Elektrotekno.com Ana Sayfa || Duyurular - Öneriler - İstekler || Arşiv


arkadaşlar modenatorler adminler

Kayıt: 04 May 2006
Mesajlar: 74

Offline
dcateam
Tarih: 07 06 2006 00:11

ya arkadaşlar epeyden siteyi geziyorum ve elimden geldigi kadarı ile bişeyler katmaya çalışıyorum

arkadaşlar şöyle bişey yapalım takıldıgımız konuları belli saatlerde forumda buluşalım ve birbirimizin takıldıgı konularda birbirimize yardımcı olalım

mesela ben bi potansiyometreden ayarı degiştikçe bunu pice nasıl gösterecegim pic basic pro kullanıyorum ve bi türlü mantıgını çözemedim ve bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlardan yardım istiyorum
şöyle anam babam agzı ile anlatacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler


Reklamlar
Kayıt: 22 Nis 2006
Mesajlar: 701

Offline
ete
Tarih: 07 06 2006 09:41

Bu forumun bir eksikliği de adı forum olmasına rağmen tartışma ortamının olmaması. Hemen tüm düzen bir takım dosyaların yüklenip karşıklı olarak indirilmesi esasına göre kurulmuş. Burda bir yanlış var bence.
Gördüğünüz gibi Dcateam arkadaşın bir sorunu var ve bu sorunu açacak yer bulamamış pic ile yapılan devreler bölümünde bunu açmış. Birden bire her kesin dosya yüklediği bir bölümde böyle bir mesaj görünce bana da garip geldi ama arkadaşa hak veriyorum. Bu işe biraz moderatör arkadaşların kafa yorması gerek sanırım. Daha doğrusu tartışma ortamlarınıda desteklememiz gerek. Bana kalırsa DCateam arkadaş bu tartışmayı doğru yerde açmış. Konu pic ile alakalı ve birde bir devre söz konusu öyleyse bu tartışma burada açılabilir demekki esas ta bir yanlışlık yok. Sadece alışılmamış bir görüntü.

Bu kadar söz yeter sanırım. Şimdi gelelim dcateam arkadaşın sorununu çözmeye,

Potansiyometreler pic'e iki türlü bağlanabilir. Birincisi üzerinde ADC (analog to digital) çeviricisi olanlara direkt bir ADC girişinden bağlanır. Bunun için pot'un alt ucu GND ye üst ucu +5V'ta ve orta ucu ise 1K lık bir (koruma direncidir) direnç ile An0..An7 girişlerinden birine bağlanır. Pic de ADC girişleri aktif edilir ve mümkünse 10bitlik bir çevirim kullanılır. Sonuç olarak potun konumuna bağlı olarak 0-1023 arasında bir değer okunur pot dan. Sonra şayet potun direnci okunacak ise ve pot kaç Kohm luk ise ona göre bir formül kullanılarak adaptasyon yapılır. Okunan değer ohm'a çevrilmiş olur. Pic ler 5 volt ile çalıştıklarından ADC pininden giren voltajın 5 voltu geçmemesi gerekir. Bu hususa özen gösterilmelidir. Aksi halde pic bozulur.

Gelelim ikinci bağlama şekline, bu şekilde ise ADC girişi bulunmayan piclerde kullanılan bir şekildir. Pot'un orta ucu direkt bir pic pinine bağlanır. Pot un üst ucu boşta bırakılır. ALt ucu ise 150 nf bir kondansatör ile GND ye bağlanır.
PicbasicPro kullanıyor iseniz direkt POT komutu ile pot değeri okunabilir. Sİstemin esası pic in pot'a bağlı ucundan kondansatör önce şarj edilir (HIGH) çıkartılır. Sonra deşarj olma süresi zaman olarak ölçülür. sonuçta yine 0-255 arasında bir değer elde edilir. Buda yine potun değerine indirgenir. Pot komutunda kullanılan parametreler şunlardır;
POT pin,scale,var
Pin dediğimiz potun bağlı olduğu pic pinidir. PortA.0 PortB.2 gibi herhangi bir pin olabilir.
Scale ise pot'a bağlanan kondansatör değerine göre elde edilecek sonucu düzeltme faktörü gibi çalışır.
Örneğin 150 nf kondansatör ile bu du scale değeri 127-128 dolayında alınmalıdır.
Var ise sonucun yerleştirileceği değişken adıdır.

