Elektrotekno.com Ana Sayfa || Güç devreleri (Power circuits)


Snubber devresi hakkında yardım !!!

Kayıt: 11 May 2009
Mesajlar: 38

Offline
cemilcemil
Tarih: 09 04 2010 17:58

arkadaşlar merhaba 3 fazlı inverter devresi ile uğraşıyom mosfetlerim için turn-of (yüksek gerilim) snubber devresi hazırlayacam..hesapları yaptım benim 330pf 500 v civarında snubber kondansatör almam lazım ama araştırmamda sürekli karşıma WIMA FKP,MKB,MKS gibi kondansatör çeşitleri çıkıyor acaba bunlardan hangisi mosfetim için uygun?
ayreten baktığım bazı snubber kondansatörlerde ıgbt snubber yazıyor mosfet için olur mu?
saygılar


Reklamlar
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 09 04 2010 23:51

snubberda igbt-mos


o kısaltmalar, kondansatörlerin hangi malzemeden yapıldığını gösterir, kullanım şekline göre uygun olanı seçersin. senin uygulamanda hesap sonucu çıkan kapasite ve kondansatörün dayanma gerilimi değerlerine uyan bütün kondansatörleri kullanabilirsin.

ikinci soruna gelince...snubber devreleri hakkındaki bir yazıdan:

"Anahtar-mod çalışma durumlarında IGBT'lerin güvenli kare çalışma alanı (SSOA) da çoğu durumlarda IGBT'ler için snubber devre ihtiyacını minimize eder. IGBT'lerin gate (kapı) akımını kontrol ederek Turn-on ve Turn-off zamanlarını kontrol etme kabiliyeti, Turn-on ve Turn-off snubber'larına olan ihtiyaçlarını daha da azaltır. IGBT'nin pik akımlara dayanma kapasiteleri (ki çoğu Güç MOSFET'lerinden büyüktür) çoğu durumlarda snubber kullanımını gereksiz kılan başka bir faktördür. Eğer özel koşullardan dolayı snubber kullanımına gereksinim varsa, MOSFET'lerde kullanılan snubber devreleri IGBT'ler için de uygun olacaktır."
Başa dön
Kayıt: 11 May 2009
Mesajlar: 38

Offline
cemilcemil
Tarih: 14 04 2010 13:53

snubber capasitor


timpati arkadaşım duyarlılığın için teşekkürler... ikinci soruma verdiğiniz cevapta mosfetlerde daha çok snubber kullanıldığını söylediniz..benim araştırmamda ve bulduğum snubber kondansatörler de büyük çoğunlukla ıgbt snubber diye geçiyor.bu demektir ki snubber devreler ıgbt ler için daha önemli...işte bu noktada ben türkiyede istediğim değerde snubber kondansatör satan şirket bulamadım...
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 15 04 2010 11:22

yok


bulamamış olman, olmadığı anlamına gelmemeli, öyle olsaydı, ya kimse artık IGBT'li devre tasarlamıyor ya da herkes tasarladığı devredeki igbtleri eline alıyor olurdu. bulamadığın özellik nedir, MKT, MKS gibi malzemeden olanlar mı, yüksek gerilim mi yoksa 2.789nF gibi ucubik bir kapasite değeri mi?

sonuncusuysa dert etme, bu kondansatörler yalnız başına kullanılmaz, seri direncini bulduğun C değerine göre ayarlarsın, olur biter.
Başa dönSnubber devresi hakkında yardım !!!


Benzer Konular
- Metal Dedektörü Yapımı Hakkında Bilgi
- PIC16F84 İle Yapılan LCD Ekran Dijital Saat Devresi Yapımı (Alarmlı)
- Kou Statik anahtarlama Sınav Soruları Yardım!!

- volt - amper metre devresi

- Lazerle Ses İletimi Devresi
- 10x10 led'li (100 led) süper audio spectrum analyser devresi.
- PIC16F84 İle 8 Kanal Hem Tek Hemde Çift Yönde Haberleşme Devresi Yapmı
- PIC16F84 İle Yapılan Klavye Kontrollü Kayan Yazı Devresi + Çift Tabaka PCB Şema
- 60SN ses kayıt devresi+pcb (denenmiş-tübitak değil)

- Gün göstergeli saat devresi

- "gölge etme" güneş enerjisi hakkında herşey konulu açık oturum

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based