Elektrotekno.com Ana Sayfa || Teknolojik Haberler


Bu cep telefonun şarjı hiç bitmiyor!

Kayıt: 19 Oca 2008
Mesajlar: 57

Offline
muser53
Tarih: 11 03 2010 16:01

Nokia cep kullanıcılarının büyük sıkıntısına, pil derdine son veriyor: İşte pili hiç bitmeyen cepler.

Finli cep telefonu devi Nokia, cep telefonu kullanıcılarının en büyük derdini, yani pili çözmek için bir patent başvurusunda bulundu.

"Piezoelectric Kinetic Energy Harvester" adı altında başvurusu yapılan patenti cep telefonunun kullanıcının cebindeyken ya da elindeyken yaptığı hareketlerden elektrik üreterek kendini şarj etmesi üzerine kurulu.

Bu iş için ikinci bir katman kasa ve özel bir pil gerekiyor. Biraz daha ağır bir cep telefonu olacak demektir. İki kasa birbiri içerisinde kontrollü bir şekilde kızaklar üzerinde oynayacak ve bu rayların sonunda piezoelektrik kristalleri olacak. Böylece hareket enerjisi elektrin enerjisine veririlerek kapasitör şarj edilecek. Kapasitör de pili şarj edecek.

Güneş enerjisi gibi seçeneklere göre büyük avantajları var. Mesela gece vakti de kullanılabilir olacak. Ancak bu teknolojinin günlük hayatta kullanımı birkaç yıl alacaktır.
Bu cep telefonun şarjı hiç bitmiyor!


Reklamlar
Kayıt: 08 Arl 2009
Mesajlar: 258
Konum: Ankara
Offline
Dr.Freeman
Tarih: 05 05 2011 21:20

böyle bir teknoloji mümkün olsa bile, bu aletin piyasaya sürüleceği konusunda benim şüphelerim var. çünkü tüm üretici firmalar müşterinilerinin daha fazla harcama yapmasını ister. böylesi ekonomik bir şey hem şarjlı batarya piyasasını yok eder hem de insanların daha az masrafla işlerini görmesine vesile olur. üretici firmaların, tüketicilerinin ceplerini bu kadar düşüneceğini sanmıyorum.
Başa dön
Kayıt: 05 Arl 2007
Mesajlar: 115
Konum: İzmit
Offline
seko1001
Tarih: 06 05 2011 12:06

firmalar bu teknolojiyi kullanacaklardır ama bu özellik ile birlikte diğer bütün özellikleri bir arada bulunduran telefon üretmeyeceklerdir. bu zamana kadar yaptıklarından sonucun böyle olacağını düşünüyorum.
Başa dön
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 06 05 2011 12:47

Bir seneyi geçmiş; halen ürün yok. Üstelik piezo ya da manyetik alan hareketi ile enerjinin toplanması mümkünse de buradan elde edilecek enerji olsa olsa telefonun şarjının biraz daha uzun dayanmasına yarayabilir. Telefonun bununla çalışması pek mümkün görünmüyor bana.
Belki çok daha az enerji tüketen cihazlar üretilirse; hareketten elektrik hasadı konusunda da çok yol kat edilirse neden olmasın ama yine de kafama yatmadı Smile
Başa dönBu cep telefonun şarjı hiç bitmiyor!


Benzer Konular
- Cep Telefonun zilini duymak
- Telefonun şarj olmasını bekleme derdine son...
- Telefonun kamerasını webcam yapmak

- 9 Volt Nikel Kadmiyum veya NiMh batarya şarjı devresi

- google özellikleri saymakla bitmiyor.
- megep - gsm telefonun ekipman kontrolü - 2007
- 6V luk batarya şarjı ile ilgili yardım.
- telefonun ortaya çıkışı
- Şarjı bitmeyen telefon

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based