Elektrotekno.com Ana Sayfa || Programlanabilir Cihaz ve Elemanlar || Microchip Pic Serisi


yazılımla reset ?

Kayıt: 03 Şub 2009
Mesajlar: 5

Offline
mcozbay
Tarih: 08 04 2010 02:35

16F877 kullanarak bir proje yapıyorum fakat nedense her calıstırdıgımda veya program bitip ikinci kez tekrar butona basıp calıstırmam gerektiginde resetlemem gerekiyo. bunun nedenini bulamadım.
mclr pininden butonla reset vermek ile aynı işlevde bi kod var mı onerebileceginiz.

sagolun.


Reklamlar
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 151

Offline
rizademir
Tarih: 08 04 2010 08:15

merhaba,

eğer ccs kullanıyorsan wactdog timer kullanabilirsin(programın kilitlenince resetleme yapar) yada illa ki kodla yapacam bunu diyosan reset_cpu diye bir kodu war.
Başa dön
Kayıt: 30 Ekm 2006
Mesajlar: 576
Konum: Adana
Offline
ibrsel
Tarih: 08 04 2010 15:48

Programınızı ve devre şemanızı incelemeden yorum yapmak biraz havada kalacak..Probleminiz yazılımda olduğu gibi donanımsal da olabilir..@rizademir arkadaşımızın dediği gibi , Wactdog ayarlarını "ON" yaparak (programı yükler iken sigorta ayarlarından bunu yapabilirsin) PIC in belli aralıklar ile kendini otomatik resetlemesini sağlayabilirsin..Ama devre şemanı ve programını burada paylaşırsan hatanı bulmana yardımcı olabiliriz.
Başa dön
Kayıt: 18 Nis 2006
Mesajlar: 194
Konum: istanbul
Offline
ahmbay
Tarih: 08 04 2010 20:47

sanirim programinda bir mantik/algoritma hatasi mevcut,
kodlarini gozden gecirirsen resetlemene gerek kalmaz diye dusunuyorum. incelemdende emin olunmaz tabi.
877 destekliyormu bilmiyorum ama wachdog lar reset atman konusunda isini gorecektir.
Başa dön
Kayıt: 03 Şub 2009
Mesajlar: 5

Offline
mcozbay
Tarih: 08 04 2010 22:35

ilgilendiginiz icin sagolun onceliikle. sorunumu transistor kullanarak cozdum garip oldu ama farkındayım. bc556 pnp transistorun baseini bi pine emiteri mclr pinine collectorude topraga verdim. baseden 1 verirken calısıyo 0 verdigim anda reset atıyo. bu saglıklı oldu mu acaba fikriniz var mı?

kodum ISIS te calısıyo normalde o yuzden hatayı bulamadım bi turlu while(1) icinde if kullnarak buton kontrolu yapıyorum sadece bunlar var while bide enable_interrupt_rda. rfid okuyucu etiket okuyunca interruptla bilgiyi alıp lcdye yazdırıyo. projede aslında araba ve robot kol var butonla istenen urunu raftan bulup alıp getiren bi araba olacak. zorlandıgım kısımlarda burada aradım bulamadım istediklerimi o yuzden paylasıcam arkadaslarla kullanıslı olabilir.

dedigim gibi sorunu farklı yoldan cozdum bi sorun teskil etmez demi sizcede? istedigim yerde pin kontrol edip reset atıyorum ama calısıyo istedigim gibi pic.
bu arada reset_cpu(); calısmadı denedim watchdogu kullanmayı bilmiyorum denemedim o yuzden Smile

sagolun tekrar arkadaslar
Başa dön
Kayıt: 29 Mar 2008
Mesajlar: 370

Offline
maresal
Tarih: 08 04 2010 22:55

reset_cpu(); çalışmadıysa programın oraya gelemeden biyerde takılıp kalıyodur. sölediğin yöntemin normalde bir zararı yok gereksiz yere devrede transistör ve direnç olmasından başka. Ancak eğer programın sen pini kontrol edemeden kilitlenirse pic o şekilde kalır.

Watchdog timer için CCS C kullanıyosan, pic wizardda ayarlayabilirsin, çok kolay, daha sonrada ana döngünün içine restart_wdt(); fonksiyonunu yazıcaksın. bu sayede mesela watchdog timer ı 2 saniyeye ayarladıysan, programın 2 saniye içinde restart_wdt(); satırına gelemezse pic resetlenecektir.
Başa dön
Kayıt: 05 Arl 2006
Mesajlar: 264
Konum: izmir
Offline
keremtosun
Tarih: 09 04 2010 17:40

[quote="mcozbay"]ilgilendiginiz icin sagolun onceliikle. sorunumu transistor kullanarak cozdum garip oldu ama farkındayım. bc556 pnp transistorun baseini bi pine emiteri mclr pinine collectorude topraga verdim. baseden 1 verirken calısıyo 0 verdigim anda reset atıyo. bu saglıklı oldu mu acaba fikriniz var mı?

bende bu şekilde reset atıyorum işlemcime. gayet iyi çalışıoyor. boşta pin varsa sorun yok. yoksa ne yaparım bilemedim
Başa dönyazılımla reset ?


Benzer Konular
- Lazer Yazıcı Toner Chip Reset Devresi
- MCLR Reset Problemi
- pic-reset yardım

- pic reset sorunu yardım

- modeme reset atmak için bat dosyası olurturmak
- s7-200 anlatımın devamı set-reset röleri
- CCS C pic reset için yardım lütfen
- 877 de reset problemi
- Korsan Yazılımla Mücadele Yetersiz

- Korsan Yazılımla Mücadele Yetersiz

- "Korsan yazılımla mücadele yetersiz"

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based