Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


elektromanyetik spektrum ile elektronik spektrum arasındaki fark nedir

Kayıt: 08 Tem 2008
Mesajlar: 248

Offline
robotik06
Tarih: 04 06 2011 09:31

arkadaşlar merhaba başlıktanda anlaşılacağı gibi elektromanyetik spektrum ile elektronik spektrum arasındaki fark nedir.Bana elektronik spektrum ile ilgili bilgi lazım.Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.Smile


Reklamlar
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 04 06 2011 11:30

"Elektronik spektrum" lafını söyleyen kim? neyi kastettiğini biliyor musunuz?
Zira böyle bir teknik terim yok. En azından ben duymadım.
İlla ki bir anlam yüklemek istersek piyasadaki elektronik cihaz çeşitleri falan gibi bir anlam yükleyebiliriz.
Ya da belki EM spektrumun günümüzdeki elektronik cihazlarla elde edilebilen bölgesini kastetmiş olabilir ama bu teknolojik gelişmelere göre sürekli değişen bir bölge olduğu gibi bir çok bölgesi de bu sınıfa girip girmediği tartışılabilir. Örneğin bence baştan sona tüm EM spektrum bu bölgeye girer.
Ancak her durumda elektronik spektrum sözünün -sözüm meclisten dışarı- "atmasyon" olarak niteleyeceğim affınıza sığınarak.
Başa dön
Kayıt: 08 Tem 2008
Mesajlar: 248

Offline
robotik06
Tarih: 04 06 2011 12:48

arkadaşım cevap vereceksen faydalı cevap ver yada uygun bir uslup kullan.Burası insanların birbirine faydalı olmaya çalıştığı en güzel forumlardan bir tanesidir.Bu şekilde bir cevap tarzını kabul etmem çok zor.Fikrin varsa düzgünce söyle "lafını kasteden kim,ne kastettiğini biliyormusun" bunlar kötü kelimler.Elbetti ne aradığımı biliyorum.Burada o kadar değerli insanlar varki;bilgilerimi artırmama yardımcı olurlar düşüncesiyle sormak istedim.
Başa dön
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 04 06 2011 18:58

robotik06 yazmış
arkadaşım cevap vereceksen faydalı cevap ver yada uygun bir uslup kullan.Burası insanların birbirine faydalı olmaya çalıştığı en güzel forumlardan bir tanesidir.Bu şekilde bir cevap tarzını kabul etmem çok zor.Fikrin varsa düzgünce söyle "lafını kasteden kim,ne kastettiğini biliyormusun" bunlar kötü kelimler.Elbetti ne aradığımı biliyorum.Burada o kadar değerli insanlar varki;bilgilerimi artırmama yardımcı olurlar düşüncesiyle sormak istedim.


Sayın Robotik06;
Ben buradaki insanların tamamına yakınının okuma yazma bildiklerini düşünüyorum. Dolayısı ile sizin de okuduklarınızı anlayabilecek düzeyde olduğunuzu varsaydım.
Bu yüzden özür dilerim.
Sanırım sizin için daha basit anlatabilirim:
Birinci cümle:
"Elektronik spektrum" lafını söyleyen kim
Bunu sana kim sordu anlamında söyledim. Sokaktaki bir adam mı? bir profosör mü? Bir arkadaşın mı? Bir forumda mı gördün? Lisede hocan mı sordu.

İkinci cümle şu:
neyi kastettiğini biliyor musunuz?
Bu cümlede de "elektronik spektrum" lafının ne anlamda söylendiği hakkında az da olsa bir bilginiz var mı anlamında sordum. Çünkü literatürde böyle bir tanım duymadım. Belki kötü bir tercüme ya da Türkçesi olmayan bir terim için kullanılmış olabilir. Bunu anlarsam, size yardımcı olabileceğimi düşündüm.

Umarım bu iki cümlenin kötü cümleler olmadığını sizin bile anlayacağınız şekilde anlatabilmişimdir.
Eğer bir önceki mesajımı daha dikkatli ve iyi niyetle okursanız içindeki bilgileri bile anlayacağınız hususunda kaybetmek üzere olsam dahi halen bir ümidim var.