Bu ve benzeri açıklamaları yazmış olduğum Pic Basic Dersleri notlarında bulabilirsiniz. Bu forumda da bir yerlerde yüklenmiş olarak var yerini hatırlamıyorum İsteyen aşağıdakiten de yükleyebilir.

http://www.hemenpaylas.com/download/689...S.rar.html


Kolay Gelsin
Ete,
Başa dön
Kayıt: 08 Mar 2006
Mesajlar: 262
Konum: İSTANBUL
Offline
mühendis34
Tarih: 07 06 2006 15:00

ben daha önce böyle bir istek yapmıştım.zaten şuan devre ve proje istekleri bölümü var orda bu tür konuları tartışabilirsiniz merak etmeyin.orası zaten bu amaçla açılmış bir bölüm.kolay gelsin.site yöneticileri zaten ellerinden geleni yapıyorlar.
Başa dön
Kayıt: 04 Şub 2006
Mesajlar: 764
Konum: K.maraş/Elbistan
Offline
ömer
Tarih: 07 06 2006 20:02

dcateam yazmış
ya arkadaşlar epeyden siteyi geziyorum ve elimden geldigi kadarı ile bişeyler katmaya çalışıyorum

arkadaşlar şöyle bişey yapalım takıldıgımız konuları belli saatlerde forumda buluşalım ve birbirimizin takıldıgı konularda birbirimize yardımcı olalım

mesela ben bi potansiyometreden ayarı degiştikçe bunu pice nasıl gösterecegim pic basic pro kullanıyorum ve bi türlü mantıgını çözemedim ve bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlardan yardım istiyorum
şöyle anam babam agzı ile anlatacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler


öncelikle konuyu açmanız gereken bölüm (Duyurular - Öneriler - İstekler) Exclamation
tartışma ortamı mühendis34 ün dedigi gibi var.
Devre ve proje istekleriniz. bölümü
Genel Elektrik-Elektronik . bölümü
Elektrik - Elektronik ile ilgili soru-cavap alanı.
ve ayrıca açılan konunun içinde soru sorabiliyoruz ve cevab yazabiliyoruz
Başa dön
Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 08 06 2006 02:31

Projeler bölümünde her konuda tek bir proje paylaşın diyoruz. Bundaki amacımız dğer üyelerin o proje hakkındaki yorumlarını, sorunlarını, geliştirmeye yönelik mesajlarnı vs. konunun devamına atmaları içindir.
"Elektronik Devreler, Projeler" katagorisi altındaki forumların bu şekilde kullanılmasını istiyoruz, şu ana kadar bu format amacına ulaşmış gibi görünüyor.

Bunun dışında ayrıca "Kod Paylaşım ve Soru Cevap Alanı" diye bir katagori mevcut. Yine burda da bazı alt forumlar var. soru- cevap şeklinde ki tartışmalar için bu bölümü ayırdık. mesela sizin soruınuz katagorideki "Microchip Pic Serisi" kısmında sorulabilri. O bölümde çok fazla yoğunluk olmadığı için fazla alt bölüm açmadık. alt bölümler dışında kalan konulardaki tartışmaları "Genel Elektrik-Elektronik" bölümünde yapabilrisiniz. O bölüm ile ilgili her türlü önerinize açığız.
Başa dönarkadaşlar modenatorler adminler


Benzer Konular
- Arkadaşlar çok acil yardım lütfen !!!
- arkadaşlar bir proje daha şantiye projesi
- arkadaşlar 2 bloklu 12 er katlı binanın çizimi-hesaplamalrı full elektrik projes

- Gitarcı arkadaşlar buyrun gelin tam sizlik pedal devreleri burada ;)

- akbil (DS1990A) okutamıyorum acil arkadaşlar!!!!
- Arkadaşlar Yardım edin Lütfen
- Bilgisini paylaşacak Arkadaşlar Pic ile Sensör Projesi...
- Manyetik levitasyonla ilgili tezim var arkadaşlar
- Bilgili Arkadaşlar Yardım.

- 7490 ile çok basit saat(yeni başlayan arkadaşlar için prensip şeması)

- Arkadaşlar Acil Yardımlarınızı Bekliyorum...!

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based