Elektrotekno.com Ana Sayfa || Aydınlatma


Aydınlatmada Geçmişten Bugüne Tasarım Süreci

Kayıt: 09 Nis 2006
Mesajlar: 9
Konum: İstanbul
Offline
e.atesh
Tarih: 06 06 2006 18:13

GİRİŞ

Her alanda olduğu gibi, aydınlatma konusu da geçmişten bugüne olan süreçte önemli gelişmeler ortaya koymuştur. Hiç kuşkusuz bilim ve teknolojideki gelişmelere koşut olarak bu gelişmeler sürecektir. Yağ, mum, kandil gibi aydınlatma öğeleri bir tarafa bırakılırsa aydınlatma konusundaki ilk önemli atılım elektrik enerjisi kullanılarak ışık veren akkor telli lambalarla aydınlatma yapılmasıdır. Genelde hacimlerin ortasında asılan bu lambalar, verdikleri az ışıkla yalnızca nesnelerin görünürlüğünün sağlanması amacını taşımıştır. Çünkü bu ilk aşamada amaç yeni bir teknoloji ile karanlığı yenmektir. Giderek, yeni ışık kaynaklarının üretilmesi ve varolanların ise geliştirilmesi ile daha ucuz ve daha fazla ışık elde edilmeye başlamıştır. Bu arada lambaların gelişmesine koşut olarak aydınlatma aygıtlarının kullanılması ve geliştirilmesi de gündeme gelmiştir. Daha önce değinildiği gibi 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra bu alandaki gelişmeler büyük bir hızla süregelmiştir. Önceleri yalnızca ışık elde etmek olan amaç, daha çok, daha çeşitli ve daha ucuz ışık elde etmeye yöneldiğinde aydınlığın nicelik boyutu üzerinde çalışmalar, hesap yöntemleri, ölçme konuları ağırlık kazanmış, aydınlatma tekniği bu alanda gelişmeye başlamıştır. Bu nedenle genellikle tüm hacimlerde belli bir düzeyde ışık elde etme ve bu ışığı düzgün yayma çabaları ön planda gelmiştir. Aydınlatma tekniğindeki gelişmeler, artık yalnızca görme değil iyi görme koşullarının sağlanması için aydınlığın niceliği yanında nitelik konusunu da gündeme getirmiştir. Bu aşamaya kadar daha çok olaya mühendis gözü ile bakılması nedeniyle aydınlatmada teknik çözümler ağırlık taşımıştır.

MİMARİ TASARIM AYDINLATMA TASARIMI İLİŞKİSİ:


Aydınlatma tasarımı bir anlamda mimari tasarım gibi gerçek gereksinimleri karşılamaya yönelik ve aydınlatma tekniğine dayalı olarak, özgün bir aydınlatma düzeninin oluşturulması biçiminde tanımlanabilir. Bu tanımda belli bir aydınlatma tasarımında konunun teknik yönü yanında sanatsal ve mimari yönü olmak üzere iki ayrı boyutunun olduğu açıkça ortaya konulmaktadır. Nasıl ki mimari tasarım belli aşamalarla gerçekleşirse, aydınlatma tasarımı da aynı biçimde onu izlemelidir. Bu aşamalar temelde sırasıyla;
• Ön tasarım,
• Tasarım,
• Uygulama projesi,


Reklamlar

4 Kullanıcı bu konu için e.atesh arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 06 May 2006
Mesajlar: 44

Offline
barexa
Tarih: 27 09 2006 23:58

tesekkurlerr
Başa dön
Kayıt: 31 Tem 2009
Mesajlar: 2

Offline
mustafa_rh
Tarih: 17 08 2011 19:51

tsk


tsk
Başa dönAydınlatmada Geçmişten Bugüne Tasarım Süreci


Benzer Konular
- Kompanzasyon Tasarım Notu Örneklerle
- Pano tasarım ve montajı sınav soruları
- Elektrik Panosu Tasarım Programı tavsiyesi?

- tübitak elektronik tasarım staj raporu

- Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi EM204 Mantıksal Tasarım Lab Raporları
- Anten Tasarım Programı
- Aydınlatma Tasarım Programı (Profesyonel, Türkçe, Bedava)
- Aydınlatmada LED Teknolojisi
- KOU Sayısal Tasarım final 2010-2011

- Web Tasarım kursu - İndirin

- Grafik Tasarım kursu - İndirin

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based