Saygılar;
Şenol.
Başa dön
Kayıt: 08 Tem 2008
Mesajlar: 248

Offline
robotik06
Tarih: 05 06 2011 10:11

Bak arkadaşım hala aynı şeyi yapıyorsun sizin bile anlayacağınız düzey diyorsun ne demek bu utanmasan hakaret edeceksin bir meslektaşım olarak seni kınıyorum.Daha fazla da bir şey demeyeceğim.Gelelim nerden duydum dediğin gibi uydurma bir şey değil .DoD'in kitaplarından birinde Electronic Spektrum isimli kısa geçilen bir bölüm olduğu için tam olarak anlamadığımdan sordum.Ama sormaz olsaydım.
Başa dön
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 05 06 2011 14:25

Sayın robotik06;
DoD'in kitabında kısa geçilen bölümde bu konu hakkında ne dediğini birkaç kelime de olarak yazsan fikir yürütebilecekler çıkar.
Tekrar ediyorum, bu terim genel kabul görmüş bir terim değil. Belki o kitapta yazarın "elektronik spektrum" dediği şey literatürde başka bir isimle adlandırılıyor olabilir. Bahsettiğiniz kitaba erişme şansınız varsa tek cümle mi, iki cümle mi ne kadar bahsetti ise onu buraya yazın. Eminim ki bir şeyler bilen birileri çıkacak.
Başa dön
Kayıt: 17 Ksm 2009
Mesajlar: 37

Offline
cazip04
Tarih: 12 09 2011 22:33

- "elektronik spektrum" diye birşey daha önce duymadım. Ama elektronik cihazların çeşitliliği veya ("spektrum" kelimesinin bilimsel anlamın dışında) daha başka bir amaç için kullanılmış olabilir.

- Buna göre elektromanyetik spektrum ve "elektronik spektrum" arasında bir ilişki yok gibi. Elektromanyetik spektrum ise bilimsel olarak bir şeyin elektromanyetik karakteristiğini belitmek için kullanılır.
Başa dön
Kayıt: 16 Tem 2009
Mesajlar: 516
Konum: Kayseri
Offline
muhendisbey
Tarih: 12 09 2011 23:18

Gene forum ortamı gerilmiş. Spektrumdan yola çıkarsak spektrum vikipediye göre "Bir kaynaktan çıkan elektromanyetik radyasyonun dalga uzunluğu bakımından gücünün ifadesidir. Gökkuşağı veya spektrumdan geçirilen görünen ışığın spektrumu en belirgin örneklerdir. Beyaz ışık dalga uzunluklarının bir karışımıdır. Gözle görülebilen spektrum renkleri kırmızıdan itibaren portakal, sarı , yeşil , mavi , mordur. Spektrum, morötesi ve kızılötesinin arkalarına kadar uzanır. İnsan gözünün göremediği radyasyonlar radyo teleskopu gibi cihazlarca kaydedilir. Optik spektrumun farklı renklerle bölümlerine ayrıldıgı gibi, spektrum radyo dalgalarından başlar, mikrodalgalar, kızılötesi, görünen ışık, morötesi, X-ışınları ve gamma ışınları şeklinde devam eder."

Yani burada elektronik spektrum kavramı yoktur. Electronic Spektrum tan kastı muhtemelen "electromagnetic" in kısaltmasıdır.

internetten "electronic spectrum"'a baktığımda
"(spectroscopy) Spectrum resulting from emission or absorption of electromagnetic radiation during changes in the electron configuration of atoms, ions, or molecules, as opposed to vibrational, rotational, fine-structure, or hyperfine spectra."
tanımı ile karşılaştım yani burada kast ettiği elektromanyetik spektrumun incelenmesi. Tanım olarak pek fark yok.
Başa dönelektromanyetik spektrum ile elektronik spektrum arasındaki fark nedir


Benzer Konular
- elektronik parçaları internet aracılığı ile nerden isteyim
- Elektronik Kaynak Makinaları
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje

- plc s7-300 staj defteri - e.o.c. elektronik otomasyon cihazlı

- Karel Elektronik A.Ş. Staj Raporu (Üretim ve Test Bölümü)
- 100a elektronik kaynak makinası şeması
- YTÜ Temel Elektronik Devreleri Defter Notu
- Elektronik Atölyesi Malzemeleri (Satılık multimetre, dremel, kablosuz kamera...)
- YTÜ Elektromanyetik Alan Teorisi Ders Notu

- Elektrik-Elektronik Dökümanlar & Uygulamalar

- PLC Öğrenmenin en kolay yolu nedir diyenler, bence link tam size göre

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based