu kitap ile Haberleşme Sistemlerinin Temelleri, Bilgisayar Ağları, Transmisyon Sistemleri Ses Şebekeleri, Data Şebekeleri, Genişband Erişim Teknolojileri, Yeni Nesil Ağlar, Yeni Nesil Servisler, Ağ Güvenliği ve Uluslararası Ağ Standardizasyon Kuruluşları geniş hatlarıyla irdelenmiş ve bu alanda Türkçe temel bir kaynak sunma amaçlanmıştır.

Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon alanındaki sayılı esere farklılığı ile göz dolduran yepyeni bir kitap katılıyor. Dr. Cebrail Taşkın'ın kendine özgü, akıcı ve sade üslubu ile okurlarla buluşan bu kitapta aşağıdaki konuları detayları ile bulacaksınız:

Haberleşmenin Temelleri: Modülasyon, Veri İletimi
Bilgisayar Ağları: LAN, MAN, WAN, Ağ topolojileri, Coaxiel, Twisted Pair ve Fiber Kablolar, Ethernet, Token Bus, Token Ring, FDDI,
Ağlarda Kullanılan Ekipmanlar: Hub, Switch, Gateway, Bridge, Modem, Router
Transmisyon Şebekeleri: PDH, TDM, SDH, WDM,
Data Şebekeleri: X.25, FR, LL, IP, ISDN, ATM
Ses Şebekeleri: PSTN Şebekeleri, GSM, GPRS, UMTS, EDGE
Genişband Erişim Teknolojileri: ADSL, GSHDSL, VDSL, Kablo TV, Metro Ethernet, Wireless Network, Wimax, Free Space Optic
Yeni Nesil Ağlar: MPLS, MPLmS, GMPLS, IP over WDM
Yeni Nesil Servisler: IPTV, VoIP, VoD, Video Konferans
Ağ Güvenliği; Ağlar için temel güvenlik önlemleri, Saldırılar, IDS, Virüsler ve Bilgisayar Korsanları
Uluslar arası Standardizasyon Kuruluşları: ITU, IEEE, ISO, IEC, IETF, ETSI, 3GPP2- Kimler ilgilenmeli?

Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon kitabı, Üniversitelerin; Elektrik, Elektronik, Haberleşme ve Telekomünikasyon bölümlerinde kaynak kitap olarak okutulabilir. Aynı zamanda, Telekomünikasyon sektöründe çalışan / çalışmaya yeni başlayan Mühendisler, Teknisyenler ve Teknikerler için faydalı olabilecek bir başvuru kitabı olarak temin edilebilir.


3- Ağ Teknolojilerinin hayatımızda ki önemi nedir?

İnsanlar, eski zamanlardan itibaren bilgiyi sürekli insanoğlunun normal görme ve duyma sınırlarının dışına taşıma yollarını, yani bilgiyi iletmenin yollarını araştırmışlardır.

İkinci dünya savaşı sonrasında (1947) insanoğlunun hayatına giren bilgisayarlar gün geçtikçe adından çok söz ettiren ve her çeşit uygulamaya giren makineler haline gelmişlerdir. Bilgisayarlar başlangıçta bilim dallarındaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla ortaya çıkmasına rağmen, giderek ofis otomasyonuna ve bilgi iletişimine katkı vermeye başlamıştır. Günümüzde bilgisayarlar; eğitimden ticarete, üretimden haberleşmeye kadar her alanda kullanılmaktadır.

Bilgisayarlar başlangıçta tek-tek kullanılırken, kaynaklarını paylaşma ve haberleşme ihtiyaçları, bilgisayarlar arasındaki bağlantıyı zorunlu hale getirmiştir. Birden çok bilgisayarın bilgiyi ve kaynakları paylaşmak amacıyla birbirlerine bağlanmalarına "bilgisayar ağı" (computer network) adı verilir. Bilgisayar ağları; bir ofis içerisindeki bilgisayarların birbirleriyle bağlanmasıyla başlamış, bunu sırasıyla tüm bina, kurum ve dünyadaki bilgisayarların birbirlerine bağlantısı izlemiştir.

