Elektrotekno.com Ana Sayfa || Dijital devreler, projeler


Balans kontrollü lityum ion polimer pil şarj devresi

Kayıt: 29 Hzr 2010
Mesajlar: 479
Konum: kocaeli
Offline
ankyra
Tarih: 11 04 2011 00:45

muhendisbey yazmış
ısı kontrollüsünü görmedim. varsa resimleyip gösterirsen memnun olurum. meraktan garanti süresi geçmiş bütün cihazların içini açar bir bakarım Very Happy içinde bir kontrol kartı olsun ne bileyim üzerinde bir regülatör olsun yok yok baktıklarım hep boştu. Bir shottky bir de seri NiCD batarya iş tamam demişler.


bosch li-ion cihazin sarj aletini actim devre oldukca kompleks. bataryayi da actim. batarya icinde gordum isi sensorunu. bataryada 4 pin var (sanirim) 2 si isi bilgisi icin diger ikisi guc. bu cihaz bende degil.

bende ni-cd akulu vidalama var. ayni marka. piller sicakken sarj etmiyor. garantisi dolmadi henuz:)

hanginin fotosunu istiyorsun? sarj cihazimi? cekebilirsem koyarim. ama hala kamerasiz telefon kullaniyorum Smile


Reklamlar
Kayıt: 16 Tem 2009
Mesajlar: 516
Konum: Kayseri
Offline
muhendisbey
Tarih: 11 04 2011 13:43

ısı kontrollü bataryayı merak ettim. Fikir biraz ilginç geldi. Çok basit şekilde kontrollü şarj cihazı yapmak eğer işlevsel ise mümkün. Kare dalga ile şarj ısıyı azaltmak için kullanılıyordu. O sebeple merak ettim. Dediğin gibi ise bataryaya bir ısı sensörü koyarak kare dalga ile şarj ederken sıcaklık düşükse 0 aralığını düşük, ısındıkça 0 aralığını artıracak bir devre şarj için güzel olabilir.
Başa dön
Kayıt: 29 Hzr 2010
Mesajlar: 479
Konum: kocaeli
Offline
ankyra
Tarih: 11 04 2011 14:36

muhendisbey yazmış
ısı kontrollü bataryayı merak ettim. Fikir biraz ilginç geldi. Çok basit şekilde kontrollü şarj cihazı yapmak eğer işlevsel ise mümkün. Kare dalga ile şarj ısıyı azaltmak için kullanılıyordu. O sebeple merak ettim. Dediğin gibi ise bataryaya bir ısı sensörü koyarak kare dalga ile şarj ederken sıcaklık düşükse 0 aralığını düşük, ısındıkça 0 aralığını artıracak bir devre şarj için güzel olabilir.


senin dedigin sekilde degil sanirim benim incelediklerim. eger bataryalar sicaksa hic sarj etmiyor. bu li-ion bataryalar fazla isindiginda bozulabiliyormus ya.. o yuzden. sarj teknikleri; akim veya gerilimden biri sabit tutulup digeri serbest birakilarak yapiliyor. isiya gore olanini duymadim. ama senin dedigin yontem pil isinsa da sarji devam ettirmek icin olabilir. akimi azaltarak pilin kritik isi noktasina ulasmamasi saglanabilir.

bu arada muhendisbey yukaridaki devre icin ne dusunuyorsun?
Başa dön
Kayıt: 16 Tem 2009
Mesajlar: 516
Konum: Kayseri
Offline
muhendisbey
Tarih: 12 04 2011 00:05

dediğim şekilde olmadığını biliyorum. benim dediğim sadece teoride. Böyle olsa acaba daha mı iyi olur gibisinden. Bataryalar belirli sıcaklıkta muhafaza edilmeli. bu bütün bataryalar için gerekli. Laptop bataryaları bile fazla ısınmaması için tamamen boşalt doldur iyi değil. Ömrünü kısaltan bir etmen.
Akım ayarlaması yapmak zor iş örnek verirsem 4.7V'a sabitledikten sonra 10mA ile 1000mA arasında oynatmak mı kolay yoksa belirli bir frekansta 4.7V 1000mA vermek mi? onun yerine kare dalga yöntemi daha iyi bana kalırsa.
ilk devreyi inceledim. devre gayet basit ve kullanışlı yalnız 3 amperlik bir değere ulaştığında fan ihtiyacı çıkmış ortaya. Acaba pasif alüminyum soğutucu ile halletmek mümkün olabilir mi ne kadar ısınabilir bilemiyorum. 2 tanesi ile 4 bataryayı şarj edebilirsin.
Başa dön
Kayıt: 03 Hzr 2011
Mesajlar: 5

