Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Ders notları


İnsan sesi tanıma

Kayıt: 08 May 2006
Mesajlar: 6

Offline
Galtow
Tarih: 02 06 2006 17:19

ders notlarının belli bir bölümünden alıntıdır.

-----------
İnsan sesi tanıma
Bu projenin amacı insan sesinin sıradan bir kişisel bilgisayar ile algılanmasını sağlamak ve ses tanıma uygulamalarının Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlamaktır. Bu şekilde pek çok alanda kolaylıklar sağlanacak, görme özürlülere ve ellerini kullanamayanlara yabancı dil bilmeseler de pek çok imkanlar sağlanacaktır. Ayrıca bu konunun silahlı kuvvetlerde de pek çok uygulaması geliştirilebilir. Burada gerçekleştirilen sesli gemi kumanda sistemi sadece bir örnektir. Bu sayede pek çok hata ihtimali ortadan kaldırılabilir. Burada kullanılan tekniklerin hepsi sadece insan sesine özgü teknikler değillerdir, bu teknikler aynı zamanda akustik analiz ve tanıma çalışmalarında da kullanılabilirler.
Bu bitirme ödevinde yapılan iş, özet olarak insan sesini kelime bazında bir kişisel bilgisayar aracılığıyla, algılanıp tanınmasıdır. Program diğer uygulamalarla beraber çalışacak şekilde dizayn edilmiştir, yani başka bir program, karmaşık algoritmalarla uğraşmadan sadece bu programı kullanarak ses tanıma işlemini gerçekleştirebilir. Gerekli olan donanım ses kartı ve mikrofonu olan bir PC’den ibarettir. Mikrofona söylenen kelimeler aralarında belli bir zaman dilimi olacak şekilde ayrık olarak söylenmelidir. Benzer olarak söylenen kelimenin ses şiddeti belli bir eşiğin üzerinde olmalıdır. Bu zaman dilimi ve eşik değeri diğer pek çok değer gibi programın arayüzü kullanılarak ayarlanabilir. Bu şekilde alınan ses sinyali LPC10 kodlama tekniği ile kodlanır ve daha sonra 3 katmanlı bir yapay sinir ağına giriş olarak verilir. Yapay sinir ağının çıkışında oluşan sayı bizim tanımak istediğimiz kelimeyi temsil eden sayıdır. Bir tablodan bu kelimenin
Düzenleyen: admin 03.06.2006, 00:23:Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için Galtow arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 29 Mar 2008
Mesajlar: 370

Offline
maresal
Tarih: 16 08 2009 22:52

dosyada herhangi bir kod veya program varmı yoksa sadece anlatım mı?
Başa dönİnsan sesi tanıma


Benzer Konular
- Araç Plakası Algılama ve Tanıma
- Matlab'da Yapay Sinir Ağı kullanarak plaka tanıma sistemi. Resim+Kod+Rapor
- Yüz Tanıma (Sunum)

- Şekil Tanıma (Sunum)

- Yazı Karakteri Tanıma (Sunum)
- Plaka Tanıma Sistemleri (Sunum)
- Matlab yüz tanıma yardım
- otomatik araç plaka tanıma sistemi
- Yapay Zeka Yöntemleri İle Araç Plaka Tanıma Sistemi

- FPGA Donanımı Üzerinde Araç Plakası Tanıma Sistemi

- Otomatik Araç Plaka Tanıma Sistemi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based