Günümüz dünyasında kuruluşlar kendi bünyelerinde bilgi sistemlerini bir araya getirmek kadar, başka bilgi kaynaklarına erişmek ve bunun avantajlarından yararlanmak suretiyle sürekli kendilerini yenileme ve geliştirmek durumundadırlar. Bunun içinde bilgilere ulaşma, bir takım donanım birimlerini ortak kullanma, kısıtlı zamanı en iyi şekilde değerlendirme ve bu işleri en güvenli, en hızlı, en kısa, en ucuz maliyetle yapabilmenin yollarını araştırmaktadırlar. Bu amaca ulaşmak için şirketler, üniversiteler, bankalar ve devlet kuruluşları bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayarak ‘gerçek zamanlı’ ilişkiler kurmaktadır. Bu ilişki üretilen fikirlerin ve bilgi birikimlerinin paylaşılmasına imkan sağlamaktadır. Bilgisayar ve bilgisayar ağları için değişmeyen tek gerçek, gün geçtikçe daha çok büyümek ve daha fazla yerle bağlantı kurmaktır. Buda ancak Ağ teknolojileri ile mümkün olabilmektedir.

Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon hizmetleri, insanoğlunun yaşam kalitesini artıran, iş yapma şeklini kolaylaştıran, çalışma hızını ve kalitesini artıran birçok imkânlar sunmaktadır.

4- Cebrail Taşkın kimdir?

Dr. Cebrail TAŞKIN

1972 yılında Kırıkkale’de doğdu. İlk ve orta öğretimden sonra, Kırıkkale Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünü bitirdi. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun olarak, çalışma hayatına başladı.
Türkiye’nin ilk internet bağlantısının yapıldığı 1993 yılından itibaren Bilişim sektöründe çalışmaktadır. Türk Telekom Genel Müdürlüğü Bilişim Ağları Dairesi Başkanlığında; Mühendis, Başmühendis ve Müdür olarak birçok şebekenin planlanması, kurulması ve yönetilmesinde görev yapmıştır. 2007 yılı başında, Türk Telekom’un özelleştirilmesi sonrasında yeni kurulan Strateji ve İş Geliştirme Başkanlığında çalışmaya başlayan Dr. Taşkın, halen bu birimdeki görevine devam etmektedir.
Başa dön

1 Kullanıcı bu konu için tataromar arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 04 Oca 2009
Mesajlar: 23

Offline
merkad
Tarih: 06 07 2010 15:19

arkadaşlar yüzeysel bir kitap.. zaten bu dalla ilgili mühendislik okuyan bir öğrenci
anlatılan konuları aşmış oluyor...

ama hiç bilgim yok derseniz konu hakkında genel bilgi için gayet iyi bir kitap.
Başa dön
Kayıt: 04 Eyl 2008
Mesajlar: 23

Offline
mermaids6
Tarih: 21 08 2010 18:09

??


güzel de indirebilcegimiz linki goremedim?? lütfen linki yuklermsnz?
Başa dönAğ Teknolojileri ve Telekomünikasyon adlı kitap


Benzer Konular
- Telekomünikasyon- Baz İstasyonu Staj Defteri
- DSL Teknolojileri (Sunum)
- 180 sayfalık elektronik devrelerle ilgili kaynak kitap.(her türlü devre mevcut)

- SCADA nedir?, nelerden oluşur? diyenler için açıklayıcı iki tane e-kitap

- herkesin alması gereken bir kitap
- Animasyonlu Sensör teknolojileri
- Valf teknolojileri Animasyonlu
- short circuit of duty transformers kitap
- AutoCAD Mechanical Desktop (Türkçe Kitap)

- üçüncü nesil mobil telekomünikasyon sistemleri için türkiye'de uygulanacak frek

- Electrik Makinalarıyla İlgili kitap ve çözümleri Stephen J.Chapman

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72