Offline
nisanci
Tarih: 03 06 2011 18:38

nikel kadmium pil kullanan şarjlı aletler pilin kapasitesine göre sabit akım ile şarj edilirler kaliteli ürünlerde batarya belli bir sıcaklığa ulaşımca şarj akımı düşürülür veya tamamen kesilir bazı ürünlerde ise sabit akımın yanı sıra tepe gerilim kontrollü şarjı kesme ve zamanlayıcı kullanarak şarjı sonlandırma devreleri mevcuttur.
nikel bataryalar tam boşalana kadar kullanılmalı şarj edilirkende tam şarj olmaları beklenmelidir -memory effect

kurşun asıtli akü kullanan devrelerde ise maximum voltaj sınırlama+ akımsınırlama birkikte kullanılması uygundur 6 volt akü için 7.2 volt 12 volt akü için ise 14,4 volt maksimum değerlerdir .
kurşun asitli akülerde yeni alınan akü şar edildikten sonra kullanında süreklilik yani şarj deşarjın tekrarı akülerin ömrünün uzun olmasını sağlar şarjlı veya boş bekletilen aküler erken bozulur.

lityum iyon veya lityum polimer bataryalar ise an hassas olan pillerdir bunlarda her hücre ayrı ayrı denetlenmelidir şarj olurken maximum 4,2 volt ile sınırlanmalı buna ilaveten akım sınırlama da olmalıdır
bu lityum bataryalarda minimum voltaj seviyesinde ki her hücre için 2,4 volta indiğinde harcama durdurulmalı
---deep desharge protect-- bu bataryalarda hafıza etkisi olmadığından tam boşalmadan şarj edilebilir veya tam dolmadan kullanılabilir
Başa dön
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 03 06 2011 20:04

Akım kaynağı ile gerilim kaynağı arasındaki fark


muhendisbey yazmış
yoksa belirli bir frekansta 4.7V 1000mA vermek mi?


Akım kaynağı, Akım sınırlaması, Akım regülasyonu deyince hep bir kavram kargaşası oluyor.
Burada bunu kafasında netleştirememiş arkadaşlar için biraz açmak isterim:

Siz 4.7 volt verdiğinizde ne kadar akım çekeceğine yükünüz karar verir. Siz "1000 mA" diyemezsiniz.
Siz 1000 mA çekmesini istiyorsanız, bu sefer de gerilime karar veremezsiniz.

AKIM KAYNAĞI / AKIM REGÜLASYONU
Akım regülasyonunda bir gerilim tepe değeri vardır. Gerilimin alt ucu sıfırdır Gerilim sabit değildir yani. Buna karşılık akım sabittir. Örneğin 1000 mA'lik bir sabit akım kaynağımız olsun. Sınır gerilimimiz de 5 volt olsun.
Şarj sırasında çeşitli zamanlarda çeşitli akım ve gerilim değerleri olacaktır. Önce gerilim çok küçük, akım 1000 mA'dir. Sonra gerilim yavaş yavaş yükselirken akım sabit kalır. Sonra bir noktada tam 5 volt ve 1000 mA olur, bu noktadan sonra devre 5 voltta sabit kalır ve akım düşmeye başlar.

GERİLİM KAYNAĞI / GERİLİM REGÜLASYONU
Halbuki burada akım değil de gerilim regüle edilirse, o zaman sabit gerilim ve bir akım sınırı veririz. Deminkinden farklı bakın. Demin sabit akım vardı ve gerilim sınırı vardı. Burada ise sabit gerilim ve akım sınırı var.
Mesela 5 Volt ve 1000 mA sınır olsun.
Devreye 5 volt verdiğimizde 1000 mA ya da daha az akım çekiyorsa, 5 Volt vermeye devam ederiz. Ama devre 1000 mA den çok akım çekiyorsa sigorta atar; yani kısadevre korumaya geçer.
Başa dön
Kayıt: 07 Ekm 2009
Mesajlar: 11

Offline
hasanemmii
Tarih: 02 02 2013 00:56

http://320volt.com/balans-kontrollu-lit...j-devresi/

devre verdiğim linkte arkadaşlar. İnternette bulup burada puan avcılığı yapıyorlar.
Başa dön


Sayfaya git Önceki  1, 2

Balans kontrollü lityum ion polimer pil şarj devresi


Benzer Konular
- PIC16F84 İle Yapılan LCD Ekran Dijital Saat Devresi Yapımı (Alarmlı)
- volt - amper metre devresi
- Lazerle Ses İletimi Devresi

- Her Model Pil ve Batarya İçin Full Akıllı Şarj Aleti Li-ion NiMH LiFePO4 Li-PO..

- 10x10 led'li (100 led) süper audio spectrum analyser devresi.
- PIC16F84 İle 8 Kanal Hem Tek Hemde Çift Yönde Haberleşme Devresi Yapmı
- PIC16F84 İle Yapılan Klavye Kontrollü Kayan Yazı Devresi + Çift Tabaka PCB Şema
- 60SN ses kayıt devresi+pcb (denenmiş-tübitak değil)
- Gün göstergeli saat devresi

- 9V Li-ion 780mAh Şarjlı Pil 1500 ŞARJ Yüksek Kapasite Yeni Nesil Şarjını Koruyan

- Kapılarla Yapılmış Mükemmel Bir Yürüyen Işık Devresi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based